Wydawca treści Wydawca treści

Nasza Klasa – TL Brynek 1945-2015

W sobotę 3 października br. w Brynku, spotkali się absolwenci, nauczyciele i wychowawcy roczników 1945-2015. Okazja nie byle jaka, bo jubileusz 70-lecia istnienie najstarszej w Polsce średniej szkoły leśnej.

Pierwszy dzwonek w pałacu w Brynku zabrzmiał pod koniec 1945 roku. Misję utworzenia placówki kształcącej przyszłych leśników powierzono Stanisławowi Morawskiemu, a kadra nauczycielska składała się w większości z pedagogów z Żyrowic - jednej z dwóch funkcjonujących w okresie międzywojennym szkół tego typu.

W pałacu otoczonym pięknym parkiem, do tej pory wykształciło się 5745 uczniów. Pałac – własność rodziny Donnersmarcków – od przebudowy w latach 1904-1905, do dziś funkcjonuje (poza wnętrzami) w stanie niezmiennym. Już w latach II wojny światowej służył celom oświatowym. Donnersmarckowie musieli przenieść się do domku ogrodnika, ponieważ w pałacu otwarto niemiecką placówkę oświatową.

- Jeszcze w latach 60-tych w budynku mieściły się klasy lekcyjne i sale internatu. Najmniejsza z nich mieściła 8 łóżek. W innych spało na piętrowych łóżkach po 30 uczniów – wspomina Roman Ziebura absolwent rocznik 69 – potem sale lekcyjne przeniesiono do nowego budynku.

Dzisiejszy internat zajmujący górne pietra pałacu to już nie to samo. Oprócz 200 miejsc noclegowych, oferuje uczniom siłownię, salę TV, komputerową, bilardową, bibliotekę, czytelnię, kuchenkę uczniowską. Na ścianach korytarzy wiszą tabla upamiętniające nauczycieli i absolwentów. Oprócz programowego kształcenia, w technikum leśnym zawsze były i po dziś dzień fukcjonują koła zainteresowań. Najbardziej prężne to koło sygnalistów myśliwskich, koło PCK, koło fotograficzne, teatralne, szachowe i wiele innych. To wszystko, wraz z doskonałą kadrą nauczycielską tworzyło i tworzy niezwykłą atmosferę. Dowodem na to jest obecność na uroczystościach jubileuszowych absolwentów, uczniów, grona pedagogicznego i przyjaciół Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. St. Morawskiego.

- W naszych sercach odżywają wzruszające wspomnienia. Po latach wiemy, że oprócz gruntownej wiedzy leśnej, nauka w tej szkole dała nam również świadomość, że nie ma niczego, czego nie moglibyśmy się nauczyć – mówił do zgromadzonych Ireneusz Gudowicz – obecny dyrektor placówki, absolwent rocznik 82.

I rzeczywiście wśród gości-absolwentów, licznie przybyli leśnicy na wszystkich szczeblach zarządzania w LP, oraz ci, którzy wybrali inne, dalsze kierunki kształcenia.

- Nasze osiągnięcia, to wasza zasługa. Obecnych i emerytowanych nauczycieli, dyrektorów i wychowawców. Za lata pracy i trudu wychowawczego bardzo wam dziękuję – zakończył Ireneusz Gudowicz. A Kazimierz Szabla Dyrektor RDLP w Katowicach, za te osiągnięcia przyznał Kordelasy Leśnika Polskiego. W gronie odznaczonych znaleźli się: Władysław Drozdowski, Maria Dyner, Halina Michalak - Kawka, Henryk Szołtys, Adam Wcisło, Eugeniusz Rogacz, Teresa Kimla i Kazimierz Kimla.

A redakcja życzy kolejnych, udanych siedemdziesięciu lat.

at