Lista Aktualności Lista Aktualności

Bożonarodzeniowa gałązka

Samorządowcy ze Śląska i Opolszczyzny, posłowie i senatorowie, związkowcy, menadżerowie, dziennikarze i leśnicy zasiedli w piątek 6 grudnia przy wspólnym stole mając jeden cel – stworzenie, niepowtarzalnych świątecznych dzieł, z których dochód trafi za pośrednictwem Caritas, do najbardziej potrzebujących. Aby wśród gości był element rywalizacji, warsztaty prowadzone były w formie konkursu, a oceniało je specjalne jury.

- Wigilijny stół, opłatek, choinka czy stroik albo wieniec, to nie tylko symbole Świąt Bożego Narodzenia, ale także wspólnoty, rodzinnego ciepła i miłości. Jestem przekonany, że dla szczytnego celu, jakim jest Wigilia dla potrzebujących, udało nam się stworzyć prawdziwy dar serca – mówi Arkadiusz Wojciechowicz, dyrektor RDLP w Katowicach.

W „prace ręczne” zaangażowali się m.in. Janina Żagan, wicestarosta cieszyński., komendę wojewódzką Policji w Opolu reprezentował Rafał Stanisławski, a komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach Adam Wilk. Przy stole z ozdobami choinkowymi świetnie radzili sobie Krzysztof Kendryk, komendant wojewódzki PSP w Opolu a także Adam Jopek – komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej.

Byliśmy ciekawi jak wypadnie rywalizacja profesorów Janusza Sowy i Stanisława Małka z Wydziału Leśnego UR w Krakowie, choć dla wielu czarnym koniem rywalizacji naukowców był prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, szef pracowni hemodynamiki w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Z zapałem rozpoczęły też pracę nad  świątecznym wieńcem i stoikiem Agata Bucko-Serafin – Śląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska i Mirosława Mierczyk–Sawicka, szefowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach.

Panowie w mundurach, bez względu na rodzaj służby, już po kwadransie mogli zameldować, że ukończyli zadanie. Tymczasem po drugiej stronie stołu, gdzie w przewadze były panie, trwała dopiero praca koncepcyjna. Przymierzanie, dokładanie, odejmowanie i zmienianie elementów dekoracji stroików.

Po niemal godzinie zmagań, jury miało twardy orzech do zgryzienia, bo wybór zwycięskiej pracy – co widać na zdjęciach – był bardzo trudny. Warto zaznaczyć, że oceniający nie wiedzieli, kim są autorzy poszczególnych prac.

Ostatecznie, Anna Mazur, z Wydziału Gospodarki Leśnej RDLP w Katowicach, przewodnicząca zespołu sędziowskiego wskazała zwycięską pracę, jak się okazało wykonaną zespołowo. Laureatami konkursu zostali: Mirosława Mierczyk–Sawicka, szefowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, Izabela Pigan, prezes Stowarzyszenia Kobiet Lasu i Maciej Bakes, dziennikarz Radia Katowice.

- Tak wysoka ocena jest zawsze zaskoczeniem, ale każdy, kto bierze udział w konkursie ma nadzieję na sukces. Cieszę się, że to właśnie nasz stoik został najwyżej oceniony ale naturalnie pozostałe prace były równie piękne i z pewnością po aukcji Caritas, będą zdobić stoły. W tym kontekście wszyscy uczestnicy warsztatów i opłatka w RDLP w Katowicach są zwycięzcami. Zrobiliśmy coś dobrego, jednocześnie świetnie się bawiąc – mówi Mirosława Mierczyk–Sawicka.

Warsztaty „Bożonarodzeniowa gałązka”, były częścią tradycyjnego spotkania opłatkowego. Po krótkim wstępie obecnych na spotkaniu księży: Marka Batora, kapelana leśników szefa Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, Alana Ruska OFM, proboszcza, kustosza kalwarii i kustosza Panewnik, Ireneusza Tatury, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie oraz Artura Suski, kapelana Straży Granicznej, goście złożyli sobie życzenia.

- Z rozmów, jakie prowadziłem wynika, że formuła spotkania opłatkowego zaproponowana przez nas w tym roku została zaakceptowana przez gości. Sadzę, że w kolejnych latach warto ją powtórzyć – kończy dyrektor Arkadiusz Wojciechowicz.

SŁAWOMIR CICHY