Wydawca treści Wydawca treści

Cietrzewisko

Relacja z V Pikniku Leśno - Łowieckiego

Kompleks pałacowo-parkowy w Koszęcinie w drugi weekend sierpnia stał się areną zmagań drwali i sygnalistów myśliwskich, którzy rywalizowali ze sobą odpowiednio w Mistrzostwach Polski Drwali oraz IV Śląskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Wydarzenia te odbywały się w trakcie Cietrzewiska – V Pikniku Leśno – Łowieckiego, którego gospodarzem był Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który w sobotni wieczór wystąpił na dużej scenie z koncertem galowym przepełnionym energią głosów, tańca i kolorami wirujących strojów. 

W oficjalnym otwarciu pikniku oraz we wręczeniu nagród sygnalistom i strzelcom udział wzięli m.in. Piotr Żuchowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Główny Konserwator Zabytków wraz z żoną, gospodarz – Zbigniew Cierniak – Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Bogdan Gieburowski – zastępca dyrektora RDLP w Katowicach, Adam Albertusiak – główny specjalista Zespołu ds. Gospodarki Łowieckiej i Rybackiej RDLP w Katowicach, Krzysztof Lysik – nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin, Zdzisław Unglik – nadleśniczy Nadleśnictwa Złoty Potok.

Tegoroczne Cietrzewisko zorganizowane przez Zespół „Śląsk" we współpracy w RDLP w Katowicach, PZŁ oraz Gminą Koszęcin szczególnie promowało jubileusz 90-lecia Lasów Państwowych. Leśnicy zadbali by odwiedzający piknik goście, zarówno młodsi jak i starsi, mogli bliżej poznać polską przyrodę oraz tajniki sztuki leśnej. W namiotach rozstawionych m.in. przez nadleśnictwa Zawadzkie, Lubliniec, Świerklaniec, Brynek i Katowice edukatorzy wyposażeni w fantastyczne pomoce edukacyjne oraz liczne publikacje z pasją przekazywali swoją wiedzę. Pracy mieli bardzo dużo, bo zainteresowanych nie brakowało. Ul z przeszkloną ścianką, eksponaty leśnych zwierząt, konkursy wiedzy leśnej i liczne zabawy przyciągały jak magnes.

Atrakcji na pikniku było tak dużo, że ciężko było wybierać, w czym wziąć udział, co zobaczyć. W pięknie odrestaurowanym pałacu (siedzibie „Ślaska"), który można było zwiedzać z przewodnikiem prezentowana była wystawa łowiecka. Największe wrażenie na zwiedzających ją robiły trofea koronnych byków eksponowane w pięknym pałacowym holu. Dla tych, którzy dary lasu wolą oglądać na talerzu atrakcję stanowiły wystąpienia Grzegorza Russaka – znawcy i propagatora tradycyjnej kuchni myśliwskiej oraz jak się okazało – świetnego gawędziarza, który z poczuciem humoru, wplatając liczne anegdoty mówił o tradycjach polskich stołów i tajnikach przyrządzana nalewek. Szczęśliwie nie poprzestał jedynie na opowiadaniu i zaprosił zebranych na gulasz z jelenia. Tuż po Grzegorzu Russaku nastąpił pokaz psów rasy gończy polski oraz pokaz sokolniczy, z białozorem – największym sokołem – w roli głównej. Komu było mało oglądania psów i pokazów ich umiejętności, mógł w niedzielę posłuchać legendy treserów zwierząt – Franciszka Szydełko. To chodząca historia – ekspert, który od połowy ubiegłego wieku tresował m.in. Szarika, Sabę, Cywila oraz opracowywał sceny z  kilkuset innych zwierzętami w blisko 150 polskich filmach, nawet w „Misiu"…

Wydarzeniem w kompleksie pałacowo-parkowym towarzyszyły także Zawody strzeleckie o Puchar Dyrektora Zespołu „Śląsk" , które odbyły się w Kochcicach. Niestety nie sposób było być w kilku miejscach jednocześnie.  Cietrzewisko okazało się imprezą tak dużą i różnorodną, że od rana do późnych godzin wieczornych kiedy to duża scena zmieniała się w scenę „Country w Leśnej Dolinie" każdy, czy to młodszy czy starszy, zainteresowany łowiectwem bądź nie, znalazł w Koszęcinie coś dla siebie.