Lista Aktualności Lista Aktualności

BiegamBoLubię Lasy – rusza ogólnopolska akcja „Trenuj w lesie”!

Jeśli kochacie biegać na łonie natury, mamy dla Was świetne wieści. Od 10 października będzie można z nami potrenować w lasach RDLP Katowice! Nadleśnictwa Rybnik, Rudziniec i Rudy Raciborskie wspomogą Wasz trening! Brzmi ciekawie? Poznajcie szczegóły!

Otwarte treningi będą odbywać się na terenie wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, a poprowadzą je wykwalifikowani trenerzy lekkiej atletyki. Treningi odbywać się będą przez  11 weekendów, od 10 października aż do 20 grudnia. Każdy z nich potrwa godzinę i będzie przeznaczony zarówno dla bardziej zaawansowanych biegaczy, jak i tych, którzy zarówno na szlakach leśnych, jak i w ogóle, stawiają swoje pierwsze biegowe kroki.

Tereny leśne w Polsce są otwarte na rekreację. W polskich lasach miejsc, w których można biegać, są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Samych ścieżek dydaktycznych, czyli szklaków poprowadzonych wzdłuż najciekawszych obiektów przyrodniczych, czy miejsc historycznych, oznakowanych tablicami informacyjnymi, jest w lasach blisko 500. Oprócz tego leśnicy wyznaczyli ponad 22 tys. km pieszych szlaków. To dystans odpowiadający ponad 520 maratonom!

Tras do biegania na terenach Lasów Państwowych jest tyle, że z większości miejsc w Polsce dojedziemy do nich samochodem w pół godziny. Zwykle w pobliżu znajdziemy leśny parking oraz miejsca biwakowe lub wiaty turystyczne, gdzie można odpocząć.

ZALETY BIEGANIA W LESIE

Bieganie po twardych asfaltowych nawierzchniach, na które jesteśmy skazani w miastach, zdecydowanie bardziej eksploatuje nasze mięśnie oraz stawy. Las to miękka i urozmaicona (pofałdowana) nawierzchnia, która chłonie energię każdego uderzenia stopy o podłożę, co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla osób początkujących mających lekką nadwagę oraz braki w technice biegu. Las to także idealne miejsce do wykonywania takich jednostek treningowych jak: cross (który należy wykonywać w urozmaiconym terenie) oraz siła biegowa (podbiegi, piaszczyste odcinki). Dodatkowo ważnym aspektem jest także jakość powietrza. Bieganie po lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze, niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają na człowieka uspokajająco. Okres jesienno-zimowy to niestety większy smog w miastach, czy osiedlach domów jednorodzinnych. Na leśnej ścieżce śmiało można odetchnąć świeżym powietrzem, a przy tym odpocząć od zgiełku podziwiając piękno przyrody. Nie pozostaje nic innego jak ubrać się w dres, zawiązać buty i ruszyć wspólnie z naszymi trenerami ku leśnej, biegowej przygodzie, zostawiając w tyle betonową, miejską dżunglę!


Treningowy rozkład jazdy*
Pierwszy weekend akcji – 10-11 października
Ostatni weekend akcji – 19-20 grudnia

Godziny oraz dni treningowe – sobota lub niedziela 9:30 (zależy od lokalizacji)

Więcej informacji: www.biegambolubie-lasy.pl
FB: https://www.facebook.com/Biegam-Bo-Lubię-LASY-1528147780735398

Lista lokalizacji treningowych:

1. Nadleśnictwo Rudziniec, Leśnictwo Ostropa,
parking przy ścieżce przyrodniczo-leśnej Rachowice - sobota 9:30

2. Nadleśnictwo Dojlidy - parking leśny przy Drodze Krajowej Białystok-Augustów - niedziele 9:30
3. Nadleśnictwo Kolbuszowa - początek ścieżki „Białkówka" obok miejscowości Nowa Wieś - niedziele 9:30
4. Nadleśnictwo Lubartów - parking Kopanina - soboty 9:30
5. Nadleśnictwo Radomsko - Początek "Rodzinnej ścieżki rowerowej" - soboty 9:30
6. Nadleśnictwo Ostrołęka - miejsce postoju w leśnictwie Przystań - oddział 275 - niedziele 11:00
7. Nadleśnictwo Kaczor - Leśnictwo Podlasie. Ośrodek Geovita przy zielonym transformatorze. - niedziele 9:30
8. Nadleśnictwo Karczma Borowa - Polana Trzech Dębów przy nadleśnictwie - niedziele 9:30
9. Nadleśnictwo Daleszyce - kompleks Otrocz, miejscowość Suków. - niedziele 9:30
10. Nadleśnictwo Zielona Góra - parking przy kąpielisku w Ochli - niedziele 9:30
11. Leśnictwo Wyspowo - Parking nad jeziorem  Borowo - niedziele 9:30
12. Leśnicwo Leboszowice Nadleśnictwa Rybnik - zbiórka przy leśniczówce - niedziele 9:30

13. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie,
Rezerwat Łężczok - niedziele 9:30

14. Nadleśnictwo Myślenice - Parking Zarabie - niedziele 9:30
15. Nadleśnictwo Gryfice - Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Bażyna” w Pogorzelicy. - niedziele 9:30
16. Nadleśnictwo Szczecinek - teren przy Zespole Szkół nr 6 im. St. Staszica  ul. Stanisława Staszica 15 w  Szczecinku. - niedziele 9:30
17. Nadleśnictwo Jabłonna -na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej, nieopodal wiaty w Leśnictwie Pomiechówek - niedziele 9:30
18. Nadleśnictwo Oleśnica Śląska - zbiórka przed Siedzibą Leśnictwa Bartków - niedziele 9:30
19. Nadleśnictwo Woziwoda - Zbiórka przed Nadleśnictwem - niedziele 9:30

Do zobaczenia na szlaku!

* treningi realizowane są  zgodnie z przepisami z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1356 z późn. zm.).

Podczas treningów pod nazwą „BiegamaBoLubię LASY” uczestniczyć może nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie.

Nie wymagane jest zasłanianie ust i nosa.

Należy również w tym miejscu podkreślić, że ze względu na panującą sytuację związaną z ogłoszonym stanem epidemii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, Organizator wydarzenia ciągle monitorował będzie stan prawny związany z aktualną sytuacją epidemiczną. Związane jest to z szeregiem czynników wpływających na podejmowane w tym zakresie decyzje, które dynamicznie zmieniają się każdego dnia. Informacje przekazywane będą za pomocą oficjalnego kanału: www.biegambolubie-lasy.pl.

Pytania prosimy kierować pod adres: fundacja@wychowanieprzezsport.pl.