Lista Aktualności Lista Aktualności

XVI Międzynarodowe Zawody Drwali w Ujsołach

Lejący się z nieba żar nie przeszkodził drwalom w rozegraniu XVI Międzynarodowych Zawodów o tytuł "Ujsolskiego Drwala 2018r".

3 wymagające konkurencje:

- złożona przerzynka
- dokładność przerzynki
- okrzesywanie

wyłoniły zwycięzców:

I miejsce : Martin Protus (Słowacja)

II miejsce : Rafał Łajczak (Polska)

III miejsce: Adam Zając (Polska)


Podium Fot. Archiwum CKSiR Ujsoły

Walka była zacięta i losy zwycięstwa ważyły się do samego końca.

Nagrody ufundowali:

Gminny Ośrodek Sportu i Kultury w Ujsołach

"Hubertech" Katowice

Dziękujemy!

oraz Nadleśnictwo Ujsoły.

Oprócz samych zawodów Nadleśnictwo przygotowało szereg aktywności i atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Dzieci malowały, składały szablony, rzucały do celu - maluchy miały w czym wybierać.

Dorośli również w tym czasie mogli wykazać się dokładnością w rzucaniu do celu (o sadzonkę), spróbować swoich sił w cięciu piłą ręczną (moja-twoja) a panie we... wbijaniu gwoździ na czas.

Jeśli ktoś interesuje się grzybami lub pszczołami, mógł swoją wiedzę mocno pogłębić po spotkaniu z Panem Justynem Kołkiem, szeroko znanym i uznanym znawcą grzybów, który z cierpliwością przysłowiowego Hioba tłumaczył różnice między grzybami jadalnymi a trującymi od godz. 12.00 do 21.30!

Na zaproszenie Nadleśnictwa Ujsoły przyjechały do nas w odwiedziny ..... pszczoły w zgrabnym przeźroczystym domku-ulu. To koledzy z Nadleśnictwa Wisła wprowadzili nas w tajemniczy świat tych fasynujących owadów. Można było również spróbować pysznego miodu który sami pozyskują z Gospodarstwa Pszczelarskiego przy Nadleśnictwie Wisła. To nowa inicjatywa, o której więcej można dowiedzieć się więcej TUTAJ.

Przybyli  do nas również przedstawiciele złych mocy bo tak kiedyś postrzegano sowy, a mogliśmy zobaczyć nie byle kogo bo samicę puchacza - która okazało się, że nie tylko nie ma zamiaru straszyć i porywać dzieci ale została jednogłośnie okrzyknięta gwiazdą imprezy. Ot taka celebrytka:) . A przywiózł ją i inne ptaki drapieżne Pan Artur Żak.


Fot. D.Jaróżek

Oprawę muzyczną gwarantowali słynni Wałasi pod kierownictwem Pana Zbyszka Wałacha z Istebnej.


Wałasi fot. Archiwum CKSiR Ujsoły

Zawody organiowane były w ramach 55 Tygodnia Kultury Beskidzkiej a Ujsoły są ostatnią estradą na której występują zespoły z całego świata. W tym roku zobaczyliśmy min. zespoły folklorystyczne z Serbii, Indii, Bułgarii i Włoch. Więcej Tutaj

Na zakończenie zapłonęła tradycyjna Wawrzyńcowa Huda - jedyna taka w Polsce a może i na świecie. Huda, to drewniana konstrukcja ustrojona świerkowymi gałązkami, sięgająca nawet 30 metrów, związana ze starą ujsolską legendą. Głosi ona, że zmagające się z zarazą Ujsoły zostały uratowane przez górala Wawrzyna, któremu ksiądz doradził, aby ogniem zarazę wypędzić. Wawrzyn przygotował drewniane pale ustrojone gałązkami, które następnie podpalił i tak to zaraza została przepędzona. Mieszkańcy Ujsoł wierzą, że to patron ognia Święty Wawrzyniec ocalił tę miejscowość.

 


Wawrzyńcowa Huda Fot. Archiwum CKSiR Ujsoły

Zdjęcia w galerii:

Archiwum CKSiR Ujsoły