Wydawca treści Wydawca treści

Profesor uhonorowany

Katowiccy leśnicy uhonorowali odchodzącego na emeryturę prof. Andrzeja Jaworskiego

Sesja terenowa międzynarodowej konferencji „Leśnictwo w Górach i Rejonach Przemysłowych" z pewnością będzie dla prof. Andrzeja Jaworskiego sesją niezapomnianą.

W czasie jej trwania Dyrekcja RDLP w Katowicach mile zaskoczyła odchodzącego na emeryturę Profesora uhonorowaniem jego zasług dla leśnictwa i leśników. Podczas wieczornego spotkania w Jeleśni, w gronie leśników i naukowców dyrektor Kazimierz Szabla doskonale scharakteryzował sylwetkę Profesora i dokładnie przedstawił jego imponujący dorobek naukowy. Podziękował za to, że katowiccy leśnicy, w chwili gdy stawali przed wyborami i trudnymi dylematami np. w obliczu klęsk – zawsze mogli liczyć na pomoc Profesora, jego wiedzę i doświadczenie. W uznaniu zasług Profesor otrzymał  rzeźbę głuszca, a także jodełkę, którą uroczyście zasadził przed budynkiem Nadleśnictwa Jeleśnia. Na pamiątkowej tabliczce posadowionej przy drzewku znalazła się inskrypcja mówiąca, że jodła posadzona została przez prof. dr hab. inż. Andrzeja Jaworskiego -  wychowawcę wielu pokoleń leśników. Do tego odniósł się dyrektor Bogdan Gieburowski, który podziękował Profesorowi za wybitny wkład w rozwój nauki i wieloletnie rzetelne kształcenie leśników. Trzytomową „Hodowlę Lasu" prof. Jaworskiego nazwał dziełem życia, z którego wiedzę będą czerpać następne pokolenia.  

Wyraźnie wzruszony i zaskoczony Profesor Jaworski powiedział, że o tą jodełkę, która jest pewnym symbolem, i o lasy jodłowe będzie dalej dbać na ile starczy mu sił. Wyraźnie podkreślił, że jest pełen uznania dla leśników dyrekcji katowickiej - od dyrektorów poczynając, przez wspaniałych nadleśniczych i bardzo dobrych, przyjacielskich leśniczych, z których strony zawsze spotykał życzliwość. - Jeśli coś mogłem  przekazać, to ta wiedza, którą otrzymałem od Państwa. W ostatnich pięciu latach badań w dyrekcji katowickiej, wykłady wzbogaciłem dość znacznie o doświadczenia dotyczące przebudowy świerczyn beskidzkich. To zawdzięczam Państwu. Bardzo serdecznie dziękuję. Gratuluję Dyrektorowi takich leśniczych i nadleśniczych, którzy doskonale radzą sobie z problemem gospodarowania w lasach górskich oraz przemysłowych.  

 

 

zdjęcia M.Kuc