Lista Aktualności Lista Aktualności

Rosną nowe "dęby wolności"

12 czerwca br. Prezydent RP Bronisław Komorowski posadził w Katowicach kolejny  „dąb wolności". W uroczystości przy nowych zabudowaniach Muzeum Śląskiego wzięli udział także: Piotr Litwa, wojewoda śląski, Mirosław Sekuła, marszałek województwa śląskiego, Piotr Uszok, prezydent Katowic, Dominik Abłamowicz, dyrektor Muzeum Śląskiego oraz Kazimierz Szabla, dyrektor RDLP w Katowicach.

Prezydent na początku swojego wystąpienia zaznaczył, że to „to nie lipa, to dąb - solidny, mocny i jeszcze porządnie zasadzony." Podkreślił, że „sadzimy dąb w miejscu, gdzie wolność zagospodarowujemy dobrze. (...) Jestem bardzo dumny i wdzięczny z tego powodu, że możemy ten dąb zasadzić na tle niezwykłej architektury, niezwykłej instytucji, która powstaje tutaj - na Śląsku, w Katowicach, dzięki wykorzystaniu tego ogromnego rezerwuaru siły, energii, także i możliwości finansowych, które są stworzone przez członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Jestem pewien, że to miejsce będzie służyło wielu sprawom, dobrym sprawom, Katowicom, całemu Śląskowi i całej Polsce"

W sadzeniu dębu uczestniczył również: Bogdan Gieburowski, zastępca dyrektora RDLP w Katowicach ds. gospodarki leśnej oraz Tadeusz Norman, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice wraz z leśnikami tej jednostki LP.

 

13 maja w wiślańskim Parku Zdrojowym Prezydent RP Bronisław Komorowski posadził dąb symbolizujący 25 lat wolnej Polski. Prezydentowi towarzyszyli gospodarz miasta burmistrz Jan Poloczek, Piotr Litwa, wojewoda śląski oraz  Kazimierz Szabla, dyrektor RDLP w Katowicach. To już trzeci z 25 „Dębów Wolności", który został posadzony przez  Prezydenta na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

-Dziękuję za możliwość zasadzenia Dębu Wolności w tym pięknym miejscu. Pragniemy wszyscy, by wolność w Polsce kwitła i się umacniała. Chcemy również, by ten dąb polskości był coraz mocniejszy i coraz mocniej zakorzeniony, aby rósł ku pociesze wszystkich i dumie naszego pokolenia oraz z korzyścią dla następnego- powiedział zaraz po zasadzeniu drzewka Bronisław Komorowski. Podczas pobytu w Wiśle Prezydent otrzymał także tytuł Honorowego Obywatela Wisły oraz tradycyjny góralski kapelusz i bruclik.

 

Monika Matl