Wydawca treści Wydawca treści

Kolejny sukces EXPOHunting

Już po raz siódmy Sosnowiec stał się miejscem spotkań braci łowieckiej, leśników i sympatyków myślistwa. Od 8 do 10 kwietnia przez stoiska i ekspozycje, rozmieszczone na powierzchni 10,5 tys. m kw., przewinęło się blisko 11 tys. osób.

Część oficjalna Międzynarodowych Targów Łowieckich, rozpoczął dr inż. Lubomir Tuszyński, przywitaniem oficjalnych gości: Jana Błaszczyka głównego specjalistę ds. łowiectwa reprezentującego Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, dr inż. Kazimierza Szablę dyrektora RDLP w Katowicach, oraz licznie przybyłych przedstawicieli lokalnych samorządów.

Wyjątkowo prezentowali się członkowie Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia z Wielkim Mistrzem Alfredem Hałasą, założonego przez ostatniego z rodu Piastów-Księcia Śląskiego Jerzego Wilhelma w 1672 r. w Brzegu. A ich obecność na tego typu imprezie jest jak najbardziej zasadna, ponieważ celem Zakonu jest m.in. rozpowszechnianie kultury łowieckiej, polskiej tradycji i języka łowieckiego.

Podobnie jak w zeszłym roku również podczas tegorocznego EXPOHunting można było posłuchać koncertów muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów „ES-KADRA", który także rozpoczął targi, Zespołu Sygnalistów „Leśny Róg" z Nadleśnictwa Prószków oraz Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. S. Morawskiego w Brynku.

Warto wspomnieć, że Zespół „Es-Kadra" w większości składa się z pracowników Lasów Państwowych zatrudnionych w Nadleśnictwach Kędzierzyn, Zawadzkie i Kluczbork.

Cechą charakterystyczną zespołu jest to, że grają „wielką muzykę myśliwską" na dużych rogach Par-Force w stroju Es. Jest to ogromna rzadkość w naszym kraju, a w strukturach Lasów Państwowych to jedyny zespół tego typu.

Wśród stoisk blisko 200 wystawców z 10 krajów świata, pokazujących prawie 400 światowych marek, znalazły się dwa z lasów. Zespół ds. Łowiectwa i Gospodarki Rybackiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach informował o gospodarce łowieckiej na terenie OHZ oraz promował wyroby z dziczyzny. Tuż obok stanowisko edukacyjne "Leśna Edukacja" obsługiwali edukatorzy z Nadleśnictw Katowice i Siewierz.

Rzesze zwiedzających od najmłodszych po seniorów mieli okazję obejrzeć ekspozycje m.in. z bronią myśliwską i amunicją, odzieżą i obuwiem, całą gamą akcesoriów myśliwskich od optyki, sprzętu noktowizyjnego po ambony i pojazdy specjalnie przystosowane do potrzeb myśliwych. Dużą popularnością cieszyły się strzelnice łucznicze: 3D i laserowa, wystawa trofeów zorganizowana przez Pracownię Preparatorską „Taxidermy" K. Wnęczak, wystawa fotografii przyrodniczej autorstwa Sebastiana Okołotowicza, wystawa "Diana - inspirująca" z eksponatami z kolekcji Bogusławy Ewy Dziubczyńskiej-Bauer, pokaz budowy ambony systemu NATUREX firmy Eko-System, Hunting Fashion Show - prezentacja kolekcji 2016/2017, prezentacja psów myśliwskich i wybór Championa EXPOHunting zorganizowany przez Związek Kynologiczny w Polsce, Oddział Bytom oraz pokaz szlachetnej sztuki wabienia jeleni w wykonaniu Tomasza Malińskiego - Mistrz Europy w wabieniu jeleni. Jak zwykle furorę robiła prezentacja ptaków drapieżnych.

Tradycją targów są towarzyszące im wykłady, spotkania i konkursy. Każdy z odwiedzających mógł wziąć udział w konkursie Ustrzel komplet IRON 3DX, Czytam pracę łowiecką, bo… Odwiedzam targi łowieckie, ponieważ…, Magazynu Sezon czy konkursie o wabiki myśliwskie.

Wśród wykładów najciekawsze okazały się: „Dostęp do pozwoleń na broń do celów kolekcjonerskich" zorganizowany przez Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Broni, „ABC broni myśliwskiej - posiadanie, przechowywanie, użyczanie" – prowadzony przez eksperta ds. broni palnej Adama Fudalika, „Nowe technologie w łowiectwie – oprogramowanie do zarządzania kołem łowieckim" zorganizowany przez Dziennik i Portal Łowiecki.pl.

Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting, organizowane są przez Expo Silesia Sp z o.o. a partnerami są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Krakowie i Radomiu.

Tekst i zdjęcia: ANNA TARKOWSKA