Wydawca treści Wydawca treści

Terenowa Sesja Dziennikarska

W dniach 22 – 23 czerwca odbyła się Terenowa Sesja Dziennikarska w Nadleśnictwach Kluczbork i Strzelce Opolskie.

     Pierwszego dnia sesji w Lasowicach Małych uczestników przywitał Nadleśniczy Paweł Pypłacz. Sygnaliści myśliwscy odegrali sygnał Powitanie. Gospodarze terenu zaprezentowali uczestnikom gospodarkę nasienną prowadzoną w Nadleśnictwie Kluczbork. Pracownik, dysponujący umiejętnościami alpinistycznymi i sprzętem pozwalającym na bezpieczną pracę w koronach wysokich drzew, zaprezentował jak odbywa się zbiór szyszek.

     Kolejnym punktem programu była prezentacja linii technologicznych w wyłuszczarni nasion w Lasowicach Małych, gdzie jednocześnie odbył się pokaz przysposobienia nasion do przechowywania w chłodniach. Podczas wizyty w Stacji Oceny Nasion pracownicy zaprezentowali przebieg oceny jakości przedsiewnej nasion.

      Po dużej dawce przyswojonej wiedzy z zakresu nasiennictwa, na uczestników sesji czekał pokaz zagospodarowania obwodu łowieckiego nr 11, gdzie omówiono sposoby zagospodarowania łąk, poletek i pasów zaporowych, istotnych z punktu widzenia gospodarki łowieckiej. Do zgromadzonych  gości i uczestników sesji dołączył Hubert Wiśniewski - Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Goście mogli również zwiedzić niedawno powstałą Strzelnicę Myśliwską Jasienie.

      Drugiego dnia trwania sesji, wcześnie rano nastąpił przejazd do Nadleśnictwa Strzelce Opolskie, gdzie na szkółce leśnej Kalinów uczestników przywitał Nadleśniczy Ryszard Miler. Leśnicy kontynuowali tematykę związaną z wcześniejszym pobytem w wyłuszczarni nasion w Nadleśnictwie Kluczbork – pod hasłem: „Od nasion z wyłuszczarni do produkcji sadzonek metodą tradycyjną" Została tu zaprezentowana tradycyjna metoda produkcji szkółkarskiej.

      W leśnictwie Kalinów przedstawiono zrównoważoną i wielofunkcyjną gospodarkę leśną – pod hasłem: „Od uprawy leśnej do drzewostanu rębnego". Po prezentacji elementów występujących na powierzchniach odnowieniowych, trzebieżowych i rębnych, uczestnicy udali się na Górę św. Anny, gdzie zwiedzali Muzeum Czynu Powstańczego oraz Pomnik Powstańców i amfiteatr.

       Był to ostatni z punktów sesji, po którym uczestnicy udali się w podróż powrotną do domu.

     Mamy nadzieję, że takie spotkania leśników z dziennikarzami – zarówno prasowymi, telewizyjnymi jak i radiowymi, są niezwykle istotnym elementem współpracy Lasów Państwowych z mediami. Możemy poznać swoje wzajemne oczekiwania, wymienić poglądy i wzajemnie się od siebie czegoś nauczyć.