Lista Aktualności Lista Aktualności

Marzenie o wolnej Polsce

Ojcowie Niepodległości, to tytuł wystawy przygotowanej przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jej wernisaż odbył się podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

         - Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty i Ignacy Daszyński – to postaci, które pomimo przynależności do różnych grup społecznych oraz prezentowania odmiennych poglądów politycznych, połączyło jedno – marzenie o wolnej, niepodległej Polsce – mówił podczas otwarcia dr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach.
        Sylwetki tych sześciu liderów walki o wolną Polskę w rzeczywistej skali przedstawiono na 10 trzyplanszowych ekspozytorach. Wystawa składa się z ich biogramów, archiwalnych fotografii oraz kopii dokumentów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Całość uzupełnia mapa prezentująca kształtowanie się polskich granic w latach 1918 – 1923.
        – Można by powiedzieć, że oni stoją bardzo blisko siebie, że być może w realnym życiu byłoby to trudne z uwagi na ich charaktery, punkt widzenia, temperament. Ale każdemu z nich przyświecała jedna, najważniejsza idea – silne, niepodległe, demokratyczne państwo polskie – mówił podczas dzisiejszego wernisażu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
       W wydarzeniu wzięli udział m.in. wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz ale także Bronisław Korfanty radny sejmiku samorządowego, wnuk Jana Korfantego, brata Wojciecha Korfantego, jednego z bohaterów wystawy.
        RDLP w Katowicach, która jest jednym z mecenasów wystawy reprezentował dyrektor Wiesław Kucharski.
       Ekspozycja została przygotowana w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a jej autorami są dr Zofia Fenrych i Mateusz Lipko. Do końca roku wystawa ma zostać zaprezentowana na terenie ok. 20 miejscowości w województwie śląskim, m.in. w Bieruniu, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Lędzinach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tarnowskich Górach i Tychach.