Lista Aktualności Lista Aktualności

Lasy Państwowe po raz 10. w programie "Po stronie natury"

Ruszyła kolejna edycja programu „Po Stronie Natury”. W ramach tegorocznej, jubileuszowej odsłony programu, Żywiec Zdrój S.A. wraz z leśnikami z nadleśnictw z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach posadzi 2 mln drzew.

Równocześnie do sklepów trafiła seria 2 mln wyjątkowych butelek wody niegazowanej zrobionych w 50% z surowca wtórnego. Oprócz sadzenia drzew, limitowanej edycji wody w sklepach, spotów reklamowych, w ramach tegorocznej edycji uruchomiony został konkurs grantowy „Inicjatywy Po Stronie Natury”.

Miliony posadzonych drzew

Po raz dziesiąty Lasy Państwowe są partnerem programu „Po Stronie Natury”, którego celem jest przekonanie Polaków, że warto dbać o środowisko, i zaangażowanie ich do wspólnych działań na rzecz natury. Od początku trwania programu wspólnymi siłami posadzono ponad 6 milionów drzew, odnowiono ponad tysiąc kilometrów szlaków górskich oraz wsparto realizację ponad stu lokalnych inicjatyw ekologicznych.
W ramach tegorocznej edycji, we współpracy z leśnikami z nadleśnictw: Jeleśnia, Węgierska Górka, Ujsoły, Wisła i Ustroń zostaną posadzone kolejne 2 mln drzew na terenie Beskidu żywieckiego. Inicjatywę może wesprzeć każdy poprzez wybór butelek z limitowanej edycji – bo każda butelka to jedno posadzone drzewo!

Drugie życie plastiku

Jubileuszowa odsłona programu „Po Stronie Natury” będzie skoncentrowana na edukacji o recyklingu. Żywiec Zdrój wraz z partnerami chcą uświadomić, że plastik jest surowcem, który nadaje się do powtórnego i wielokrotnego wykorzystania. Poddany recyklingowi może trafić z powrotem do obiegu jako cenny surowiec wtórny. Jednak w tym celu niezbędna jest współpraca producentów, podmiotów prywatnych i publicznych, ale przede wszystkim konsumentów, bo to od nich zależy co stanie się z tworzywem po jego użyciu. Najważniejsze jest, by plastikowa butelka trafiła do odpowiedniego, żółtego pojemnika – tylko wówczas będzie można ją ponownie wykorzystać  i dać jej drugie życie . W efekcie recyklingu mogą powstawać nie tylko kolejne butelki, ale także przedmioty codziennego użytku, takie jak pojemniki na żywność, fronty do mebli, ubrania czy stroje piłkarskie – takie jak te stworzone dla reprezentacji Polski na Euro 2012.

Eko-inicjatywy

Konkurs „Inicjatywy Po Stronie Natury” jest skierowany do osób, które chcą działać na rzecz natury. Dzięki niemu można zdobyć granty na realizację swoich pomysłów, które można zgłaszać w ramach pięciu kategorii. Są to: projekt wideo, projekt fotograficzny, studencki projekt badawczy, projekt reporterski i projekt ekoinnowacja. Granty otrzyma siedem projektów, a największa nagroda sięga aż 25 tys. zł. Tematem tegorocznej edycji jest „poWTÓRNE życie”. Celem jest zachęcenie do szerszego spojrzenia na problemy związane z gospodarką odpadami oraz poszukiwania ciekawych rozwiązań, jak sobie z nimi radzić. Ważne jest też pokazanie, że recykling to nie tylko sortowanie odpadów, lecz także szansa na ich poWTÓRNE wykorzystanie.

 Obok Lasów Państwowych partnerami 10. edycji „Po Stronie Natury” jest PTTK, Fundacja Ekologiczna „Arka” oraz organizacja Outriders.

Kampanię wspiera Martyna Wojciechowska, dziennikarka, podróżniczka i pisarka.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.postronienatury.pl