Wydawca treści Wydawca treści

Wilk uratowany od śmierci w męczarniach w Nadleśnictwie Gidle

W dniu 27 stycznia tego roku w czasie obchodu lasu nieopodal miejscowości Garnek podleśniczy leśnictwa Brzozówki Jerzy Kutarba odnalazł w młodniku sosnowym dwa wnyki. Na jednym z nich uwięziony był wilk. Do wnyków zwabił go złapany dzik.

Akcję ratowania wilka koordynował zastępca nadleśniczego Andrzej Krzypkowski, powiadamiając służby weterynaryjne,  RDLP i Okręgowy Zarząd PZŁ.

Na miejscu zdarzenia obecni byli leśniczy leśnictwa Brzozówki Robert Łągiewka, wcześniej wspomniany podleśniczy oraz skierowani do akcji „uwolnienia wilka" strażnicy leśni komendant Dariusz Kucharski i strażnik Adam Ciężki dysponujący samochodem Nissan-Pickup mogącym posłużyć do ewentualnego transportu rannego zwierzęcia do Leśnego Pogotowia,  Ośrodka Rehabilitacji i Schroniska dla Dzikich Zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice w Mikołowie. Do lasu przybył powiatowy lekarz weterynarii Pan Jerzy Smogorzewski oraz dwaj inni lekarze weterynarii. Po zaaplikowaniu zwierzęciu środka usypiającego uwolniono je z pętli wnyków a lekarze przystąpili do badania i oceny stanu zdrowia młodego basiora. Czynności te pozwoliły ustalić, że wilk doznał niewielkich obrażeń w postaci otarcia sierści oraz naskórka i może pozostać w miejscu bytowania.  

Następnego dnia tropy na śniegu wskazały, że wilk po odpoczynku i ugaszeniu pragnienia w strumieniu, oddalił się w głąb kniei. Ilość  tych chronionych i sporadycznie spotykanych w okolicy drapieżników nie zmniejszyła się.

tekst - Robert Łągiewka, zdjęcia - Jerzy Kutarba