Asset Publisher
IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów
Forum, które odbyło się 5 marca w Katowicach, za sprawą zaproszonych ekspertów w głównej mierze skupiło się ocenie potencjału biomasy oraz paliw alternatywnych (RDF, SRF) na rynku a także szansach rozwoju branży WTE (waste to energy). Ważną częścią spotkania ponad stu przedstawicieli branży, była prezentacja najnowszych wdrożeń inwestycyjnych z rynku.
W konferencji ze strony Lasów Państwowych wzięli udział Arkadiusz Wojciechowicz, dyrektor RDLP w Katowicach i Mariusz Błasiak, naczelnik Wydział Koordynacji Projektów Rozwojowych z Dyrekcji Generalnej.
- Głównym celem wydarzenia jest zgromadzenie ekspertów, by mogli wymieniać się doświadczeniami dotyczącymi najnowszych osiągnięć związanych z wykorzystaniem biomasy i odpadów na cele energetyczne. Już dziś Forum funkcjonuje jako platforma wymiany aktualnej wiedzy oraz istotne narzędzie w zakresie transferu know-how, technologii i innowacji. Nie jest tajemnicą, że jestem jednym z tych, którzy widzą w tej branży szansę dla Lasów Państwowych – mówi Arkadiusz Wojciechowicz, dyrektor RDLP w Katowicach.
Jego zdaniem, dzisiejsze zasoby pozostałości drzewnych (M2E) mogą wynosić w LP około 2 proc., czyli 800 tys. m3 (razem udział drobnicy rozumianej jako M2E+M2 stosunku do grubizny to nawet ok. 5 proc. - 2 mln m3).
- Tym surowcem zainteresowanie wykazuje branża elektrociepłownicza i ciepłownicza, mam tu na myśli chociażby lokalne PEC-e, ale także branża przemysłu drzewnego (poprzez dywersyfikację produktów i produkcję peletu lub cele elektrociepłownicze) - dodaje.
Dyrektor Wojciechowicz nie ma wątpliwości, że w niedalekiej przyszłości należy spodziewać się także rozwoju branży wytwarzającej biopaliwa z drewna.
- Technologia przetwarzania drewna w biopłyny i biopaliwa jest technologią drogą, jednakże promowana na mocy dyrektywy UE RED II, będzie prawdopodobnie w najbliższych latach wdrażana przez krajowy przemysł petrochemiczny. Rozwój branży przetwarzającej tzw. drewno energetyczne czy to na cele faktycznie energetyczne, czy produkcji biopłynów i biopaliw, zależy od stabilnej sytuacji prawnej, na co PGL LP nie ma wpływu - kończy.
Przypomnijmy, że termin „pozostałości drzewne”, został zapisany w Polityce Ekologicznej Państwa jako materiał do wykorzystania w produkcji OZE.
Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że 19 lipca 2019 roku została uchwalona ustawa zmieniająca wcześniejsze przepisy dotyczące odnawialnych źródeł energii. Jej zadaniem jest pomoc w zwiększeniu zużycia energii pozyskanej z OZE. W nowelizacji tej znajdziemy zmienione lub nowe definicje związane z energetyką biomasową – biomasą pochodzenia rolniczego, biopłynami, biowęglem, dedykowaną instalacją spalania biomasy, toryfikatu oraz drewna energetycznego.
Z kronikarskiego obowiązku wypada na koniec przypomnieć, że wykład inauguracyjny IX Forum Spalania Biomasy i Odpadów pod tytułem „Działania miasta Katowice w zakresie ochrony powietrza” wygłosił Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic. W dalszej kolejności zgodnie z agendą odbywały się wystąpienia zaproszonych partnerów branżowych.
Dyskusja panelowa toczyła się wokół tematu „Rynek paliw alternatywnych i biomasowych – pellet, RDF, zrębka”. Jej moderatorem był Adam Sarnaszek, prezes zarządu BIOCONTROL. Wśród poruszanych tematów znalazły się między innymi:
- Rynek i normy jakościowe paliw biomasowych i alternatywnych.
- Termiczne przekształcanie odpadów - nowe perspektywy dla lokalnych instalacji WTE w Polsce w świetle zmiany przepisów.
- Założenia i plany przedsiębiorstw energetyki cieplnej przy budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów.
- Proces termicznego przekształcania odpadów i jego miejsce w gospodarce obiegu zamkniętego.