Wydawca treści Wydawca treści

Lecąc z łabędziami

Jedna kobieta, 7000 km, 11 krajów - to hasło kampanii Wildfowl & Wetland Trust – Lecąc z łabędziami, poświęconej problemowi ochrony migrujących ptaków. Lasy Państwowe są polskim partnerem tego wydarzenia.

Sasha Dench. Australijka. Na co dzień szefowa działu medialnego Wildfowl & Wetland Trust (WWT), jednej z najbardziej zasłużonych organizacji ochrony przyrody na świecie, na paramotolotni przemierza trasę corocznej migracji łabędzi czarnodziobych, zwanych także łabędziami Bewicka. Przed nimi do pokonania ponad 7000 km przez 11 krajów, z północnych krańców syberyjskiej tundry, aż do Slimbridge w Anglii.

Trasa biegnie także przez Polskę, dlatego Lasy Państwowe, stowarzyszenie Ptaki Polskie, Biebrzański Park Narodowy i stowarzyszenie paralotniarzy Black Wings są polskimi partnerami WWT tego wyjątkowego wydarzenia.

Łabędzie czarnodziobe nie są ptakiem lęgowym w Polsce, ale podobnie jak polskie rybołowy, orliki krzykliwe, bieliki czy bociany czarne pokonują niebezpieczną trasę tysięcy kilometrów lecąc na swoje zimowiska i niestety nie wszystkie z nich powracają do Polski. Przyczyną spadku liczebności gatunków migrujących są bardzo często nielegalne polowania na te ptaki. Projekt WWT ma na celu zwrócenie uwagi na problem ochrony migrujących ptaków, właśnie dlatego Sasha i jej ekipa podczas wyprawy organizują spotkania edukacyjne z lokalnymi społecznościami i szukają sposobów na poprawę tej sytuacji.

Kampania „Lecąc z łabędziami" (Flight of the swans) trwa od września do października, a sam przelot nad Polską od 22 – 31 października. Cały lot Sashy zostanie sfilmowany, a filmy z tej niezwykłej podniebnej podróży będzie można zobaczyć na oficjalnej stronie WWF.

Więcej informacji o migracji ptaków dostępnych jest na stronach i fanpage'u akcji "Flight of the Swans" oraz stronie Stowarzyszenia Ptaki Polskie

Lasy Państwowe relacje z tego niezwykłego wydarzenia publikować będą na profilu Rybołowy Online oraz swoich LP.

Aktualne pozycje „ptasich uczestników" projektu można znaleźć na mapie