Wydawca treści Wydawca treści

Wolność jest w naturze

We wrześniu w Nadleśnictwie Bielsko oraz w Nadleśnictwie Turawa zostaną otwarte trasy biegowe. Prezentujemy ich opisy oraz mapy i zapraszamy na szlak!

„Wolność jest w naturze". Pod takim hasłem Lasy Państwowe włączyły się do obchodów 25 rocznicy wydarzeń z 1989 roku wytyczając 25 tras biegowych w postaci pętli o długości 5 – 10 km na terenie całego kraju. Dwie z nich zlokalizowane zostały w obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, a mianowicie w Nadleśnictwie Bielsko i Nadleśnictwie Turawa. Otwarcie trasy biegowej w Nadleśnictwie Turawa odbędzie się w dniu  4 października br., zaś uroczyste otwarcie w Nadleśnictwie Bielsko zostanie połączone z otwarciem parkingu leśnego w Wapienicy w dniu 19 września. Bieg inauguracyjny połączony zostanie z ultra maratonem w dniu następnym.

Poniżej prezentujemy opisy tras w obu nadleśnictwach, a w załącznikach, w plikach PDF zamieszczamy mapy tras.

Trasa biegowa w Nadleśnictwie Bielsko

Trasa biegnie Doliną Wapienicy – malowniczym zakątkiem Beskidu Śląskiego, miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Bielska-Białej i okolic. Rozpoczyna się w pobliżu parkingu leśnego, mogącego pomieścić 120 samochodów osobowych oraz przy pętli autobusowej linii miejskich nr 16.

Początek trasy jest łagodny, o niewielkich wzniesieniach. Przebiega przez lasy, w których dominuje buczyna karpacka oraz przy granicy rezerwatu „Jaworzyna", który chroni cenne przyrodniczo jaworzyny górskie z wyróżniającą je rośliną - miesięcznicą trwałą. Wśród lasu płynie rzeka Wapienica, tworząca mikroklimat doliny, sprzyjająca tworzeniu środowiska dla zwierząt, w tym płazów i gadów. Trasa mija Zaporę Wapienica, zbudowaną w latach 1929-1932 i kamiennym przejściem przechodzi przez potok Błatnia, tworząc wyzwanie dla biegaczy, a następnie wiedzie mostkiem przez potok Barbara. Mija w niewielkiej odległości zabytkowy dworek myśliwski  księcia Sułkowskiego i pnie się wysoko w góręprzechodząc w etap trudniejszy. Na nim wije się drogą leśną w górach, następnie z powrotem przechodzi przez potok nieopodal rezerwatu Jaworzyna oraz zapory i wzdłuż rzeki kieruje się do mety. Cała liczy 12 km długości, a różnica wysokości wynosi 283 m.

Trasa biegowa w Nadleśnictwie Turawa

Początek trasy liczącej 5,7 km rozpoczyna się na miejscu postoju pojazdów w leśnictwie Kadłub Turawski, w sąsiedztwie pomnikowego dębu. W pobliżu znajdują się stawy rybne oraz niewielki pałacyk. Trasa biegnie częściowo przez pogranicze polno-leśne, przecinając las o zróżnicowanych stadiach rozwojowych oraz urozmaiconym składzie gatunkowym. Obok dojrzałych drzewostanów sosnowych  wzrastają uprawy bukowe, młode pokolenie lasu oraz stadia pośrednie. Na trasie można dostrzec 2 przydrożne krzyże oraz infrastrukturę łowiecką. Końcowa część trasy biegnąca przez las oferuje ocienienie i prowadzi w formie pętli z powrotem na miejsce początkowe - miejsce postoju przy miejscowości  Poliwoda.