Wydawca treści Wydawca treści

Dąb podwójnie jubileuszowy

13. kwietnia w Katowicach posadzeniem jubileuszowego dębu uczczono 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz zbliżającą się 35. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek", w której w 1981 r. zginęło dziewięciu górników.

Uroczystości w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach – Brynowie, organizowane przy współudziale Nadleśnictwa Katowice, rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez metropolitę katowickiego ks. arcybiskupa Wiktora Skworca. Wśród zaproszonych gości byli m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, dyrektor RDLP w Katowicach Kazimierz Szabla i nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice Tadeusz Norman, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk, Wyższego Urzędu Górniczego - Mirosław Koziura, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież z pobliskich szkół oraz okoliczni mieszkańcy.

Wyjątkową atmosferę podkreślała obecność tych, którzy w grudniu '81 walczyli o wolność i godność – Jan Ludwiczak, Stanisław Płatek oraz Krystyna Gzik, żona poległego górnika. W homilii metropolita katowicki przypomniał wszystkim zebranym znaczenie sakramentu chrztu świętego, okoliczności wejścia narodu polskiego w krąg kultury chrześcijańskiej oraz nawiązał do wierności i wiary mieszkańców Górnego Śląska. Tu, na Górnośląskiej Ziemi, która widziała tyle różnych nieszczęść, wierność nadziei wymaga wyjątkowo mocnej wiary i szczególnego hartu ducha, niekiedy wręcz heroizmu. To patriotyzm najwyższej próby" - mówił arcybiskup.

Każdy z zaproszonych gości symbolicznie narzucił szpadel ziemi na korzenie jubileuszowego drzewa. Fakt ten potwierdzono podpisami na pamiątkowym akcie, który po włożeniu do stalowego tubusu, zamurowano pod granitowym głazem-pomnikiem. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości do dębu ustawiła się jeszcze długa kolejka chętnych do dosypania swojej garstki ziemi. Jak posumował abp. Skworc jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ jest też w jakimś sensie budowaniem przyszłości, więc każdy chciał mieć w tym swój udział.(MG)