Lista Aktualności Lista Aktualności

Dwie godziny dla rodzin leśników

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach 15 maja w ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniu Rodzin, po raz trzeci bierze udział w akcji: 2 godziny dla rodziny.

Sedno akcji polega na tym, że tego dnia firmy o dwie godziny skracają czas pracy, dając szansę pobyć rodzinom ze sobą dłużej niż zazwyczaj. Biorą w niej udział zarówno tak duże organizacje gospodarcze jak KGKM, ORLEN czy Microsoft ale także mniejsze spółki. Pełna lista dostępna jest pod adresem: https://2godzinydlarodziny.pl/pracodawcy-w-akcji/

W tym roku oprócz biura Dyrekcji swój akces do działu kadr zgłosiło większość spośród 38 jednostek RDLP w Katowicach. Są to nadleśnictwa: Andrychów, Brynek, Brzeg, Chrzanów, Herby, Katowice, Kluczbork, Kłobuck, Koszęcin, Lubliniec, Namysłów, Olesno, Olkusz, Opole, Prószków, Rudziniec, Rudy Raciborskie, Siewierz, Strzelce Opolskie, Świerklaniec, Tułowice, Turawa, Ustroń, Wisła, Zawadzkie, Złoty Potok.

- To cenna inicjatywa, zwłaszcza w czasie funkcjonowania pracy zdalnej. Przystąpiliśmy do niej bez wahania. Jestem w stanie wyobrazić sobie, jakiej dyscypliny wymaga realizacja postawionych przed naszymi pracownikami zadań w domu, przy równoczesnej opiece nad dziećmi. Jeśli dodamy do tego średnią wielkość mieszkania w Polsce, która nie przekracza 50 metrów kwadratowych, to naprawdę duże wyzwanie. Cieszę się, że również nadleśniczowie dostrzegli potencjał tej akcji i większość jednostek przedłużyła pracownikom wolne piątkowe popołudnie – mówi Józef Kubica, dyrektor RDLP w Katowicach.

Warto przypomnieć, że w 2018 r. RDLP w Katowicach obok Dyrekcji w Krośnie jako pierwsza w Lasach Państwowych otrzymała certyfikat w konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”. Konkurs zorganizowany jest przez NSZZ „Solidarność", a patronat nad tym wydarzeniem objął Andrzej Duda, Prezydent RP. Uczestnictwo w inicjatywach takich jak „2 godziny dla rodziny” potwierdzają, że otrzymanie certyfikatu, to tylko etap w tworzeniu coraz lepszych warunków pracy.

2 godziny dla rodziny, to inicjatywa Fundacji Humanites – Sztuka Wychowania, która od 2012 r. zachęca do udziału w akcji. Każdego roku inne jest jej przesłanie. W 2020 r. brzmi ono: Pokoleniowy klub filmowy. Akcja obejmuje już 800 firm zatrudniających milion pracowników w 15 państwach nie tylko w Europie, które 15 maja skłócają czas pracy.

Organizatorzy akcji nie mają wątpliwości, że rodzina jest pierwszym miejscem skąd czerpiemy życiowe wzorce. To na niej ciąży obowiązek budowania zdrowych i trwałych więzi, które są podstawą tożsamości i dojrzałości emocjonalnej człowieka.

- Zależy nam na budzeniu świadomości różnicy pomiędzy wychowaniem nastawionym na twarde kompetencje, a wychowaniem mającym na celu rozwój osobowości człowieka i jego wewnętrznego kompasu wartości – pisze na swojej stronie internetowej Fundacja Humanites.