Wydawca treści Wydawca treści

Katowice bardziej zielone niż...Nowy Jork

Jak zabawa to tylko z leśnikami

     Jak zabawa to tylko z leśnikami… – chciałoby się powiedzieć, parafrazując słowa starej piosenki, o tradycyjnych, majowych bądź czerwcowych, imprezach plenerowych organizowanych przez Nadleśnictwo Katowice z myślą o mieszkańcach śląskiej aglomeracji. Kolejna, trzecia już edycja „ Leśnego Pikniku Rodzinnego - Ekoodpowiedzialnie", przygotowana wspólnie z władzami samorządowymi Katowic odbyła się w weekend 13 i 14 czerwca br.  na Dolinie Trzech Stawów. W tym roku miała ona dodatkową wagę, ze względu na jubileusz 70-lecia, jaki obchodzi właśnie Nadleśnictwo Katowice, które podczas dwudniowego festynu obwieszczało, że są tu „Lasy dostępne dla każdego".

   Mimo konkurencyjnych imprez rozrywkowo-rekreacyjnych organizowanych w ten weekend w regionie, z zaproszenia leśników i samorządowców skorzystały rzesze mieszkańców nie tylko stolicy Górnego Śląska. To również efekt wsparcia medialnego „Dziennika Zachodniego" i Radia Katowice. Z anteny radiowej, w wersji „na żywo",  przedstawiciele nadleśnictwa zachęcali do odwiedzenia Doliny Trzech Stawów i zarazem do korzystania z dobrodziejstw śląskich lasów, opowiadając o walorach przyrody w tutejszych kniejach.

   Także w trakcie oficjalnego otwarcia festynu można było usłyszeć wiele o „zielonej stronie" miasta Katowice. Prowadzący imprezę radiowcy podkreślali, że nawet Nowy Jork ze swoim słynnym Central Parkiem może się umywać w stosunku do Katowic, gdzie połowa terytorium miasta to obszary zielone, a ponad 40 proc. to lasy! Słowa te publiczność przyjęła oklaskami, podobnie jak wypowiedź prezydenta Miasta Katowice – Marcina Krupy, który powiedział m.in.: - Cieszę się, że po raz kolejny możemy wspólnie uczestniczyć w tym naszym ekologicznym święcie, cieszę się, że do jego organizacji bardzo mocno przysłużyli się leśnicy. Współpraca Miasta Katowice z leśnikami Nadleśnictwa Katowice jest przykładem godnym podkreślenia. To współpraca, która służy nam, mieszkańcom, by w naszym mieście żyło się coraz lepiej, żeby było tu coraz bardziej zielono. I wspólnie staramy się o to, by można było spędzać wolny czas na terenach zagospodarowanych przestrzeni leśnych.

   Otwarcie pikniku nastąpiło przy dźwiękach muzyki myśliwskiej o co postarali się sygnaliści z Technikum Leśnego w Brynku, a potem prezydent M. Krupa „wzbogacił" Leśny Labirynt Doliny Trzech Stawów sadząc tam symbolicznego graba. Kto miał ochotę mógł skorzystać z zaproszenia szefa Urzędu Miasta i posadzić także swoje drzewko.

   Katowiccy leśnicy przygotowali na te dwa dni ofertę w stylu: „dla każdego coś ciekawego", a mocnego wsparcia udzielili im także koledzy „po fachu" z innych nadleśnictw: Brynek, Kobiór, Lubliniec, Rudy Raciborskie, Siewierz, Ustroń i Wisła. Tak więc ci, którzy przybyli, zapewne nie żałowali tego sposobu spędzenia wolnych dni. Niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszyły się, oblegane prawie przez cały czas trwania imprezy, stoiska „Sekretne życie pszczół" i „Niezwykły mikroświat". Ul pokazowy umożliwiał zapoznanie się ze światem pszczół, a mikroskop pozwalał zobaczyć to, co… niewidoczne.

   Podobne zainteresowanie wzbudzała wystawa leśnych zwierząt pn.: „Poznaj mieszkańców lasu" oraz stoisko „Żubr – król puszczy w śląskich lasach", gdzie można było stanąć „oko w oko" z królem puszczy, oczywiście w wersji multimedialnej. Leśnicy organizowali liczne konkursy, gry terenowe i zabawy dla dzieci i dorosłych, np.: „Leśne koło fortuny". Była także sposobność własnoręcznego zbudowania budki lęgowej czy składania modelu domu z drewnianych elementów. Można było też wcielić się w rolę leśnego strażaka podczas pokazu i gry zręcznościowej przy użyciu armatki wodnej.

   Kto przyniósł zużyty sprzęt elektroniczny, ten otrzymał sadzonkę któregoś z leśnych gatunków drzew. Dużą popularnością jak zwykle cieszyły się sadzonki z jednej z największych na świecie leśnych szkółek kontenerowych w Rudach Raciborskich i wielu katowiczan wracało do domu z takim właśnie ekologicznym drzewkiem.

   Jak zwykle atrakcję przygotowało Leśne Pogotowie – ośrodek rehabilitacyjny dla dzikich zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice, tym razem w postaci wypuszczania ponad 30 ptaków do środowiska (m.in. sikorek bogatek, dzięciołów, drozdów czy gołębia grzywacza,) i dwu wiewiórek. Można było też pośmiać się w trakcie zwiedzania Ogólnopolskiej Wystawy Rysunku Satyrycznego „STOP Zaśmiecaniu lasów" bądź sprawdzić swoją wiedzę przyrodniczą w licznych quizach i zgadywankach dla dzieci. A komu było mało atrakcji w Dolinie Trzech Stawów, ten mógł wsiąść do „Leśnego Busa", i skorzystać z eskapady do rezerwatu „Las Murckowski" i na Wzgórze Wandy, by zobaczyć widok lasów aglomeracji śląskiej z  dostrzegalni pożarowej.

   W tych samych dniach można było odwiedzić też Leśną Salę Edukacyjną zlokalizowaną przy siedzibie Nadleśnictwa Katowice. Tam także (to również tradycja) rywalizowali specjaliści skata, w IV Otwartym Turnieju Skata o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice.

         Zatem było w czym wybierać – do wyboru, do koloru, z przewagą, rzecz jasna… zielonego.

 

tekst: Jerzy Machura

autorzy zdjęć J.M  Jerzy Machura, G.S Grzegorz Skurczak

Nadleśnictwo Katowice