Wydawca treści Wydawca treści

Choinki Jedynki w Gliwicach

 

Pomarańczowo i zielono

Radośnie, gwarno i barwnie było we wtorkowe (9 grudnia bm.) przedpołudnie na gliwickim Rynku. Barwnie, ale przeważały dwa kolory – pomarańczowy i zielony. Pomarańczowy, bo to barwa radiowej Jedynki, a zielony? Wiadomo, to my. O taką kolorystykę na gliwickiej starówce postarali się leśnicy z nadleśnictw Katowice i Rudziniec. Leśnicy tym razem wsparli akcję charytatywną Pierwszego Programu Polskiego Radia na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko" oraz Fundacji Andrzeja Brandstattera „ProArtis".

To plenerowa akcja, która w dniach od 6 do 13 grudnia br. jest prowadzona w ośmiu miastach Polski. Partnerem akcji „Choinki Jedynki" są Lasy Państwowe, a współorganizatorem na gliwickim Rynku - miasto Gliwice. Leśnicy dostarczyli okazałego 15-metrowego świerka, który przyozdobił Rynek, rozstawili namioty edukacyjne oraz zadęli w rogi, o co postarali się sygnaliści z zespołu „Waltornia" z Nadleśnictwa Zawadzkie.

Akcja „Choinki Jedynki" polega na licytowaniu obrazów wykonanych charytatywnie przez znanych aktorów, sportowców, muzyków oraz naukowców, a towarzyszy jej relacja na żywo prowadzona na antenie Programu Pierwszego PR, podczas audycji „Cztery Pory Roku" -  codzienne relacje ze studia plenerowego w poszczególnych miastach prowadzą redaktorzy: Karolina Rożej i Roman Czejarek.

Gdy podczas  licytacji w Jaśle (7 bm). zwyciężył choinkowy autoportret językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka, za który aż 4 250 zł zaoferowała pani Małgorzata z Bydgoszczy, wydawało się, że to będzie rekord trudny do pobicia. A jednak…W Gliwicach zwycięska w licytacji okazała się praca prof. Henryka Skarżyńskiego (światowej sławy otochirurga i specjalisty z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii). Ostatecznie za 8 200złotych trafi ona do pani Małgorzaty ze Szczytnik.

W licytacji „rywalizowały" jeszcze trzy inne prace plastyczne. Obraz piosenkarza Mieczysława Szcześniaka wylicytował pan Stanisław z Buska Zdroju za6 000 złotych i ozdobi ona siedzibę firmy Metrol. Obraz siatkarskiego mistrza świata - Mariusza Wlazłego kupiła pani Monika z Huty Błędowskiej za 3 000 złotych, a  pracę aktorki Moniki Kwiatkowskiej zakupił pan Jerzy z Promnej, który wylicytował ją za 950 złotych. W sumie więc w Gliwicach udało się zebrać aż 18 150 złotych, co stanowi rekordowy plon spośród wszystkich dotychczasowych aukcji prac Przyjaciół Jedynki.

Gdy w studiu plenerowym i na antenie Jedynki licytowano wymienione prace, młodzi i starsi mieszkańcy Gliwic mogli zapoznać się z atrakcjami przygotowanymi dla nich przez leśników. Edukatorzy – inżynierowie z Katowic i Rudzińca zapoznawali z tajnikami pracy leśników, odpowiadając niejednokrotnie na trudne pytania. Najmłodsi – przedszkolaki i uczniowie miejscowych „podstawówek" uczestniczyli w zabawach i konkursach z nagrodami, np. w „leśnym kole fortuny. Mogli też stanąć „oko w oko" z lisem, małym dzikiem czy kuną,  uczyli się rozpoznawać tropy leśnych zwierząt, dowiadywali o zasadach zimowego dokarmiania ptaków. Duże zainteresowania, jak zwykle, wzbudziła tablica multimedialna przedstawiająca życie pszczół, a pytań o szczegóły nie brakowało, zarówno ze strony dorosłych jak i najmłodszych miłośników przyrody. Dla tych, którym żywego słowa było mało, nasi edukatorzy przygotowali wiele folderów i wydawnictw, a także sadzonki sosny i różne suweniry z logo LP. Przedświąteczne spotkanie z lasem i leśnikami na pewno mile zapadnie im w pamięć.

J.Machura