Asset Publisher Asset Publisher

Pozyskanie drewna

Gospodarkę leśną w Lasach Państwowych z zakresu zagospodarowania i użytkowania lasu prowadzi się w oparciu o plany urządzenia gospodarstwa leśnego. W planach urządzeniowych określono między innymi zasady zagospodarowania lasu oraz etat cięć, czyli ilość drewna, jaką można i należy pozyskać bez zakłócenia zasady trwałości lasu.

Pozyskanie drewna odbywa się w ramach użytkowania głównego lasu i obejmuje użytkowanie rębne i przedrębne. Pozyskuje się drewno przy pomocy cięć odnowieniowych, pielęgnacyjnych i sanitarnych, zgodnie z potrzebami hodowlanymi i ochronnymi drzewostanów. Użytkowanie rębne realizowane w ramach cięć odnowieniowych ma na celu zastąpić stary drzewostan młodym pokoleniem i stworzyć najkorzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju nowych drzew. Użytkowanie przedrębne obejmuje drzewostany młodszych klas wieku, które wymagają cięć pielęgnacyjnych dla zwiększenia możliwości rozwojowych drzew i poprawy ich jakości technicznej. W wyniku tych cięć poprawia się także zdrowotność drzewostanów.

W ostatnich latach na terenie RDLP w Katowicach miały miejsce niszczycielskie huragany. Szkody, jakie wyrządziły silne wiatry w znacznym stopniu pogorszyły sytuację sanitarną drzewostanów w wielu nadleśnictwach. Także niestabilny stan sanitarny świerczyn górskich Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz intensywnie wydzielający się posusz sosnowy na terenie Opolszczyzny znacząco pogorszyły kondycję drzewostanów. Takie sytuacje zawsze dodatkowo komplikują prace z zakresu pozyskania i zmuszają nadleśnictwa do intensywniejszych cięć w ramach porządkowania stanu sanitarnego lasu, zakłócając jednocześnie normalny cykl produkcji leśnej opartej o wyliczony etat.

 

Wykres obrazujący ogółem pozyskanie drewna wg kategorii cięć. W 2023 roku wyniosło 3.181,9 tys. m3 grubizny
Przy planowaniu cięć uwzględnia się przede wszystkim aktualny stan lasu.

W roku 2023 w ramach cięć sanitarnych i przygodnych, pozyskano posusz, złomy i wywroty w ilości 523,1 tys. m3 grubizny, co stanowi 20 % całej pozyskanej grubizny w RDLP w Katowicach.

 

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

12 edycja Obiektywnie śląskie

12 edycja Obiektywnie śląskie

Gala Finałowa 12 edycji już w najbliższy piątek, 22 października o 18:00 w NOSPR-ze.

Podczas Finału poznamy laureatów 12 edycji i ich prace, zwycięzcom zostaną wręczone nagrody, przedstawiciele jury opowiedzą o swoich spostrzeżeniach dotyczących tegorocznej edycji, uroczyście otworzymy wystawę najlepszych fotoreportaży.  A na wszystkich obecnych będzie czekało kilka dodatkowych atrakcji, w tym recital jazzowy w wykonaniu duetu: Adam Jarzmik (piano) i Kuba Łępa (saksofon).

Wstęp wolny. Można przybyć z osobami towarzyszącymi.

Wydarzenie Finału na facebooku: https://www.facebook.com/events/809080253093167?ref=newsfeed

Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało: ŚLĄSK BEZ MASKI. Temat można było zinterpretować dowolnie. Każda praca jest inna, każda pokazuje subiektywną wizję  motywu przewodniego w obiektywie. I o to chodziło! W nadesłanych pracach nie brakuje odniesień do rzeczywistości covidowej, aczkolwiek wielokrotnie przedstawianej z zupełnie innej perspektywy oraz prezentacji przedstawiających prawdziwe oblicze Śląska – odartego z masek.

Prace: fotoreportaże, krótkie filmy i fotokasty można było przesyłać od 1 lipca do 15 września. Otrzymaliśmy 134 prace konkursowe, w tym:
- 110 fotoreportaży
- 10 fotokastów
- 14 filmów

Wszystkie są dostępne na stronie konkursowej. Internauci mogą głosować do 21 października do północy. Wystarczy wejść na stronę http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/?oceniaj.

Wśród nagród dwudniowe pobyty dla 2 osób w nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych