Asset Publisher Asset Publisher

Dąb „Włodek” już rośnie

Włodowice, jako jedyne w województwie śląskim odzyskały w tym roku prawa miejskie, odebrane carskim ukazem w 1870 roku, za pomoc i uczestnictwo mieszkańców w Powstaniu Styczniowym.
To najmniejsze miasto w województwie, liczące nieco ponad 1000 mieszkańców. W roku odzyskania praw miejskich przez Włodowice, Lasy Państwowe rozpoczynają świętowanie setnej rocznicy powołania. To okazja do zaznaczenia, że 2023 jest ważny zarówno dla włodowickiego samorządu jak i leśników.
Na pamiątkę wspólnego jubileuszu, przed urzędem miasta został posadzony dąb szypułkowy o imieniu „Włodek”. Zakopano kapsułę czasu z dokumentem na którym podpisy złożyli wszyscy uczestnicy uroczystości. Odsłonięto także tablicę pamiątkową.
Gospodarzem uroczystości był Adam Szmukier, burmistrz Włodowic. Lasy Państwowe reprezentował Damian Sieber, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
W uroczystościach wzięli udział europosłanka Jadwiga Wiśniewska, posłowie: Ewa Malik, Waldemar Andzel i Rafał Adamczyk, radni sejmiku samorządowego województwa śląskiego, samorządowcy szczebla powiatowego i gminnego. Obecni byli również leśnicy z Koniecpola, Olkusza, Siewierza i Złotego Potoku. Nie zabrakło sołtysów, mieszkańców oraz uczniów włodowickiej szkoły podstawowej.