Wydawca treści Wydawca treści

Koń to nie przeżytek

VI Międzynarodowe Zawody Furmanów w Węgierskiej Górce

Najlepsi furmani i najsilniejsze konie już po raz szósty zaprezentowali swoje umiejętności w trakcie Międzynarodowych Zawodach Furmanów, które rozegrały się 31 stycznia w Węgierskiej Górce. 18 zaprzęgów z Polski i Słowacji  rywalizowało w trzech konkurencjach, sprawdzających szybkość, dokładność i siłę uciągu koni.

Konie, odkąd zaczęły służyć człowiekowi, były wykorzystywane do pracy w lesie przy zrywce drewna. Mechanizacja współczesnej gospodarki leśnej nie wyparła jednak całkowicie konia z lasu. Zrywkę konną nadal z powodzeniem stosuje się w trudnych terenach górskich. Krótko mówiąc, gdzie maszyna dojechać nie może, tam leśnik furmana z koniem pośle.  Nadleśnictwo Węgierska Górka od lat z powodzeniem stosuje się do tej „zasady" . Dlatego też tamtejsi leśnicy, dla których konna zrywka to chleb powszedni, tradycyjnie już sędziowali w zawodach. Popisy mistrzów wzbudzały zachwyt licznie zgromadzonej publiczności. Chwilami można było mieć wątpliwości kto w zaprzęgu dowodzi.  Relacja furmana z jego koniem to nie tylko ciężka praca, ale współpraca,  zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, po prostu przyjaźń.  W pracy w lesie taki zgrany duet jest bezkonkurencyjny. Zawody w Węgierskiej Górce są nie tylko atrakcją dla okolicznych mieszkańców i turystów, ale też pokazują jak ważna, a zarazem ciężka jest praca furmanów i ich koni w lesie.

Oto najlepsi z najlepszych:

  • konkurencja: siła sprawności - I miejsce: Władimir Czerwieniec, Jano Czerwieniec (konie: Kuba i Buba). II miejsce: Piotr Kubica, Gienek Ciapka (konie: Pepita i Gostella). III miejsce: Michał Raszkiewicz, Władimir Połomciak (konie: Kuba i Bistro)
  • konkurencja: dokładność - I miejsce: Władimir Czerwieniec, Jano Czerwieniec (konie: Kuba i Buba). II miejsce: Sławomir Pawlus, Łukasz Tracz (konie: Staszek i Siwy). III miejsce: Piotr Kubica, Gienek Ciapka (konie: Burek i Naczo).
  • konkurencja: siła uciągu - I miejsce: Grzegorz Ciapka (koń: Siwy). II miejsce: Mirosław Szuława (koń: Czek). III miejsce: Piotr Kubica (koń: Pepita).

Media o nas:

TVN24

Dziennik Zachodni

Zdjęcia: Paweł Griner Nadl.Węgierska Górka