Lista Aktualności Lista Aktualności

Zimbardo w Nikiszowcu

Prof. Philip Zimbardo, amerykański psycholog, znany na świecie m. in. ze słynnego więziennego eksperymentu stanfordzkiego, był współgospodarzem otwarcia młodzieżowego Centrum Zimbardo w Katowicach-Nikiszowcu, które wsparli również leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

 Pomysł na stworzenie Centrum narodził się, kiedy prof. Zimbardo przyjechał do Katowic na zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego i wybrał się na spacer po katowickim Nikiszowcu, w którym towarzyszyło mu grono młodych osób ze stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych. W tej pięknej, nie tylko architektonicznie, typowo śląskiej dzielnicy, prof. Zimbardo brakowało miejsca, gdzie mogłaby się spotykać młodzież i rozwijać swoje inicjatywy i talenty.

- Naszym celem było stworzenie dla dzieci i młodzieży programu, którego nie mają w szkole, zorganizowanie dla nich zajęć, których jeszcze nie próbowali, otoczenie ich opieką psychologów. Ma to też być miejsce dla ich rodziców i sąsiadów. Ważna jest integracja – wyjaśniał Ph. Zimbardo.

Centrum Zimbardo wsparło wiele instytucji, stowarzyszeń, organizacji i firm. Pierwsze plany przewidują zorganizowanie w jego siedzibie zajęć tanecznych, fotograficznych, wieczorków karaoke.

- Nie wiemy jeszcze jak dokładnie będzie działać centrum – mówił Waldemar Jan, prezes Centrum Zimbardo. – Na razie cieszymy się, że dzięki pomocy profesora i wielu sponsorów udało się nam wyremontować i urządzić naszą siedzibę.

Krzysztof Chojecki, rzecznik RDLP w Katowicach, wręczając prof. Zimbardo album oraz materiały informacyjne o śląskich lasach, mówił o ich walorach w aglomeracji katowickiej i możliwościach rekreacyjnego ich wykorzystania, również przez młodzież skupioną w Centrum.