Wydawca treści Wydawca treści

Jubileusz z żubrem w roli głównej

W środę, 9 września br. w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie, zagościli na kilka godzin miłośnicy, opiekunowie, naukowcy i ci wszyscy, którzy przyczynili się do rozkwitu najstarszej na świecie zamkniętej hodowli żubrów, w rezerwacie „Żubrowisko" w Pszczynie - Jankowicach.

 

Uroczystość była podsumowaniem licznych wydarzeń zorganizowanych przez Nadleśnictwo Kobiór i Muzeum Zamkowe w Pszczynie, towarzyszących 150. rocznicy sprowadzenia żubrów do lasów pszczyńskich. Zwieńczeniem była rozpoczęta 10 września, międzynarodowa konferencja naukowa Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, odbywająca się w Stajniach Książęcych w Pszczynie.

Obchody rozpoczął gospodarz zamku pszczyńskiego – Maciej Kluss, który w ciekawy sposób przybliżył historię siedziby rodu Hochbergów – właścicieli zamku i jednocześnie tych, dzięki którym żubry znalazły się w tutejszych lasach. Dr inż. Marian Pigan – nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór, cofając się do roku 1865 przypomniał w jaki sposób, dzięki wymianie pomiędzy księciem Janem Henrykiem XI Hochberg a carem Aleksandrem II, 20 sztuk jeleni na 4 żubry, powstała hodowla. Geny Planty i Plebejera – żubrów pochodzących właśnie z Pszczyny, ma dziś w 80%, cała współczesna populacja żubrów nizinnych. Fakt ten opisała i wyjaśniła w swoim krótkim wykładzie prof. dr hab. Wanda Olech – Piasecka – prezes Stowarzyszenia Miłośników Żubrów.

W części oficjalnej pszczyńskiego święta znalazło się również miejsce na podziękowania i odznaczenia. Dyrektor RDLP w Katowicach Kazimierz Szabla, odznaczył Kordelasem Leśnika Polskiego m.in. lekarza weterynarii Mieczysława Hławiczkę, który od lat opiekuje się żubrami.

Wśród gości obchodów znaleźli się także: Małgorzata Czyżewska reprezentująca Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, Małgorzata Skucha prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Anna Ronikier-Dolańska z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Zygmunt Krzemiński z Ministerstwa Środowiska, Andrzej Pilot prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, przedstawiciele władz samorządowych, parków narodowych, RDOŚ w Katowicach oraz liczna grupa leśników – którzy przyczynili się do restytucji i hodowli żubra w Puszczy Pszczyńskiej. Zwieńczeniem uroczystości był koncert muzyki klasycznej, który w przepięknej scenerii Sali Lustrzanej brzmiał wyjątkowo.

Tekst i zdjęcia: Anna Tarkowska