Wydawca treści Wydawca treści

Akcja stroisz

Za nami dzień Wszystkich Świętych, czas zadumy i refleksji. Dla Straży Leśnej był to okres wytężonej i często niebezpiecznej pracy. Jak co roku strażnicy leśni RDLP w Katowicach przeprowadzili akcję „Stroisz", która trwała do końca października

Stroisz czyli gałązki drzew i krzewów iglastych są podstawowym materiałem do produkcji wieńców i różnego rodzaju ozdób nagrobnych. Nielegalne pozyskiwanie stroiszu stanowi poważne zagrożenie dla naszych lasów.

Skala kradzieży i wielkość zniszczeń w lasach w znacznym stopniu zależy od liczby amatorów kradzionego stroiszu. Dlatego warto o tym pomyśleć przed zakupem. Straty przyrodnicze są w tym wypadku olbrzymie. Wiązka stroiszu to jedna zniszczona ok. 20-letnia jodła. Łatwo wyobrazić sobie obraz corocznie dewastowanych całych młodników jodłowych.

Patrole straży leśnej będą kontrolować miejsca, gdzie rosną jodły (głównie tereny RDLP w Katowicach, Krośnie, Krakowie i Radomiu). Strażnicy sprawdzą źródło i legalność pochodzenia stroiszu. Pojazdy poruszające się po drogach leśnych oraz przebiegających w pobliżu lasów także będą poddawane kontrolom.

Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł

Podczas ubiegłorocznej akcji „Stroisz" stwierdzono w LP 42 przypadki nielegalnego pozyskiwania gałązek, 101 przypadków kradzieży drewna oraz znaleziono 166 wnyków, 13 przypadków kłusownictwa.

Strażnicy leśni nałożyli ponad 400 mandatów na kwotę ponad 40 tys. zł.

W ubiegłym roku na terenie RDLP w Katowicach w akcji wzięło udział 73 strażników leśnych. Nałożono 35 mandatów na kwotę blisko 5 tys. złotych.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z ozdób wykonanych ze stroiszu. Legalnie pozyskany pochodzi ze specjalnie do tego celu przeznaczonych plantacji i upraw oraz zabiegów pielęgnacyjnych w lesie. Ozdoby wykonane z tego materiału roślinnego ulegają biodegradacji i nie są tak szkodliwe dla środowiska jak tworzywa sztuczne.

Dla złodziei stroiszu liczy się tylko zysk i nie zaprzątają sobie głowy pielęgnacją i dobrem lasu. Wskutek takich nielegalnych działań w niektórych lasach niemal 100 proc. drzew zostaje uszkodzonych. Czasem tak mocno, że trzeba je wszystkie usunąć i całe lata pracy bezpowrotnie przepadają. Proces hodowli lasu na tym terenie należy zacząć od nowa.

Osoby, sprzedające stroisz powinny posiadać dokumenty, poświadczające legalność pozyskania. Stroisz pochodzący z Lasów Państwowych posiada tzw. asygnatę, wystawianą przez nadleśnictwo. Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł.

Media o akcji "Stroisz"

Nielegalna wycinka choinek - TVP Katowice

Złodzieje kradną stroisz i choinki - TVN24