Wydawca treści Wydawca treści

Zabytkowe powozy w Koszęcinie

Ósmego i dziewiątego sierpnia br. Koszęcin stał się mekką mistrzów w tradycyjnym powożeniu. Dżentelmeni w strojach z epoki, damy w kapeluszach i z parasolkami, przepięknie odrestaurowane powozy i oczywiście cudowne konie, na dwa dni zagościli w parku przy Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie. Leśnicy również mieli wkład w organizację I Międzynarodowego Konkursu Tradycyjnego Powożenia o Trofeum Śląska.

Pierwszego dnia powozy, które przybyły do Koszęcina z całego świata (nawet z Australii), wzięły udział w pierwszej konkurencji – prezentacji zaprzęgów. W drugim dniu zawodów, zadanie było już znacznie trudniejsze. Na trasie (przygotowanej przez leśników z Nadleśnictwa Koszęcin) znalazły się cztery przeszkody: próba sygnału, próba jazdy jednym kołem między liniami, próba szampana i próba cofania. Sygnał dźwiękowy podczas pierwszej przeszkody, wygrywały na myśliwskich rogach sygnalistki z Zespołu Sygnalistów Koła Łowieckiego „Knieja" ze Strzelec Opolskich.

Jeszcze tego samego dnia rozegrano trzecią konkurencję zawodów – konkurs zręczności (kegle). Jest to próba, która wymaga przeprowadzenia zaprzęgu po wyznaczonej trasie z maksymalnie 20 przeszkodami.

Całość zawodów sędziowała komisja składająca się z sędziów wyznaczonych przez Międzynarodową Federację Tradycyjnego Powożenia (AIAT), która nagrodę Grand Prix przyznała dla dwukonnego zaprzęgu powożonego przez Christiana Mettlera ze Szwajcarii. Drugie miejsce zajął Matthias Pfeifer z Niemiec jadący czwórką, a trzecie miejsce przypadło Maciejowi Gąsienicy-Sieczka z Zakopanego jadącemu zaprzęgiem w stylu góralskim.

Imprezę objął patronatem Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski.

Tekst: Anna Tarkowska

Zdjęcia: Marek Boncol, Anna Tarkowska