Lista Aktualności Lista Aktualności

Las Murckowski punktem na nietypowej mapie!

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach jest jednym z partnerów, którzy wzięli udział w tworzeniu wydawnictwa nieMAPA Katowice.

NIEMAPA KATOWICE to ilustrowany przewodnik po mieście przeznaczony dla mieszkańców. Odkrywanie ciekawostek na rodzinnych spacerach, nieoczywiste miejsca, kreatywne zadania i wyzwania a przede wszystkim piękne ilustracje - to specjalność serii NIEMAPA.

Katowiczan zaprasza zarówno w miejsca bardzo znane jak i te nieoczywiste: podczas spaceru po Strefie Kultury proponuje odszukanie minimalistycznego ogrodu i bębnów, zachęca do odwiedzenia wyjątkowych, otwartych podwórek i placów zabaw. Wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych miłośnikom przyrody na spacer ornitologiczny poleca Las Murckowski albo podziwianie gór z hałdy w Kostuchnie.

NIEMAPY promują zrównoważony transport, stąd zachęta do oglądania katowickiej moderny na rowerach, informacje o bezpłatnych biletach komunikacji miejskiej dla dzieci i młodzieży a także infografika w której Politechnika Śląska wyjaśnia jak działa tramwaj. „Początek wiosny to świetny czas, żeby odkrywać miasto. Rodzinne spacery z NIEMAPĄ pozwalają zobaczyć Katowice w sposób niestandardowy. Zachęcamy do zwiedzania nie tylko najbardziej popularnych miejsc, ale też do zajrzenia w mniej oczywiste przestrzenie. Na pewno niejedna z nich Was zaskoczy.  NIEMAPA do ręki i w drogę! - mówi Marcin Stańczyk - Naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta”. NIEMAPA KATOWICE jest do pobrania na stronie www.niemapa.pl.

NIEMAPA powstaje w procesie ko-kreacji wspólnie z mieszkańcami, bo to katowiczanie najlepiej znają miasto i to oni wskazali nam swoje ulubione miejsca spacerowe. NIEMAPĘ wymyśliły Mamy Projekt – Małgosia Żmijska, mama Eustachego i Nastki, Asia Studzińska, mama Poli oraz Monika Szewczyk-Wittek, mama Oli – a robią ją wspólnie z wydawnictwem Ładne Halo, dumnymi rodzicami Juliana. Rysowaniem i projektem graficznym zajmuje się Maciek Blaźniak podczas gdy Asia Guszta koordynuje współpracę.

Choć NIEMAPA wygląda jak zwykły składany plan to fascynujący przewodnik po mieście. Poręczny format i specjalny papier zachęcają do twórczych działań: rysowania, bazgrania i notowania – dzieci rysują, projektują i piszą. Wysmakowane ilustracje czynią z niej obowiązkową pozycję na półce każdego dziecka, a dołączona ilustrowana pocztówka z pozdrowieniami z miasta ułatwia podzielenie się swoimi odkryciami z rodziną i przyjaciółmi. NIEMAPA Katowice jest dziesiątą z serii.

NIEMAPA Katowice wydrukowana została w ponad 12.000 egzemplarzy i jest dystrybuowana bezpłatnie.