Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Na pamiątkę Powstań Śląskich

Na pamiątkę Powstań Śląskich

Dęby Powstań Śląskich pobłogosławione przez papieża Franciszka, zostaną wiosną posadzone we wszystkich dekanatach Archidiecezji Katowickiej. To dar leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach dla mieszkańców regionu, w stulecie rocznicy powrotu Górnego Śląska do Macierzy. Dęby Powstań Śląskich zostały przywiezione do Watykanu, podczas pielgrzymki leśników do grobu Św. Jana Pawła II.

 

- Wizyta delegacji leśników naszej Dyrekcji oprócz wymiaru religijnego miała niewątpliwie także cel promocyjny. Odbyliśmy szereg spotkań z przedstawicielami kurii rzymskiej oraz biskupami obecnymi w Rzymie na których promowaliśmy wypracowany polski model zrównoważonej gospodarki leśnej.  Kulminacyjnym punktem było spotkanie z Papieżem Franciszkiem – powiedział nam Dyrektor Damian Sieber.

Na audiencję zostały zabrane sadzonki dębów oraz materiały promujące Lasy Państwowe. Podczas spotkania Ojciec Święty został poinformowany na temat zrównoważonej gospodarki leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe, a na zakończenie pobłogosławił sadzonki – Dębów Powstań Śląskich.

- Promocja polskiego modelu leśnictwa na arenie międzynarodowej, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z nasiennictwem leśnym i hodowlą lasu powinno być naszą misją. To unikalny w skali nie tylko Europy program udoskonalany i realizowany od dziesięcioleci. Pozwala wraz ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi na trwałą przebudowę drzewostanów i zachowanie ich ciągłości, bez względu na występujące na danym terenie siedliska i warunki – dodaje dyrektor Sieber.

Spotkania, które zaplanowano w Rzymie na 25-29 października 2021 r., pozwoliły także na promocję na arenie międzynarodowej dobrych nawyków w zakresie ochrony przyrody, w tym działań podejmowanych przez Lasy Państwowe w ramach przeciwdziałania zmianom klimatu i ochronie bioróżnorodności.

Dzięki podjętym krokom promocyjnym przedstawiciele Lasów Państwowych zwiększyli świadomość społeczną na temat polskiej, wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej na arenie międzynarodowej. Całość działań podjętych w trakcie wyjazdu wpłynęła pozytywnie na wizerunek polskiego leśnika i Służby Leśnej na arenie międzynarodowej.

- Niemal równolegle z naszą wizytą w Rzymie, otrzymaliśmy potwierdzenie z niezależnego źródła, że praca polskich leśników przynosi wymierne, łatwe do policzenia efekty. Europejski Trybunał Obrachunkowy w najnowszym raporcie opublikowanym w październiku 2021 r. nie tylko wskazał Lasy Państwowe jako przykład dobrych praktyk leśnych w skali europejskiej, w zakresie łagodzenia skutków zmiany klimatu. Zwrócił uwagę, że od 2005 roku w Polsce przybyło 259 000 ha lasu – podsumował Dyrektor Damian Sieber.