Asset Publisher Asset Publisher

"Sprzątanie" w Ogrodzie Botanicznym

„Nasza Ziemia” po raz 20. w Polsce, „Zielona Liga” po raz 17, nadleśnictwa RDLP w Katowicach po raz 15 w regionie – obie fundacje i katowicka RDLP 20 września były organizatorami akcji „Sprzątania świata”.

 

„Nasza Ziemia" po raz 20. w Polsce, „Zielona Liga" po raz 17, nadleśnictwa RDLP w Katowicach po raz 15 w regionie – obie fundacje i katowicka RDLP  20 września były organizatorami akcji „Sprzątania świata". Tym razem doroczna impreza miała miejsce w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, gdzie swoją ofertę edukacyjną mieli także leśnicy z Nadleśnictwa Katowice.
„Sprzątanie świata", za sprawą Miry Stanisławskiej-Meysztowicz, przywędrowało do Polski z Australii. Na całym świecie „sprząta się" w trzeci weekend września (Clean up the world). Dzięki Annie Tarkowskiej, prezes „Zielonej Ligi", akcja na stałe zagościła w naszym regionie, wielokrotnie organizowana razem z leśnikami katowickiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Na trasach „sprzątania"  odwiedzonych przez obie Panie znalazły się m.in. nadleśnictwa: Rudy Raciborskie, Katowice, Prószków, Brynek, Sucha Beskidzka, Ustroń, Koniecpol, Koszęcin, Bielsko-Biała, Wisła, Opole, Rudziniec.
- Zawsze staraliśmy się wspólnie z leśnikami znaleźć jakąś myśl przewodnią tych spotkań i coś konkretnego zrobić – mówi A. Tarkowska. – Chcieliśmy odejść od typowego sprzątania śmieci, natomiast pokazywać piękne miejsca regionu, aby dzieci nauczyły się szanować przyrodę.
Tym razem „Sprzątanie świata" zawitało do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie-Mokrem. I to nieprzypadkowo. Po raz pierwszy w regionie akcja miała bowiem miejsce w 1997 roku, właśnie na terenie dzisiejszego ogrodu. Były to tereny powojskowe i porolnicze. Wtedy właśnie grupa naukowców na czele z prof. Wiesławem Włochem wpadli na pomysł utworzenia tutaj ogrodu ze względu na wyjątkowe siedliska tego obszaru.
- Wróciliśmy do Mikołowa, aby zobaczyć, co się tutaj zmieniło – mówi A. Tarkowska.
I rzeczywiście – było, co oglądać. Na ogromnej powierzchni usytuowano całe połacie, gdzie rośnie ogromna ilość drzew, krzewów i kwiatów. Jednym z ciekawszych przykładów czynnej ochrony przyrody jest zachowanie starych, ginących odmian drzew owocowych. Kolekcje tworzą urokliwe sady, które, jak cały ogród, są dostępne dla wszystkich bez żadnych opłat.
20 września na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego posadzono dorodną lipę „Zielonej Ligi" upamiętniającą to wydarzenie. Młodzież z okolicznych szkół uczestniczyła w grach i zabawach, a dużym zainteresowaniem cieszyły się propozycje leśników z Nadleśnictwa Katowice. Jego przedstawiciel Sławomir Forystek fachowo objaśniał zainteresowanym m.in. na czym polega życie pszczół.