Wydawca treści Wydawca treści

Choinki nadziei po śląsku

W ostatni przedświąteczny poniedziałek tj. 21 grudnia w DPS Zacisze w Katowicach miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W ramach 11. już edycji akcji "Choinki Nadziei "organizowanej przez Fundację Ekologiczną "Arka", przy współpracy z Lasami Państwowymi, młodzież z katowickiego Gimnazjum nr 21 zaprezentowała seniorom "Jasełka po śląsku".

Święta Bożego Narodzenia to okres niezwykły. To czas radości, miłości, czas spędzony wspólnie z najbliższymi. Niestety są ludzie, zwłaszcza osoby starsze, dla których święta oznaczają samotność, ból i poczucie odrzucenia. Nazwa akcji ma wymiar symboliczny. Choinki, tak dosłownie, dostarczają leśnicy z lokalnego nadleśnictwa, a nadzieję na lepsze jutro przynosi młodzież. Choinki Nadziei łączą pokolenia. Tych młodszych uczą empatii, wrażliwości i szacunku dla starszych. Seniorom sprawiają radość, rozbudzają wspomnienia i przywracają wiarę w ludzi.

"Jestem na prawdę pod wrażeniem jak oni pięknie mówią po śląsku i jak dużo pracy włożyli w swoje przedstawienie. Należy uczyć młodych naszej gwary i pielęgnować tradycje, bo odejdą w zapomnienie, tak jak my….." - mówił po występie jeden z pensjonariuszy DPS Zacisze.

Katowiccy leśnicy są zaangażowani w akcję od samego początku jej istnienia. Co roku wraz z młodzieżą i dziećmi odwiedzają  Domy Pomocy Społecznej, ofiarując ich podopiecznym  jeden z najpiękniejszych symboli Bożego Narodzenia – naturalne, prawdziwe wigilijne drzewko.

"To wszystko po to, aby stworzyć w takich miejscach prawdziwą magię świąt". - wyjaśnia Sławomir Forystek  (Nadl.Katowice).

I chyba coś w tym jest, bo jak twierdzili zgodnie seniorzy i juniorzy - "Sztuczna choinka to nie jest choinka".

(MG)