Lista Aktualności Lista Aktualności

XIX Międzynarodowe Zawody Drwali

7-8 lipca 2018r w Bobrowej znowu było głośno, za sprawą pilarek i rywalizujących drwali. Na starcie stanęło 30 zawodników z 5 krajów: Francji, Niemiec, Słowacji, Szwecji i Polski, którzy rywalizowali w 5 konkurencjach zgodnie z regulaminem IALC (International Association Logging Championships). Dla naszych kadrowiczów był to ostatni sprawdzian przed wyjazdem na światowe zawody do Norwegii.

Najważniejsza konkurencja, ścinka drzew odbyła się w lesie na zrębie sosnowym czyli w rzeczywistych warunkach codziennej pracy pilarza. Pogodne niebo i lekko wiejący wiatr były znośne dla większości zawodników, chociaż kilku popełniło dosyć istotne błędy co skutkowało stratą wielu punktów. Największą precyzją wraz z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa przy obalaniu drzewa popisał się zawodnik z Francji i jak się okazało późniejszy zwycięzca całych zawodów – Anthony Revillard (na 660 możliwych punktów zdobył aż 650).
Na placu obok remizy strażackiej przy licznie zgromadzonych widzach odbywały się przekładka łańcucha, przerzynka kłód: kombinowana i na dokładność. Ostatnią konkurencją i najbardziej widowiskową było okrzesywanie w parach, zawodnicy startowali od końca według zajmowanych miejsc po 4 konkurencjach.
We wszystkich zmaganiach ocenie podlegały: czas, dokładność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pracy, a więc elementy których wymaga się w codziennej pracy pilarza.  
W klasyfikacji open wygrał wspomniany już francuz (1612pkt). Na drugim miejscu sklasyfikowano słowaka (1591pkt), a na trzecim stopniu podium stanął polak (1576pkt). W zawodach startowała również jedna kobieta, a najlepszych zawodników uhonorowano medalami, pucharami i cennymi nagrodami.
W imieniu Dyrektora RDLP Katowice nagrody dla zwycięzców wręczyli Nadleśniczy Nadleśnictwa Olesno i Zastępca Nadleśniczego z Nadleśnictwa Kluczbork.
Tradycyjnie jak co roku rywalizacji drwali towarzyszyły konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych, zabawy taneczne oraz koncerty.