Asset Publisher
Leśne Gospodarstwa Węglowe
Uczestnicy: Nadleśnictwo: Herby, Koszęcin, Ustroń i Wisła.
Czas trwania projektu: 2007-2021 rok.
Działania dodatkowe będą inicjowane do 2024 roku, natomiast ich efekt szacowany jest na okres 30 lat.
Projekt dotyczy promowania działalności dodatkowej w gospodarce leśnej, wspomagającej pochłanianie CO2 (główny gaz cieplarniany), udoskonalenia sposobu raportowania pochłaniania CO2 w lasach polskich. Projekt wprowadzono zarządzeniem nr 2 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 17 stycznia 2017 r. w sprawie realizacji w formie wspólnego przedsięwzięcia jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych projektu rozwojowego o charakterze pilotażowym pod nazwą „Leśne Gospodarstwa Węglowe”.
LGW jest projektem pilotażowym, w ramach którego weryfikujemy, które działania dadzą największą efektywność. Priorytetem jest ustalenie właściwych działań dla danych powierzchni LGW. W dniu 20.06.2017 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy PGL LP a IOŚ-PIB (KOBiZE). Rozpoczęcie realizacji projektu przypadło na I kwartał 2017 r. Program pilotażowy obejmuje zarówno działania dodatkowe w wydzieleniach leśnych, jak i badania naukowe.
Cele projektu:
Wykazanie roli obszarów leśnych w łagodzeniu negatywnych skutków zmian klimatycznych i pochłanianiu gazów cieplarnianych w środowisku. Utworzenie modelu pochłaniania dwutlenku węgla przez polskie lasy. Doprowadzenie do automatycznego określania ilości zakumulowanego węgla dla każdego wydzielenia w zintegrowanym Systemie Informatycznym Lasów Państwowych. Testowanie efektywności dodatkowych działań zmierzających do zwiększenia retencji CO2 w lasach Polski. Udoskonalenie sposobu raportowania pochłaniania CO2 w lasach Polski.
Obszar projektu na terenie RDLP w Katowicach:
Powierzchnie wydzieleń: 1892,22 ha.
Powierzchnia działania dodatkowego: 598,02 ha.