Asset Publisher Asset Publisher

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Piątego czerwca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Środowiska - jedno z największych, międzynarodowych świąt poświęconych środowisku naturalnemu. Z tej okazji Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu zorganizował piknik ekologiczny pn. „Razem dla ŚRODOWISKA” oraz zaprosił wszystkich Opolan do wspólnego świętowania.

Wydarzenie odbyło się na Bulwarach Karola Musioła w Opolu przy przystani Statku „Opolanin". Organizator przygotował liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi w postaci m.in. rejsu statkiem Opolanin, gry terenowej w Nadodrzańskim Parku, pokazów wędkarskich, ratownictwa czy też sprzętu PSP. Najmłodsi uczestnicy mogli dowiedzieć się czym zajmują się funkcjonariusze Straży Granicznej, sygnaliści z lasu i jak wygląda codzienna praca psów policyjnych. Z kolei dla spragnionych wiedzy ekologicznej zorganizowano specjalne panele edukacyjne z zakresu ochrony wód, przyrody i atmosfery, warsztaty ornitologiczne oraz leśne przygody i zajęcia edukacyjne, które poprowadzili leśnicy z Nadleśnictwa Opole.

Na zaproszenie WFOŚiGW w Opolu w wydarzeniu uczestniczył Damian Sieber, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1972 roku na Konferencji Sztokholmskiej. Obchodzony jest corocznie 5 czerwca w ponad 100 krajach świata i ma na celu przede wszystkim zainteresowanie problemami środowiska naturalnego oraz promowanie działań proekologicznych. W 2023 roku tematem przewodnim święta jest problem zanieczyszczenia środowiska tworzywami sztucznymi, a kampania społeczna przebiega pod hasłem „Solutions to Plastic Pollution”.