Lista Aktualności Lista Aktualności

Modernizacja Roku 2017 – nagrodzone jednostki Lasów Państwowych

24 sierpnia 2018 roku o godzinie 1100 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbyła się Uroczysta Gala ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród finalistom XXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku 2017”.

Uroczystość ta odbywa się corocznie pod patronatem wielu urzędów centralnych, znamienitych instytucji oraz wyższych uczelni, m.in. Ministerstw Infrastruktury i Budownictwa oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, jak również Dyrektora Generalnego LP.

Przypomnijmy, iż Konkurs, który ma już 22 - letnią tradycję cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów, wykonawców oraz projektantów, o czym świadczyło kilkaset zgłoszeń różnego rodzaju zmodernizowanych obiektów z całej Polski. Zgodnie z Regulaminem Konkursu obiekty zgrupowano i oceniano w 12 różnych kategoriach. Każdy z nich był wizytowany przez Komisję Konkursową, która na miejscu zapoznawała się z wszelkimi szczegółami procesu modernizacji, analizowanymi później w wielu aspektach przez Kapitułę.

Do wszystkich finalistów okolicznościowy list, odczytany podczas ceremonii otwarcia, skierował Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki, co podkreśla prestiż i rangę  wydarzenia.

 

Tytuł „Modernizacji Roku 2017” w kategorii „Obiekty Edukacyjne” zdobyło Nadleśnictwo Krucz (RDLP w Pile) za przebudowę i modernizację masztalarni w Goraju Zamku  i dostosowania jej do potrzeb nowoczesnego Centrum Promocji LP, umożliwiającego także prowadzenie lekcji z zakresu ochrony środowiska, zgodnych z hasłem: „Poznać, przeżyć, zrozumieć”. Ten sam tytuł  przyznano wykonawcy: Usługi Ogólnobudowlane Roman Dziubiński ul.Chodzieska 8B, 64-800 Chodzież oraz autorowi projektu: Pracowni Projektowej BAUMANN Magda Baumann-Rex ul.Kwitnaca 12, 62-023 Borówiec. Nadleśnictwo Krucz otrzymało również nagrodę Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych dla Inwestora.

Zwycięzcą w internetowym głosowaniu na najbardziej popularne modernizacje w Polsce w r.2017 w kategorii „Nowy obiekt w przestrzeni urbanistycznej” zostało Nadleśnictwo Strzelce Krajeńskie za  budowę nowego budynku biurowego oraz garażowo-magazynowego.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, a konkretnie Nadleśnictwo Koszęcin, również zgłosiła się do konkursu. Budynek Nadleśnictwa Koszęcin (biurowiec) zgłoszono w kategorii „Obiekty Zabytkowe”. W finale tej kategorii  znalazło się 5 obiektów z całej Polski, spośród których Kapituła Konkursu przyznała tytuł „Modernizacji Roku 2017” – Pałacowi w Jankowicach, budowli z przełomu XVII i XVIII w. z osiemnastohektarowym parkiem. Modernizacja obejmowała przystosowanie obiektu do pełnienia funkcji szkoły muzycznej, a inwestorem była Gmina Tarnowo Podgórne.

Natomiast budynek Nadleśnictwa Koszęcin otrzymał w tej kategorii zaszczytne „Wyróżnienie”, co Kapituła Konkursu w swoim werdykcie uzasadniła następująco  „Za kompleksową modernizację zabytkowego budynku, w którym stworzono nowoczesny obiekt biurowy przyjazny osobom niepełnosprawnym. Poprzez udaną adaptację poddasza i piwnic uzyskano nowe powierzchnie konferencyjne i wystawowe. Realizację tą wyróżniają zastosowane systemy ekologicznego pozyskiwania energii oraz dbałość o substancję zabytkową obiektu np. poprzez zastosowanie specjalnego systemu osuszania murów”. Wyróżnienie otrzymał również główny wykonawca robót budowlanych firma „INTEGRA” Sp. z o.o. z Katowic oraz autor projektu Architektoniczna Firma Autorska ABI Dorota Orłowska z Krakowa.

Ponadto w tej kategorii w „Plebiscycie Modernizacja Roku 2017” Nadleśnictwo Koszęcin zostało niekwestionowanym zwycięzcą w internetowym głosowaniu na najbardziej popularne modernizacje w Polsce.

Należy podkreślić, iż dotarcie do finału Konkursu, jak również zdobycie „Wyróżnienia” jest dla Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwa Koszęcin ogromnym sukcesem.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy oddali swój głos na obiekty zgłoszone przez Lasy Państwowe i zachęcamy do odwiedzenia naszych obiektów.