Lista Aktualności Lista Aktualności

Submisja

X jubileuszowa submisja w RDLP w Katowicach

Aż 16 kontrahentów z kraju oraz zagranicy (Austria i Szwajcaria) wzięło udział w X jubileuszowej submisji drewna organizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Oferta 1202 m3 została zakupiona w całości, po satysfakcjonujących cenach. Po zakończeniu postępowania submisyjnego w siedzibie Nadleśnictwa Opole odbyło się uroczyste spotkanie z właścicielami firm przerabiających drewno specjalnego przeznaczenia, którzy od 2008 roku są obecni na wszystkich submisjach w RDLP w Katowicach.

Tegoroczna oferta potwierdziła panujące trendy na tym rynku drzewnym, który słusznie jest nazywanym „z górnej półki". To właśnie bowiem na submisjach zaopatrują się w surowiec ci, którzy poszukują drewna do specjalnej produkcji – na okleinę czy do wyrobu np. beczek. Przeważał więc tradycyjnie dąb – na składach w Szydłowie i Jełowej zgromadzono 725 m3 tego gatunku drewna. Oferta zakupu ze strony firm drzewnych była w przypadku surowca dębowego ponad 5-krotnie wyższa niż wystawiona masa do sprzedaży. Surowiec jesionowy nadal cieszy się popularnością. Nic więc dziwnego, że wystawionych 218 m3 bez trudu znalazło nabywców. Na submisji nie zabrakło sosny (155 m3), olchy (87 m3) oraz mniej chodliwych gatunków: jawora, lipy i czereśni (razem 17 m3), które jednak zostały zakupione w całości.

Uzyskane ceny można uznać za zadowalające. Drewno dębowe osiągnęło kwotę 1769 zł/m3, jesionowe 1047 zł/m3, lipowe 888 zł/m3, olchowe 746zł/m3, sosnowe 683 zł/m3, jaworowe 626/m3. Najdroższy „los" - dębowy - sprzedano za 4150 zł/m3.

- Dąb i jesion od lat cieszą się dużą popularnością wśród nabywców – ocenia Arkadiusz Dudek, naczelnik Wydziału Gospodarki Drewnem w RDLP w Katowicach. – Ponownie udało się nam wprowadzić do sprzedaży lipę. Sosna ma w ostatnich latach niższe notowania, ale tym razem 3-krotne zwiększenie oferty w tym gatunku było dobrym wyborem.

Po raz drugi w katowickiej submisji brali udział leśnicy z RDLP w Łodzi, którzy z dobrym efektem sprzedali surowiec z Nadleśnictwa Piotrków.

W drugiej, uroczystej części spotkania uczestniczyli właściciele firm, którzy są stałymi klientami katowickich submisji oraz nadleśniczowie z nadleśnictw skąd pochodzi drewno cenne. Maria Michalska, zastępca dyrektora RDLP w Katowicach ds. ekonomicznych, przedstawiła historię katowickiej submisji dziękując wszystkim zaangażowanym w jej organizację współpracownikom oraz kontrahentom za coroczny udział w submisjach drewna specjalnego przeznaczenia z terenu katowickiej RDLP.