Wydawca treści Wydawca treści

Cietrzewisko 2015

Parada myśliwska ulicami Koszęcina, pokaz musztry paradnej, rywalizacja sygnalistów myśliwskich, eliminacje Mistrzostw Polski Drwali, galowy Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk były głównymi atrakcjami VI Pikniku Leśno-Łowieckiego Cietrzewisko. Piknik do tej pory organizowany w sierpniu został przeniesiony na maj i tym samym otworzył cykl leśnych imprez plenerowych na Śląsku.

Dobrej zabawie w plenerze nie przeszkodziła nawet kapryśna aura, która nie rozpieszczała uczestników ani ciepłem, ani słoneczną pogodą. Mimo to leśnicy ze stoisk przygotowanych przez nadleśnictwa katowickiej RDLP  nie narzekali na nudę i brak zainteresowania. O tym „co w lesie piszczy" chcieli dowiedzieć się nie tylko najmłodsi uczestnicy Cietrzewiska. Tropy zwierząt, gatunki leśnych drzew, sekretne życie pszczół, wykorzystanie drewna ciekawiły także dorosłych.

Główną atrakcją tegorocznej imprezy był XX Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego" z ponad 300 uczestnikami. Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się już w piątek w salach zamku Technikum Leśnego w Brynku. Zwycięzcą okazał się Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator" z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Sporo emocji wywołały także eliminacje do Mistrzostw Polski Drwali, w klasyfikacji ogólnej zwyciężył reprezentant Czech Jindřich Fazekaš.

Koncert galowy, na którym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" mimo deszczu zgromadził wierną publiczność, wśród której nie zabrakło znakomitych gości: Makoto Yamanaka, ambasadora Japonii, Andrzeja Pilota, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Kazimierza Szabli, dyrektora RDLP w Katowicach, Joachima Smyły, starosty lublinieckiego oraz Grzegorza Ziaji, gospodarza gminy Koszęcin.

Zgodnie z piknikową tradycją w sobotę i niedzielę wieczorem w parku otaczającym siedzibę ZPiT „Śląsk"  odbyły się koncerty plenerowe. W tym roku gwiazdami Cietrzewiska były zespoły: „Carrantuohill" oraz „Universe".

Organizatorem Pikniku Leśno – Łowieckiego „Cietrzewisko" był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach (przy udziale 17 nadleśnictw), Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, Gminą Koszęcin, Polskim Związkiem Łowieckim, oraz firmą Makita (główny sponsor Eliminacji Mistrzostw Polski Drwali). Koordynatorem imprezy ze strony Lasów Państwowych było Nadleśnictwo Koszęcin.