Wydawca treści Wydawca treści

41. Rocznica pacyfikacji "Wujka". Pamiętamy

16 grudnia, to corocznie dzień pamięci pacyfikacji kopalni Wujek z 1981 r. O godz. 11.00 w mieście w całych Katowicach słychać było dźwięk syren alarmowych – które symbolicznie przypomniały o 9 górnikach zastrzelonych 41 lat temu przez zomowców na poczatku stanu wojennego podczas pacyfikacji kopalni, gdy stanęli do walki o wolność.

Kilkuset uczniów, wraz z opiekunami, z kilkudziesięciu szkół nie tylko z terenu Katowic, wzięło udział w Biegu Dziewięciu Górników, który od wielu lat przed południem odbywa się w pobliżu kopalni.

Ale główne uroczystości związane z rocznicą rozpoczęły się o godz. 13.00 uroczystą mszą św. w katowickim kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. 

Mszy przewodniczy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Później uczestnicy przeszli pod Krzyż-Pomnik przy kopalni, gdzie został odczytany Apel Poległych, zakończony składaniem wieńców przy pomniku.

W uroczystościach wzięli udział leśnicy z jednostek RDLP w Katowicach. Delegacji leśników przewodniczył Dyrektor Damian Sieber. 

Nie zabrakło bliskich poległych, ale także związkowców z Solidarności oraz przedstawicieli prezydenta RP, rządu, lokalnych i regionalnych władz samorządowych.