Wydawca treści Wydawca treści

Zimowa submisja w RDLP w Katowicach

Ponad 1433 m3 drewna specjalnego przeznaczenia znalazło się na corocznej submisji na terenie RDLP w Katowicach. Jej rozstrzygniecie nastąpiło 19 lutego br. Wszystkie z 1326 wystawionych losów znalazły nabywców.

Drewno zgromadzone na składach w Jełowej (Nadleśnictwo Turawa) i Szydłowie (Nadleśnictwo Tułowice) pochodziło z terenu 20 nadleśnictw katowickiej dyrekcji LP oraz trzech jednostek w RDLP w Łodzi. Najwięcej było surowca dębowego – prawie 1080 m3, w dalszej kolejności jesionowego – niewiele ponad 203 m3. Swój udział w ogólnej puli wystawionej do sprzedaży miały także gatunki: olcha, sosna, dąb czerwony, lipa i modrzew.

Mimo że na katowickiej submisji od czasu do czasu pojawiają się rzadziej wystawiane gatunki (dąb czerwony, modrzew), kontrahenci wolą kupować tradycyjny surowiec, głównie dęba. Powodzeniem cieszy się też tzw. drewno „postrzelane", czyli z odłamkami metalu. Tym razem tego surowca sprzedano prawie 86 m3 za średnią cenę 1959 zł/m3. Rekordową pod względem ceny była sztuka drewna dębowego z Nadleśnictwa Tułowice sprzedana za 16 tys. 681 zł.

W submisji wzięło udział 21 firm: cztery spoza kraju (estońska, dwie austriackie i szwajcarska) oraz 17 z całej Polski.

Organizatorem submisji była katowicka RDLP, w tym Zakład Transportu i Spedycji w Świerklańcu oraz nadleśnictwa: Turawa i Tułowice.

(JD)