Asset Publisher
Tajemniczy świat nasion
Późne popołudnie dziesiątego stycznia br. laboratoria, sale, nawet korytarze, pełne dzieci, młodzieży i dorosłych. Przyjechali z całego województwa śląskiego aby spędzić wieczór z przyrodą. W ofercie IX Nocy Biologów znalazło się ponad 70 różnych wydarzeń: wystaw, warsztatów, prezentacji, wykładów. Wśród nich stoisko Regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
Na stoisku pod hasłem „Tajemniczy świat nasion”, można było przede wszystkim zapoznać się z budową, sposobami przenoszenia oraz rozsiewania nasion drzew rosnących w polskich lasach. Nasiona i owoce, to cudowny wytwór drzew, który służy im do rozprzestrzeniania się i opanowywania coraz to większych obszarów. To one kryją w środku zaczątki nowego organizmu czyli zarodki. Potrafią pozostawać w uśpieniu przez wiele lat, aż nadarzy się okazja aby wykiełkować. Poszczególne gatunki zaopatrzyły swoje nasiona w najrozmaitsze środki transportu. Różnego rodzaju i kształtu skrzydła od setek lat są przedmiotem badań inżynierów, którzy próbując podpatrzyć przyrodę, chcą zaprojektować doskonałe skrzydła. Dla tych nasion siłą napędową jest wiatr. Inne gatunki wykształciły nasiona zbyt ciężkie by mogły wzbić się w powietrze. Za to świetnie dają się toczyć lub wlec po ziemi. Mogą także odbywać długie podróże dzięki zwierzętom, które żywią się takimi nasionami. Jeszcze inne drzewa zainwestowały w rozwój nasion nadających się do spławiania przez rzeki i potoki.
W rozsiewaniu pomagają nasionom siły natury, zwierzęta a także człowiek. Drzewa przekraczają granice państw ukryte wewnątrz pojazdów, statków, samolotów. Uwolnione w nowym miejscu ruszają na podbój.
W zajęciach podczas tegorocznej Nocy Biologów, organizowanej przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, przewinęło się ponad tysiąc osób. Większość zainteresowała się także cudownym światem nasion, prezentowanym na stoisku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, w który wprowadzały Anna Mazur i Anna Tarkowska.