Lista Aktualności Lista Aktualności

Dąb Niepodległości

W rocznicę Porozumień Katowickich i z okazji jubileuszu 100 lat niepodległości Polski posadzono pamiątkowego dęba.

W dniu 11 września 2018 roku leśnicy Nadleśnictwa Siewierz wraz z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach w odpowiedzi na zaproszenie Zarządu Regionu Śląsko- Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” i Międzynarodowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” ArcelorMittal Poland S.A.- Dąbrowa Górnicza  wzięli udział w XXXVIII rocznicy podpisania Porozumień Katowickich. Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej w Sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej. Po mszy uczestnicy uczcili pamięć ofiar Katynia. W trakcie uroczystości leśnicy złożyli kwiaty pod historycznym krzyżem na terenie dawnej Huty Katowice i pod pomnikiem Porozumień Katowickich.

Tutaj, w Hucie Katowice, Związkowa Komisja Robotnicza Huty Katowice podpisała porozumienie bez którego nie byłoby Solidarności. To porozumienie spowodowało, że mogliśmy zarejestrować w całym kraju Niezależny Samorządny Związek Zawodowy – mówi Dominik Kolorz, NSZZ Solidarność.

Jednym z ważniejszych elementów uroczystości było posadzenie pamiątkowego Dębu Niepodległości. To właśnie dzięki inicjatywie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, której pracownicy osobiście udali się do Watykanu dąb ten został pobłogosławiony przez Papieża Franciszka 23 maja 2018 roku, a sam fakt błogosławieństwa potwierdza certyfikat. W ten sposób leśnicy obchodzą jubileusz 100-lat odzyskania niepodległości Polski.

W uroczystościach brali udział znamienici goście na czele z przedstawicielami władz rządowych, regionalnych i lokalnych oraz Dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach Wiesławem Kucharskim.

Całe wydarzenie uświetniło wystąpienie orkiestry oraz obecność licznych pocztów sztandarowych.