Asset Publisher Asset Publisher

Położenie

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, druga pod względem wielkości w kraju, sprawuje zarząd nad 750 tysiącami hektarów.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, druga pod względem wielkości w kraju, sprawuje zarząd nad 750 tysiącami hektarów lasu na terenie województw: śląskiego, opolskiego oraz częściowo małopolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i fragmentarycznie dolnośląskiego. Na obszarze dyrekcji znajduje się 35 miast powyżej 50 000 mieszkańców, 55 powiatów i 274 gminy.

Powierzchnie leśne wchodzące w skład RDLP w Katowicach znajdują się w kilku regionach geograficznych, m. in. na Wyżynie Śląskiej, w Beskidzie Śląskim, Małym i Żywieckim, na Pogórzu Cieszyńskim, Pogórzu Śląskim, w Kotlinie Oświęcimsko-Raciborskiej, na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej i Nizinie Śląskiej.

Lasy  położone są na terenie trzech krain przyrodniczo-leśnych: Śląskiej, Małopolskiej i Karpackiej o wysoce zróżnicowanych warunkach klimatycznych, fizjograficznych oraz siedliskowo-glebowych. Rosną tu lasy zarówno niżowe, jak i wyżynne oraz górskie. Przeważają siedliska borów mieszanych i lasów mieszanych. 

W skład RDLP w Katowicach wchodzi 38 nadleśnictw oraz 2 gospodarstwa rybackie (Gospodarstwo Rybackie w Krogulnej i Gospodarstwo Rybackie w Niemodlinie). 

RDLP w Katowicach to region największych kontrastów w przyrodzie. Jest tu Górny Śląsk, wciąż zwyczajowo, choć już niesprawiedliwie nazywany "czarnym", jest też malownicza kraina Jury Krakowsko-Częstochowskiej z urokliwymi skałkami wapiennymi i ruinami zamków. W zasięgu znajduje się również Śląsk Opolski, gdzie w największym stopniu przetrwały ślady dawnych puszcz i kniei, są wreszcie pełne uroku i przyjazne dla wędrowców Beskidy - góry stanowiące miejsce wypoczynku mieszkańców górnośląskiej aglomeracji. Natomiast w dzikich partiach Beskidu Żywieckiego można się spotkać oko w oko z niedźwiedziem, wilkiem, rysiem czy głuszcem. 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

41 Rocznica Porozumień Jastrzębskich

41 Rocznica Porozumień Jastrzębskich

W Jastrzębiu-Zdroju odbyły się obchody związane z 41.rocznicą podpisania Porozumienia Jastrzębskiego. Rozpoczęły się od nabożeństwa o godz. 9.00 odprawionego w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Przed godz. 11 rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego.

Przemawiając pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego Premier Mateusz Morawiecki, zwrócił uwagę, że kiedy w lipcu 1980 roku najpierw w Świdniku, potem w Lublinie wybuchły strajki, wydawało się, że będzie to kolejny krótki protest zgaszony przez komunistów. - Ale wkrótce potem ten ogień nadziei rozpalony na Lubelszczyźnie przeniósł się na wybrzeże i całe wybrzeże zastrajkowało - mówił. Porozumienie Jastrzębskie było trzecim podpisanym w ramach Porozumień Sierpniowych. Pierwsze było w Szczecinie (30 sierpnia), drugie w Gdańsku (31 sierpnia), trzecie w Jastrzębiu-Zdroju (3 września), a czwarte i ostatnie w Dąbrowie Górniczej (11 września). W uroczystością Lasy Państwowe reprezentowali Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i Paweł Hajduk, nadleśniczy Nadleśnictwa Kędzierzyn.

Sławomir Cichy