Lista Aktualności Lista Aktualności

"Jedno dziecko, jedno drzewo", czyli niezwykła aleja z grabów i lip

Dwadzieścia osiem grabów i lip rośnie od soboty 11 maja w Parku Leśnym na Muchowcu w Katowicach. Cóż w nich niezwykłego? Zostały posadzone na pamiątkę urodzin dzieciom przez rodziców w ramach akcji Lasów Państwowych „Jedno dziecko, jedno drzewo”.

W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, sobotnia uroczystość była pierwszą i pilotażową ale już wiadomo, że jesienią zostanie powtórzona na większą skalę – we wszystkich nadleśnictwach. Tym bardziej, że już zgłaszają się kolejni chętni rodzice, którzy chcą w ten szczególny sposób przywitać swoje dziecko na świecie.

- Ta akcja to świetny pomysł. Gdybyśmy mieli ogród albo działkę z pewnością posadzilibyśmy drzewo synowi, ale że nie ich nie mamy, to Muchowiec będzie od dzisiaj naszym ogrodem, w którym często będziemy bywać patrząc jak rośnie grab Alana – mówili nam Monika i Artur Wczaskowie. Podobnie wypowiadali się pozostali uczestnicy uroczystości.

Arkadiusz Wojciechowicz, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach wyjaśniał, że każde drzewo ma swój charakter i właściwości, które można przypisać każdemu człowiekowi. Nieprzypadkowo właśnie graby i lipy trafiły do rąk rodziców.

- Grab jest symbolem pokonywania przeszkód i utrzymywania wytrwałości w decyzjach i działaniach. Lipa z uważana jest z kolei za symbol pojednania i przyjaźni mówił w sobotę.

Projekt „Jedno dziecko, jedno drzewo”  wpisuje się w działania Lasów Państwowych, które prowadzą dziś kilka projektów społecznych. Każdy z nich ma za zadanie ukazywać rolę Lasów Państwowych w kształtowaniu pozytywnych postaw społecznych, ale także zapraszać mieszkańców do podejmowania wspólnych inicjatyw związanych z ochroną lasów i przyrody. Obok wymiaru przyrodniczego projekt ma także wymiar symboliczny. Tak jak narodziny dziecka, posadzenie drzewa symbolizuje nowe życie.

Tymczasem zgłaszają się do RDLP w Katowicach rodzice którzy chcieliby posadzić drzewa swoim dzieciom z innych miast poza Katowicami.

- Kiedy będzie podobna akcja w Mikołowie? Czy w Siemianowicach planujecie sadzenie drzew dzieciom?

Uczestnictwo w akcji jest bezpłatne. Wszystkie koszty i to zarówno w Katowicach jak i w całej Polsce pokrywają Lasy Państwowe.

Natomiast kiedy i gdzie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach odbędą się podobne uroczystości jesienią, poinformujemy do końca czerwca na naszej stronie internetowej. Tam równie znajdą się informacje, pod jaki adres poczty elektronicznej należy słać zgłoszenia o chęci uczestnictwa.

Patronem projektu jest wiceminister środowiska Małgorzata Golińska.