Lista Aktualności Lista Aktualności

Beskidzki ultramaraton

"Beskidzka 160 Na Raty"

Ultra wytrwali

26 kwietnia 2014 r. już po raz trzeci wyruszą na górskie trasy zawodnicy rywalizujący w ramach ultramaratonu „Beskidzka 160 Na Raty". Z edycji na edycję, impreza ta przyciąga coraz więcej osób i zyskuje wiele pozytywnych opinii w środowisku biegaczy górskich, o czym świadczy fakt, że zapisy na wiosenne zawody zakończyły się już po 2 miesiącach od dnia ich ogłoszenia. Wprowadzono również limit startujących. W tegorocznych zawodach wystartuje ponad 120 osób z kraju i zza granicy. Partnerem zawodów są Lasy Państwowe – Nadleśnictwa Bielsko, Ustroń oraz Wisła.

Podczas tegorocznej edycji „Beskidzkiej 160 Na Raty", rywalizacja będzie prowadzona na dwóch trasach – krótkiej, ok. 43 km i długiej, ok. 83 km. Na najdłuższym dystansie, biegacze startujący z Góry Chełm „zaliczą": Małą Czantorię, Wielką Czantorię, Soszów, Stożek, przeł. Kubalonkę, Baranią Górę, przeł. Salmopolską, Orłową, Ustroń Polanę, Czantorię Wielką, Małą Czantorię i powrót na Górę Chełm. „Beskidzka 160" jest biegiem kwalifikacyjnym do Ultra Trail du Mont Blanc. Dystans krótszy, częściowo pokrywa się z biegiem głównym. Po dotarciu na Soszów, zawodnicy „odbijają" w lewo, w kierunku hotelu „Stok", by, trawersując masyw Czantorii Wielkiej zbiec do dolnej stacji wyciągu, gdzie ponownie zbiegają się obie trasy.

Organizatorem zawodów jest Misyjny Klub Sportowo-Rekreacyjny „Centrum" z Dzięgielowa. Jak podkreślają pomysłodawcy i zarazem organizatorzy biegu: Przemysław Sikora i Artur Kulesza – dystans, który mają do pokonania zawodnicy na najdłuższej trasie,  to już nie tylko wyzwanie dla samych uczestników biegu, ale, ze względu na charakter rywalizacji, również dla organizatorów. Wyzwaniem dla nas jest obszar na jakim odbywają się zawody, oznakowanie trasy, konieczność zapewnienia opieki medycznej w trudno dostępnym górskim terenie, wyżywienie zawodników, zapewnienie noclegów i odnowy biologicznej. Chcemy, aby „Beskidzka 160 Na Raty" stała się wizytówką Goleszowa i Dębowca, dwóch sąsiadujących ze sobą gmin, a także reklamą Beskidu Śląskiego z jego fantastycznymi walorami przyrodniczymi.  Musimy także stale podnosić poziom sportowy tej imprezy, aby przyciągnąć również elitę biegaczy na tych dystansach.

Wszystkich zapraszamy do kibicowania, a miłośników tego typu imprez biegowych – do zmierzenia się z tym dystansem.