Lista Aktualności Lista Aktualności

Sadzenie Dębu Wolności w Opolu

Realizowana w tym roku akcja sadzenia „Dębów Wolności" to wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP i Lasów Państwowych nawiązująca do sadzenia „Dębów Niepodległości" w latach 1918-1928.

Realizowana w tym roku akcja sadzenia „Dębów Wolności" to wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP i Lasów Państwowych nawiązująca do sadzenia „Dębów Niepodległości" w latach 1918-1928.Wtedy to społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby, będące uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci - stanowiące wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te, będące swoistym wotum dziękczynnym naszych przodków za przywróconą niepodległość, nierzadko przetrwały do dziś, jako blisko stuletni świadkowie ważnych dla naszego narodu wydarzeń.

W ramach tej akcji 14 maja 2014r.  prezydent Bronisław Komorowski wraz z żoną Anną i reprezentantami władz województwa opolskiego oraz RDLP w Katowicach posadził w Opolu kolejny dąb będący   symboliczną pamiątką obchodów 25 rocznicy odzyskania suwerenności, efektu czerwcowych wyborów z 1989 r.,  nawiązujący także do 90- lecia  Lasów Państwowych.Poza parą prezydencką w sadzeniu dębu udział wzięli m.in. wojewoda opolski- Ryszard Wilczyński, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, prezydent Opola - Ryszard Zembaczyński, zastępca dyrektora RDLP w Katowicach - Bogdan Gieburowski oraz nadleśniczy Nctwa Opole – Zdzisław Dzwonnik.

http://www.tvpparlament.pl/retransmisje-vod/inne/uroczyste-posadzenie-debu-wolnosci-w-opolu/15191959