Asset Publisher Asset Publisher

Narada kierowników jednostek

Eksploatacja złóż mineralnych na terenie RDLP w Katowicach była tematem narady kierowników jednostek, która tym razem odbyła się 9 czerwca w Chrzanowie. Wybór Nadleśnictwa Chrzanów na gospodarza spotkania nie był przypadkowy.

Aby poznać technologię eksploatacji złóż, problemy z tym związane ale także sposoby rekultywacji gruntów poprodukcyjnych w tym wprowadzanie drzewostanów na terenach po rekultywacji najlepiej rozmawiać w terenie na konkretnych przykładach.A właśnie na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Chrzanów trwa eksploatacja piasku na skalę przemysłową.

Zatem pierwsza częścią narady w formie warsztatów było odwiedzenie Zakładu Bukowno Sibelco Sp. z o.o. który zajmuje się pozyskaniem i przerobem piasku. Uczestnicy zapoznali się z technologiąjego wydobycia, w samym sercu eksploatowanego złoża na terenie leśnictwa Sławków.

- Później zarównoprzedstawiciele Nadleśnictwa Chrzanów jak i Zakładu Sibelco zapoznali uczestników z technologią rekultywacji gruntów poeksploatacyjnych oraz problemami w prowadzeniu drzewostanów na terenach po rekultywacji oraz zasadami współpracy pomiędzy Nadleśnictwem i Zakładem. Widok kopalni i zagadnienia związane z eksploatacją wzbudziły wśród uczestników wiele emocji – mówi Ewelina Boruń, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Chrzanów.

Drugim etapem części terenowej było sprawdzenie jak wyglądają dziś odnowienia na na zakończonej z początkiem lat 90. eksploatacji. Warto zaznaczyć, że rekultywacje tego obszaru zakończono dopiero w 2005 r. a więc ponad dekadę później.

- Chcieliśmy zwrócić uwagę uczestników narady, jak dużym determinantem życia na tych terenach jest woda. Różnorodność kondycyjna jak i wzrostowa drzew wskazują z jak trudnymi warunkami życia zmagają się uprawy i młodniki. Kierownicy jednostek mogli zobaczyć również powierzchnie, na których odnowienia pozostawiono siłom natury. Mam tu na myśli trzy oddziały położone na terenie tzw. Zbiornika Bukowno w leśnictwie o tej samej nazwie – dodaje Ewelina Boruń.

Warto zaznaczyć, że, teren ten został zrekultywowany w latach 1999 – 2002. Rekultywacja prowadzona była w oparciu o zamysł utworzenia w tym miejscu zbiornika wodnego. Jednak w związku z brakiem finansowania projektu ze strony gminy Bukowno, zamysł utworzenia zbiornika wodnego na tym terenie upadł i pozostawiono ten obszar naturalnej sukcesji.

- Jesteśmy przekonani, że wyjazd i związane z tym pokazane miejsca przede wszystkim pozwoliły zapoznać się z problematyką z która na swoim terenie borykają się nadleśnictwa na terenie których prowadzona jest eksploatacji złóż z obszarów leśnych – usłyszeliśmy na zakończenie od pracowników Nadleśnictwa Chrzanów.

(red.)