Lista Aktualności Lista Aktualności

Jubileuszowy XX Piknik Leśny

W miniony weekend odbył się XX Piknik Leśny zorganizowany wspólnie przez Nadleśnictwo Wisła, Miasto Wisła i lokalne Koła Łowieckie

Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w centrum Wisły to miejsce, w którym odbywały się największe atrakcje obu dni pikniku skierowannego do szerokiego grona odbiorców. To tutaj na rozpoczęcie można było zapoznać się z sokolnictwem, będącym jedną z wielu gałęzi łowiectwa oraz posłuchać koncertu Myśliwskiego Zespołu Śpiewaczego "Kwiczoły" wzbogaconym o pokaz sposobów wabienia zwierzyny.

Zebranych gości oficjalnie przywitali Burmistrz Miasta Wisła - Tomasz Bujok oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła - Andrzej Kudełka. W pierwszym dniu dwudniowego wydarzenia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Tajemniczy świat leśnych grzybów”, w którym brali udział uczniowie lokalnych przedszkoli i szkół. Nie łatwo było wybrać laureatów. Po długich obradach Jury przyznało nagrodę główną i wyróżnienie, a pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia. Po zakończeniu konkursu, zgromadzeni gości mogli podziwiać wszystkie prace plastyczne, które przez cały dzień były wywieszone wokół amfiteatralnej sceny. W tej części uczestnicy mieli przyjemność wysłuchania wykładu o zaletach i zagrożeniach czyhających ze strony grzybów, które wygłosił grzyboznawca Justyn Kołek.

Następnie odbył się pokaz psów myśliwskich, a odwiedzający goście mogli zapoznać się z różnorodnymi rasami psów wykorzystywanych do celów łowieckich. Pokaz ten cieszył się dużym uznaniem wśród publiczności i był często nagradzany gromkimi brawami.

W tej części pikniku było także coś dla ucha. Na scenie głównej wystąpiły - Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, który zaprezentował sygnały i utwory muzyki myśliwskiej na rogach w stroju Es w Katowicach oraz Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Główną atrakcją był niewątpliwie koncert dobrze znanego zespołu Elektryczne Gitary, przed którym, jako suport wystąpili laureaci Festiwalu Piosenki Młodzieżowej "Nasza Szansa".

W drugim dniu pikniku odbyła się prezentacja lokalnych walorów kulturowych przez dziecięce zespoły regionalne: Mała Wisła, Mała Istebna oraz Goleszów.

Poza amfiteatrem Piknikowi w towarzyszyły rozmaite wydarzenia, które również przyciągnęły sporą liczbę uczestników. Najwięcej osób odwiedziło stoiska edukacyjne, przygotowane przez Nadleśnictwa: Katowice, Kobiór oraz Węgierską Górkę. Dodatkowo uczestnicy ochoczo brali udział w warsztatach plastycznych przygotowanych przez pracowników Wiślańskiego Centrum Kultury i edukatorów Nadleśnictwa Wisła.

Uczestnicy mieli także możliwość własnoręcznie stworzyć pamiątkę w postaci drewnianych medali i magnesów na lodówkę. Warsztatom przyświecała zasada, że samodzielnie wykonana pamiątka ma największą wartość sentymentalną. Podczas tego typu zajęć odwiedzający mogą się wiele dowiedzieć o właściwościach drewna, jako odnawialnego surowca.

Nadleśnictwo Wisła prezentowało także Gospodarstwo Pszczelarskie Lasów Państwowych, które usytuowane jest w Jaworzynce w sąsiedztwie Wolierowej Hodowli Głuszców i Karpackiego Banku Genów. Tegoroczny miód był dodatkową atrakcją. Uczestnikom warsztatów przedstawiano również zagadnienia związane z  Leśnymi Gospodarstwami Węglowymi. Lasy Nadleśnictwa Wisła są jednymi z pilotażowych projektu rozwojowego Lasów Państwowych.

Nadleśnictwo Kobiór zaprezentowało Hodowlę Żubra – króla puszczy. Nadleśnictwo Katowice łowiectwo i ciekawostki związane z różnymi gatunkami drewna, a Nadleśnictwo Węgierska Górka gry i zabawy związane z promocją i popularyzacją drewna.

Edukatorzy przeprowadzili niezliczone rozmowy z osobami zainteresowanymi prowadzoną przez leśników gospodarką leśną. Nie brakowało także trudnych tematów, związanych z klęskami w lasach i wycinką drzew.

Turyści bardzo chętnie kosztowali potrawy z bardzo zdrowej, a niezbyt popularnej dziczyzny, przygotowane przez Koła Łowieckie.

Sporym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko związane z grzybami prowadzone przez Justyna Kołka, który godzinami potrafi opowiadać o swojej największej pasji w życiu i zarazić nią każdego z rozmówców. Na stoisku tym można było zobaczyć jadalne gatunki grzybów, ale też i te śmiertelnie trujące, na czele z muchomorem sromotnikowym. Nowością były też stoisko dotyczące kleszczy i chorób przez nie przenoszonych.

Wszystkim uczestnikom Pikniku Leśnego serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok!