Lista Aktualności

Ślązaków Portret Własny

W galerii portretów współczesnych Ślązaków prawdziwy człowiek lasu - Kazimierz Szabla dyrektor RDLP w Katowicach

TVP Katowice - ŚLĄZAKÓW PORTRET WŁASNY

 

 


Ekoodpowiedzialne Katowice

Takiego eko-pozytywnego zamieszania w Katowickim Parku Leśnym dawno nie było. 22 maja tłumy mieszkańców Katowic i okolic bawiły się na kolejnym już Leśnym Pikniku Rodzinnym Ekoodpowiedzialnie.

Zabawy i gry edukacyjne, pokazy i warsztaty naukowe, wizyta w dostrzegalni przeciwpożarowej LP , a na finał dźwięki prosto z zielonej Irlandii w wykonaniu zespołu Carrantuohill. To wszystko po to, aby pokazać odwiedzającym, tym małym i tym większym, że dbanie o przyrodę jest nie tylko ważne, ale też ciekawe. RDLP w Katowicach reprezentowały nadleśnictwa: Katowice, Brynek Kobiór, Lubliniec, Rudy Raciborskie, Siewierz i Ustroń, a nasze stanowiska przez cały dzień cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dzieci miały okazje poznać sekrety życia pszczół i żubrów, zakręcić „Leśnym kołem fortuny", nauczyć się budować budki lęgowe, rozpoznawać rośliny i zwierzęta i zbudować drewniany dom. Można było też wcielić się w rolę leśnika dokonując cechowania drewna. Wielu katowiczan wróciło do domów z sadzonką z jednej z największych na świecie leśnych szkółek kontenerowych w Rudach Raciborskich. Atrakcję przygotowało również Leśne Pogotowie, działające przy Nadleśnictwie Katowice, wypuszczając do środowiska swoich ptasich pacjentów, wśród nich – dostojną czaplę siwą. Na zakończenie pikniku leśnicy wraz z Wiceprezydentem Miasta Katowice Mariuszem Skibą posadzili pamiątkowe drzewo. Takich Katowic właśnie chcemy – zielonych i ekologicznych. Dziękujemy! - mówili katowiczanie.

W organizację tegorocznej edycji włączyły się: Wydział Kształtowania Środowiska oraz Wydział Promocji UM Katowice, Lasy Państwowe, Zakład Zieleni Miejskiej, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Katowicka Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Straż Miejska, Katowickie Wodociągi, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach, KZK GOP, artyści, naukowcy, nauczyciele, uczniowie oraz społecznicy.

 

 

 

 

 

 


Relacja-konflikt-mediacja

W dniach 16-17 maja br. "Leśnik" w Ustroniu Jaszowcu gościł prawie setkę członkiń Stowarzyszenia Kobiet Lasu.

To tytuł seminarium, które odbyło się w dniach 16-17 maja br. w Ustroniu Jaszowcu. „Leśnik" gościł prawie setkę członkiń Stowarzyszenia Kobiet Lasu, które spotkały się także po to, aby uczestniczyć w Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym.Stowarzyszone pracownice PGL LP przywitał zastępca dyrektora generalnego LP prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki oraz zastępca dyrektora ds. ekonomicznych RDLP w Katowicach Maria Michalska.

Przybyłe z całej Polski leśniczki, wysłuchały wykładów Jolanty Kaczorek i Agaty Bechowskiej-Gebhardt poświęconych mediacji i lobbingowi (więcej o mediacji w najbliższym numerze Trybuny Leśnika na stronie 18).

O przebiegu konferencji zorganizowanej w Rogowie (27-30.08.2015 r.) pod patronatem International Union of Forest Research Organizations, Wydziału Leśnego SGGW, BULiGL oraz Stowarzyszenia Kobiet Lasu, której tematem wiodącym były kompetencje ważne w przyszłości, opowiedziała dr hab. Wiesława Ł Nowacka z SGGW.

Drugi dzień wypełniły warsztaty prowadzone w trzech grupach tematycznych: komunikacja, mediacje i lobbing, jako szczególny rodzaj konfliktu.

W międzyczasie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze, podczas którego członkinie stowarzyszenia obdarzyły zaufaniem zarząd w składzie niezmienionym od dwóch kadencji.


Wiosenne szczepienia lisów

Informacja prasowa o przeprowadzanej na  terenie województwa śląskiego akcji szczepienia lisów wolno żyjących w akcji wiosennej w 2016 roku.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 19-28.05.2016 r. na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęta, zawierająca szczepionkę dla lisów do wyłożenia, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają  z  odległości ok. 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa, tym samym przegryzieniu zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 202 620 dawek szczepionki (20 dawek na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasach, ale również nad  pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe. Ponadto w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynna zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała,  które  zetknęły  się  ze   szczepionką.

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie, a w województwie śląskim nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny od 2012 r.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 roku, dwa razy do roku: wiosną i jesienią.

Akcje szczepienia lisów wolno żyjących finansowane są z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowane przez Unię Europejską.

Dodatkowo informuję, że na terenie województwa śląskiego w ostatnich latach stwierdzono:

1.   w 2003 roku stwierdzono 1 przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich,

2.   w 2004 2 przypadki wścieklizny u zwierząt,

3.   w 2005 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

4.   w 2006 roku 1 przypadek wścieklizny u nietoperza,

5.   w 2007 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

6.   w 2008 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

7.   w 2009 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

8.   w 2010 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

9.   w 2011 1 przypadek wścieklizny u lisa wolno żyjącego,

10.   w 2012 roku 1 przypadek wścieklizny u psa,

11.   w 2013 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

12.   w 2014 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny,

13. w 2015 roku nie stwierdzono przypadków wścieklizny.

Wszelkie dodatkowe informacje w ww. sprawie będą udzielane pod numerem telefonu: 32 42 88 611.


Po stronie natury

"Kocham góry i zawsze zwracam uwagę na bezpieczeństwo oraz poszanowanie natury - bez względu na to, na jakim krańcu świata czy Polski akurat jestem" - mówiła w Węgierskiej Górce Martyna Wojciechowska, ambasadorka programu „Po Stronie Natury".

W 2009 roku z inicjatywy firmy Żywiec Zdój SA przy współudziale RDLP w Katowicach i Fundacji Nasza Ziemia powstał program „Moje silne drzewo" noszący obecnie nazwę „Po stronie natury".

Jego celem jest propagowanie świadomych proekologicznych postaw oraz uwrażliwianie społeczeństwa na kwestie dbałości o środowisko.

W niedzielę 15 maja, w ramach 8 edycji programu, położona w Beskidzie Żywieckim Węgierska Górka była gospodarzem pikniku rodzinnego. Jego uczestnicy mogli na bulwarach nad rzeką Sołą posadzić, otrzymane od miejscowych leśników, sadzonki.

Jedną z osób która skorzystała z okazji i przez którą zasadzony dąb dzisiaj  już na bulwarach rośnie była znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Podczas spotkania poprzedzającego sadzenie  pani Martyna powiedziała uczestnikom pikniku m.in. Bardzo się cieszę, że zostałam ambasadorką programu „Po Stronie Natury". Przyroda odgrywa w moim życiu szalenie ważną rolę. Kocham góry i zawsze zwracam uwagę na bezpieczeństwo oraz poszanowanie natury - bez względu na to, na jakim krańcu świata czy Polski akurat jestem. W codziennym życiu dbam o to, by być po stronie natury - każdy z nas może to robić na różne sposoby – oszczędzanie wody i energii czy segregacja odpadów to tylko niektóre z nich. Zachęcam wszystkich do włączenia się w program, ja też z wielką radością posadzę swoje własne drzewo!

tekst: Krzysztof Chojecki

zdjęcia: Paweł Griner Nadl.Węgierska Górka

 


Młody jeleń ocalony

Zachęcamy do poznania historii malucha ocalonego w Nadleśnictwie Prószków

 

Maj to miesiąc w którym w lesie kipi nowe życie. Na świat przychodzą między innymi jelenie i sarny. Właśnie takiego malucha znaleźli pracownicy Zakładu Usług Leśnych Pana Arnolda Kuca wykonujący prace na rzecz naszego nadleśnictwa. Maluch miał pecha, znalazł się na środku powierzchni na której prowadzono ścinkę i zrywkę drzew obumarłych w wyniku zeszłorocznej suszy. Pracownicy zachowali się profesjonalnie, natychmiast wstrzymując prace i w porozumieniu z leśniczym wyznaczając strefę ochronną. Prace zostaną wznowione dopiero po weekendzie, gdy wzmocniony maluch pójdzie z matką w bardziej zaciszne miejsce.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć ocalonego malucha.

O zdarzeniu piszemy, aby przypomnieć, iż co roku wiele małych sarenek, a czasem i jeleni nie ma tyle szczęścia. Wielu z nas nie wie, iż koza (mama sarna) i łania (mama jeleń) po urodzeniu zostawia swojego potomka bez opieki (koźle w przypadku sarny, cielak u jelenia), gdyż nowo narodzony maluch jest zbyt słaby by podążać za matką, a jedynym ratunkiem przed wrogami dla tych zwierząt jest tylko ucieczka. Matka powraca w porze karmienia. Gdy malec się wzmocni, zaczynają wspólnie wędrować przez leśne ostępy. Jedyną obroną malca jest pozostawanie bez względu na sytuację w bezruchu. W połączeniu z brakiem zapachu (natura uczyniło malca praktycznie bezwonnym), ryzyko znalezienia przez drapieżnika jest niewielkie. Niestety, malca przypadkowo może znaleźć nieświadomy sytuacji człowiek. Nie widząc w pobliżu matki, nabiera przekonania, że maluch jest sierotą a bezruch jest oznaką osłabienia. Przy okazji często padają oskarżenia pod adresem myśliwych którzy najprawdopodobniej upolowali matkę, co jest oczywiście niemożliwym (sezon polowań na łanie i kozy trwa od 1października do15 stycznia). Maluchy są więc zabierane do domu gdzie zaczyna się ich dramat. Część z nich ginie na skutek niewłaściwej opieki, część zostaje odchowana ale ich powrót do natury jest bardzo problematycznym. Pamiętajmy: leżące nieruchomo samotne koźle lub cielak to sytuacja naturalna. Nie wolno go nawet dotykać, a zabieranie to czyn karalny, bez względu na intencje. Również hodowla dzikich zwierząt jest zabroniona. Pamiętajmy też, aby pies, jeżeli już musi być naszym towarzyszem na leśnym spacerze, był prowadzony na smyczy. Patrząc na bezbronną istotę, chyba nie musimy tłumaczyć dlaczego.

tekst i zdjęcia: Marek Bocianowski Nadleśniczy Nadleśnictwa Prószków
 


Drzewko za surowce

Ponad 9 ton makulatury, 3,5 tony szkła, niemal 1,5 tony plastikowych butelek, ponad 500 kg puszek aluminiowych oraz kontener pełny elektro śmieci- to efekt tegorocznej wiosennej edycji akcji „Drzewko za surowce", która odbyła się w sobotę 16 kwietnia w Bielsku-Białej. Ideą akcji organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka jest zachęcenie mieszkańców Bielska-Białej do segregowania odpadów, tak by część z nich zamiast trafiać na wysypiska została ponownie wykorzystana. Współorganizatorem akcji jest Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Beskidu Śląskiego".

O ogromnym zainteresowaniu społecznym akcją, świadczy fakt, że w ciągu jednego dnia ekolodzy i leśnicy rozdali w sumie 4 tys. sadzonek kwiatów oraz 5 tys. sadzonek drzew. Wiele osób, które przyniosły surowce wtórne podkreślało, że  segregują odpady przez cały rok z myślą o wiosennej wymianie. Większość rozdanych przez leśników z sadzonek drzew, wśród których znalazły się podstawowe gatunki lasotwórcze: jodła, buk, świerk, jawor i lipa trafią do podmiejskich ogrodów. Część z rozdanych drzewek zostanie także wykorzystana do zalesienia niewielkich działek, których właściciele postanowili założyć własny las. Specjalnie z myślą o ogrodnikach- amatorach leśnicy przygotowali w tym roku 2,5 tysiąca sadzonek ozdobnego krzewu pigwowca, a ekolodzy 4 tys. sadzonek bratków i begonii.  Leśnicy z nadleśnictw: Bielsko i Węgierska Górka chętnie służyli także radą jak prawidłowo posadzić  i pielęgnować  sadzonki drzew, jednocześnie korzystając z okazji by mieszkańcom Podbeskidzia przybliżyć skład gatunkowy okolicznych lasów.  W trakcie odnowień lite świerczyny zostają zastąpione składem najbardziej zbliżonym do naturalnej Puszczy Karpackiej : lasem mieszanym z 30. procentowym udziałem buka, jodły i świerka.  Dla najmłodszych uczestników akcji „Drzewko za surowce"  organizatorzy przygotowali drobne upominki wykonane z drewna i sklejki : szablony liści najbardziej popularnych rodzimych gatunków drzew liściastych oraz leśnych zwierząt. Ogromną popularnością cieszyły się też wydawnictwa związane z tematyka ochrony przyrody dedykowane najmłodszym czytelnikom. (mon)

Media o nas:

Bliżej Natury - TVP3 Katowice


W Prudniku turyści posadzili las

W ramach kampanii społeczno-informacyjnej na rzecz przebudowy świerczyn w Górach Opawskich Nadleśnictwo Prudnik zorganizowało akcję wspólnego sadzenia lasu. W sobotę 16 kwietnia na zboczach Biskupiej Kopy oraz na Górze Chrobrego, w miejscach, gdzie leśnicy musieli wcześniej wyciąć zaatakowane przez kornika drukarza świerki, turyści posadzili sadzonki jodły i buka .

W akcji wzięło udział kilkaset osób, w tym grupa członków PTTK z Prudnika. Nie zabrakło mieszkańców Opolszczyzny, w punktach sadzenia młodego lasu pojawili się też miłośnicy turystyki górskiej z Wrocławia, Konina, a nawet Poznania. Rekordziści posadzili nawet po 50 sadzonek. Wielu uczestników akcji deklarowało w przyszłości chęć obserwacji własnoręcznie posadzonego lasu.   Dla leśników akcja była przede wszystkim okazją do przekazania informacji o stanie sanitarnym lasów w Górach Opawskich i wyjaśnienia na czym polega przebudowa drzewostanów świerkowych. Turyści, którzy zaangażowali się w sadzenie nowego lasu otrzymali sadzonki jodeł do przydomowych ogródków  i specjalnie wydany folder poświęcony sytuacji świerkowych lasów w Górach Opawskich.(mon)

zdjęcia - Rafał Kasza Nadl. Prudnik


Dąb podwójnie jubileuszowy

13. kwietnia w Katowicach posadzeniem jubileuszowego dębu uczczono 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz zbliżającą się 35. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek", w której w 1981 r. zginęło dziewięciu górników.

Uroczystości w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach – Brynowie, organizowane przy współudziale Nadleśnictwa Katowice, rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez metropolitę katowickiego ks. arcybiskupa Wiktora Skworca. Wśród zaproszonych gości byli m.in. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, dyrektor RDLP w Katowicach Kazimierz Szabla i nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice Tadeusz Norman, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego Zygmunt Łukaszczyk, Wyższego Urzędu Górniczego - Mirosław Koziura, przedstawiciele służb mundurowych, młodzież z pobliskich szkół oraz okoliczni mieszkańcy.

Wyjątkową atmosferę podkreślała obecność tych, którzy w grudniu '81 walczyli o wolność i godność – Jan Ludwiczak, Stanisław Płatek oraz Krystyna Gzik, żona poległego górnika. W homilii metropolita katowicki przypomniał wszystkim zebranym znaczenie sakramentu chrztu świętego, okoliczności wejścia narodu polskiego w krąg kultury chrześcijańskiej oraz nawiązał do wierności i wiary mieszkańców Górnego Śląska. Tu, na Górnośląskiej Ziemi, która widziała tyle różnych nieszczęść, wierność nadziei wymaga wyjątkowo mocnej wiary i szczególnego hartu ducha, niekiedy wręcz heroizmu. To patriotyzm najwyższej próby" - mówił arcybiskup.

Każdy z zaproszonych gości symbolicznie narzucił szpadel ziemi na korzenie jubileuszowego drzewa. Fakt ten potwierdzono podpisami na pamiątkowym akcie, który po włożeniu do stalowego tubusu, zamurowano pod granitowym głazem-pomnikiem. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości do dębu ustawiła się jeszcze długa kolejka chętnych do dosypania swojej garstki ziemi. Jak posumował abp. Skworc jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ jest też w jakimś sensie budowaniem przyszłości, więc każdy chciał mieć w tym swój udział.(MG)


 


Kolejny sukces EXPOHunting

Już po raz siódmy Sosnowiec stał się miejscem spotkań braci łowieckiej, leśników i sympatyków myślistwa. Od 8 do 10 kwietnia przez stoiska i ekspozycje, rozmieszczone na powierzchni 10,5 tys. m kw., przewinęło się blisko 11 tys. osób.

Część oficjalna Międzynarodowych Targów Łowieckich, rozpoczął dr inż. Lubomir Tuszyński, przywitaniem oficjalnych gości: Jana Błaszczyka głównego specjalistę ds. łowiectwa reprezentującego Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, dr inż. Kazimierza Szablę dyrektora RDLP w Katowicach, oraz licznie przybyłych przedstawicieli lokalnych samorządów.

Wyjątkowo prezentowali się członkowie Zakonu Kawalerów Orderu Złotego Jelenia z Wielkim Mistrzem Alfredem Hałasą, założonego przez ostatniego z rodu Piastów-Księcia Śląskiego Jerzego Wilhelma w 1672 r. w Brzegu. A ich obecność na tego typu imprezie jest jak najbardziej zasadna, ponieważ celem Zakonu jest m.in. rozpowszechnianie kultury łowieckiej, polskiej tradycji i języka łowieckiego.

Podobnie jak w zeszłym roku również podczas tegorocznego EXPOHunting można było posłuchać koncertów muzyki myśliwskiej w wykonaniu Zespołu Sygnalistów „ES-KADRA", który także rozpoczął targi, Zespołu Sygnalistów „Leśny Róg" z Nadleśnictwa Prószków oraz Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. S. Morawskiego w Brynku.

Warto wspomnieć, że Zespół „Es-Kadra" w większości składa się z pracowników Lasów Państwowych zatrudnionych w Nadleśnictwach Kędzierzyn, Zawadzkie i Kluczbork.

Cechą charakterystyczną zespołu jest to, że grają „wielką muzykę myśliwską" na dużych rogach Par-Force w stroju Es. Jest to ogromna rzadkość w naszym kraju, a w strukturach Lasów Państwowych to jedyny zespół tego typu.

Wśród stoisk blisko 200 wystawców z 10 krajów świata, pokazujących prawie 400 światowych marek, znalazły się dwa z lasów. Zespół ds. Łowiectwa i Gospodarki Rybackiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach informował o gospodarce łowieckiej na terenie OHZ oraz promował wyroby z dziczyzny. Tuż obok stanowisko edukacyjne "Leśna Edukacja" obsługiwali edukatorzy z Nadleśnictw Katowice i Siewierz.

Rzesze zwiedzających od najmłodszych po seniorów mieli okazję obejrzeć ekspozycje m.in. z bronią myśliwską i amunicją, odzieżą i obuwiem, całą gamą akcesoriów myśliwskich od optyki, sprzętu noktowizyjnego po ambony i pojazdy specjalnie przystosowane do potrzeb myśliwych. Dużą popularnością cieszyły się strzelnice łucznicze: 3D i laserowa, wystawa trofeów zorganizowana przez Pracownię Preparatorską „Taxidermy" K. Wnęczak, wystawa fotografii przyrodniczej autorstwa Sebastiana Okołotowicza, wystawa "Diana - inspirująca" z eksponatami z kolekcji Bogusławy Ewy Dziubczyńskiej-Bauer, pokaz budowy ambony systemu NATUREX firmy Eko-System, Hunting Fashion Show - prezentacja kolekcji 2016/2017, prezentacja psów myśliwskich i wybór Championa EXPOHunting zorganizowany przez Związek Kynologiczny w Polsce, Oddział Bytom oraz pokaz szlachetnej sztuki wabienia jeleni w wykonaniu Tomasza Malińskiego - Mistrz Europy w wabieniu jeleni. Jak zwykle furorę robiła prezentacja ptaków drapieżnych.

Tradycją targów są towarzyszące im wykłady, spotkania i konkursy. Każdy z odwiedzających mógł wziąć udział w konkursie Ustrzel komplet IRON 3DX, Czytam pracę łowiecką, bo… Odwiedzam targi łowieckie, ponieważ…, Magazynu Sezon czy konkursie o wabiki myśliwskie.

Wśród wykładów najciekawsze okazały się: „Dostęp do pozwoleń na broń do celów kolekcjonerskich" zorganizowany przez Śląskie Stowarzyszenie Miłośników Broni, „ABC broni myśliwskiej - posiadanie, przechowywanie, użyczanie" – prowadzony przez eksperta ds. broni palnej Adama Fudalika, „Nowe technologie w łowiectwie – oprogramowanie do zarządzania kołem łowieckim" zorganizowany przez Dziennik i Portal Łowiecki.pl.

Międzynarodowe Targi Łowieckie EXPOHunting, organizowane są przez Expo Silesia Sp z o.o. a partnerami są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Krakowie i Radomiu.

Tekst i zdjęcia: ANNA TARKOWSKA

 


O zielonym Śląsku...

Rozmowa z Kazimierzem Szablą dyrektorem RDLP w Katowicach

Studio Telewizyjna 1 - TVP Katowice

Stop pożarom traw!

Niestety nadal wśród wielu właścicieli gruntów rolnych i działek pokutuje stereotyp, że wypalanie traw i chwastów użyźnia i rekultywuje glebę. Nic bardziej mylnego bo jest dokładnie odwrotnie, gdyż to właśnie pożary najbardziej niszczą florę i faunę.

Wypalanie łąk i nieużytków jest nielegalne i prawnie zabronione (ustawa o lasach, ustawa o ochronie przyrody, a także rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony ppoż. budynków, innych obiektów budowlanych i terenów) a także wiąże się z sankcjami karnymi (areszt, grzywna) a mimo wszystko nie odstrasza to sprawców tych czynów.

Wypalanie nigdy nie było, nie jest i na pewno nie będzie efektywnym sposobem odnawiania i rekultywowania gleby. Udowodniono już wiele lat temu, że gleba po wypaleniu staje się bardziej jałowa – bezużyteczna.

Udowodniono również, że w efekcie pożaru nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek organicznych, przerwany zostaje także bezpowrotnie proces formowania się niezwykle potrzebnej próchnicy, a do atmosfery przedostaje się dużo niezwykle toksycznych i trujących pyłów i gazów.

W pożarze ginie również cała mikroflora i mikrofauna. Ogień nie oszczędza  ptaków, płazów, małych ssaków oraz pożytecznych owadów (mrówki, biegacze, trzmiele, biedronki), niszczy pędy i korzenie roślin oraz mikroorganizmy odpowiedzialne za utrzymanie równowagi biologicznej. Pożary powstałe na skutek wypalanie traw obniżają także wielkość plonów, marnotrawią wartościową paszę, oraz naruszają skomplikowaną strukturę gleby. Pozbawiona życia gleba szybciej ulega zubożeniu, a przez to wyjałowieniu. Na zboczach i pochyłościach terenu wypalanie traw przyspiesza w znacznym stopniu erozję  gruntów obumieranie porastających tam drzewostanów.

Tysiące pożarów w Polsce to także setki ton tlenków węgla, siarki, azotu i innych trujących substancji w atmosferze. Dym pochodzący z wypalania traw jest bardzo niebezpieczny nie tylko z powodu zatruwania atmosfery. Gęsty, snujący się nisko  utrudnia również kierowcom poruszanie się po drogach a ograniczając w znacznym stopniu widoczność jest przyczyną wiele groźnych wypadków drogowych. Ponadto dym utrudnia też wiosenne loty pszczół.

 

Pamiętajmy, że pożary te  angażują  wiele zastępów ratowniczych, których pomoc może być potrzebna w tym samym czasie w innym miejscu, gdzie naprawdę zagrożone jest życie i zdrowie ludzi.

Jak już wspomniałem wypalanie traw, łąk i nieużytków rolnych jest zabronione. Grozi za to kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł, a niekiedy nawet kara 10 lat pozbawienia wolności.  Może też  skutkować utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

W 2015 r. w Polsce doszło do 82 802 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, co stanowiło 45% wszystkich pożarów w naszym kraju. Średnio co 6 minut strażacy wyjeżdżali do akcji gaśniczych związanych z pożarami traw. Najwięcej tego typu pożarów zanotowano w marcu i kwietniu ubiegłego roku – razem 43 724. W wyniku pożarów traw w 2015 r. zginęło 7 osób, a 141 zostało rannych.

 

Statystyka pożarowa RDLP w Katowicach

 

Rok

Ilość pożarów [szt.]

Spalona powierzchnia [ha]

2004

407

133,35

2005

637

247,91

2006

407

111,51

2007

545

153,49

2008

418

133,85

2009

552

176,92

2010

222

107,79

2011

397

132,31

2012

516

409,88

2013

192

61,68

2014

280

128,45

2015

531

160,16

 

 

W katowickiej RDLP koszty ochrony ppoż.  w roku 2015 wyniosły ok. 10 mln zł a w tym czarter lotnictwa patrolowo-gaśniczego do gaszenia pożarów ok. 4 mln zł.

Opr. Krzysztof Chojecki

 

                                                  


Uwaga kleszcze!

Małe ukąszenie duży problem

Grzybiarz. Drwal. Rowerzysta. Spacerowicz z psem. Przedszkolaki ona ścieżce edukacyjnej. Biegacz. Leśniczy. Każdy z nas jest dla kleszczy potencjalnym żywicielem.

Mylne jest przekonanie, że kleszcze związane są tylko z lasami. Nierzadko można je spotkać w centrum miast, a nawet w piwnicy. Te należące do rodziny pajęczaków niebezpieczne roztocza często rezygnują z „polowania" na leśne zwierzęta, swoich naturalnych żywicieli. Za to z coraz większym zapałem atakują ludzi. Czają się już nie tylko w lasach, ale i w miejskich parkach, ogródkach działkowych, na skwerach, na przydomowych klombach, na trawnikach. Ponieważ sprzyjają im ciepłe zimy, powoli stają się prawdziwą plagą. Czy można się przed nimi obronić?

Co nas gryzie?

Wszystkie stadia rozwojowe pajęczaka upatrują sobie żywicieli w ludziach. A ma ich trzy. Każda z postaci związana jest z inną porą roku i preferuje inny sposób atakowania.

Na początku wiosny aktywne stają się samice. Wygrzebują się ze ściółki oraz z wierzchnich warstw gleby, w których spędziły zimę, by składać jaja. Jedna kleszczowa mama może ich złożyć nawet trzy tysiące! Późnym latem z jaj wylęgają się malutkie, niemal niewidoczne, przezroczyste larwy i  rozpoczynają łowy w trawie. Najbardziej narażone na ich ataki są drobne ssaki i ptaki. Nie pogardzą jednak psem, kotem oraz człowiekiem, idącym przez trawy.

Kiedy larwa zaspokoi głód, odczepia się od skóry, opada na ziemię i przeobraża w drugie stadium rozwojowe czyli nimfę, która zimuje wśród uschniętych liści, traw i w ściółce. Do dzieła zabiera się już wczesną wiosną - wspina się na wysokie rośliny i tam czyha na ofiarę. Mało ruchliwa larwa atakuje biernie, za to nimfa, dzięki specjalnym odnóżom, może skakać nawet na wysokość 1,5 m.

Nimfy, nie większe od główki od szpilki, są najbardziej żarłoczne. Najczęściej żywią się krwią dużych zwierząt: saren, dzików, jeleni. Najedzone odczepiają się od nich, opadają na ziemię i latem przeistaczają w imago – dużą, ale przez to najłatwiej zauważalną postać kleszcza. Dojrzałe samice są dwukolorowe, większe i bardziej agresywne od samców. Do wczesnej jesieni, a w cieplejsze lata nawet do listopada, dorosłe osobniki czatują na żywicieli na wyższych krzewach. Również one, gdy są już najedzone, spadają na ziemię. Dochodzi do zapłodnienia, po którym samce giną. Samice zaś zakopują się w ściółce, by w odrętwieniu wyczekiwać wiosny.

Czyha w trawie

Jak wszystkie pasożyty, kleszcze są uzależnione od żywicieli.  Dlatego najwięcej spotkać ich można w miejscach, w których przebywa dziko żyjąca zwierzyna. Dla drobnych gryzoni, ptaków i domowych pupili buszujących w chaszczach najgroźniejsze są larwy, czepiające się rozmaitych traw.

Nimfy i postacie dorosłe najczęściej bytują wzdłuż ścieżek, na skraju lasu, przy brzegach rzek i jezior oraz w zaroślach i gęstwinach. Najwięcej dojrzałych kleszczy można spotkać w miejscach, w których zwierzęta szukają pożywienia. Dlatego słuszne jest przekonanie, że kleszcza najłatwiej „złapać" w leszczynowym gąszczu. Orzechy leszczyny są bowiem przysmakiem wielu leśnych zwierzaków. Dorosłe pajęczaki czatują też na niższych gałęziach drzew i krzewów oraz w paprociach. Wbrew powszechnemu mniemaniu, dorosłe kleszcze nie „skaczą" na ofiary z wysokich drzew, ponieważ im są wyżej, tym mają większy kłopot ze znalezieniem żywiciela.

Babeszjoza w pakiecie

Nasza przygoda z kleszczem powinna zakończyć się wraz z jego prawidłowym wyciągnięciem z ciała. Zdarza się jednak, i to niestety coraz częściej, że mimo ostrożności, zdąży nam „przekazać" powodujący ciężkie choroby pakiet wirusów i bakterii. Na liście schorzeń, którymi może nas zakazić znajduje się ponad 20 pozycji, w tym wiele o egzotycznych nazwach, takich jak babeszjoza czy bartonelloza.

Objawy chorób wywołanych przez kleszcze są bardzo różne – od łagodnych, grypopodobnych stanów, przez bóle stawów, utratę masy ciała, po paraliż. Najgroźniejszym schorzeniem jest wywoływana przez bakterie borelioza. Jej jedynym pewnym objawem jest rumień wędrujący – koliste zaczerwienienie o średnicy ok. 5 cm, wyglądem przypominające tarczę strzelniczą. Pojawia się do miesiąca po ugryzieniu, nie swędzi. Warto więc obserwować swoje ciało. Wykwit rumienia jest dowodem na zakażenie boreliozą. Wtedy konieczne jest  rozpoczęcie antybiotykoterapii. Dlatego medycy apelują : jeśli ugryzł cię kleszcz i chcesz być pewien, czy nie zostałeś zainfekowany tą chorobą, zgłoś się do lekarza. Skieruje cię na badania krwi, które potwierdzą lub nie obecność bakterii w twoim organizmie.

Na wiele z tych schorzeń, jak  właśnie na boreliozę, nie ma szczepionek. Za jedyne pewne zabezpieczenie uznaje się szczepionkę  na kleszczowe zapalenie opon mózgowych, która uodparnia niemal na sto procent

Człowiek smaczniejszy?

Kleszczy przybywa. Coraz częściej  podstawowych żywicieli upatrują sobie wśród ludzi. Istnieją wprawdzie preparaty chemiczne a nawet odzież mająca odstraszać pasożyty, ale działają przez określony czas, poza tym nie zawsze  skutecznie. Aby ochronić się przed atakiem tych niebezpiecznych stworzeń i jego konsekwencjami należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim, wybierając się w miejsca, w których można spodziewać się obecności tych owadów, trzeba się odpowiednio ubrać. Najbezpieczniej założyć długie spodnie i bluzkę z długimi rękawami. Wskazane są również wysokie buty i nakrycie głowy. Kleszcz ma wtedy trudniejsze zadanie. Znaczenie ma również kolor ubrania. Lepsze są jasne stroje, bo na nich szukający okazji pajęczak jest bardziej widoczny.

Kolejną rzeczą są obowiązkowe po powrocie do domu oględziny całego ciała a szczególnie ulubionych „miejsc" kleszczy. Należą do nich pachwiny, brzuch, miękkie miejsca w zgięciach rąk i nóg, uda, szyja, okolice bioder. Należy wziąć kąpiel - spłucze ona owady, które jeszcze nie zdążyły się wpić. Trzeba również zmienić ubranie, bo pajęczaki lubią ukrywać się w fałdach i zagięciach materiału. Mogą również być zaplątane we włosach. Dlatego warto przejrzeć się jeszcze raz, następnego ranka.

Jeśli atak kleszcza mimo wszystko powiedzie się, trzeba go jak najszybciej usunąć. Metody takie, jak smarowanie masłem czy alkoholem, są bezwzględnie zabronione! Nie należy go wykręcać, ani zdrapywać, bo można urwać głowę,  a to spowoduje komplikacje i konieczność wizyty w przychodni.

Najlepszą metodą wyjmowania kleszcza jest delikatne chwycenie go pęsetą za głowę (nigdy za tułów) i powolne, lecz stanowcze wyciąganie prostopadle do skóry. Po takim zabiegu może pojawić się ranka. Najlepiej przemyć ją  spirytusem lub wodą utlenioną.

TEKST: Bogumiła Grabowska, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie


Edukacja na targach

Hubertus Expo - Międzynarodowe Targi Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji w Warszawie

Międzynarodowe Targi Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji Hubertus Expo w Warszawie w dniach 24-26 marca br. zgromadziły ponad 200 wystawców. Przez halę targową o powierzchni przekraczającej 3 tys. m2 przewinęło się ponad 18 tys. zwiedzających.

W tym roku swoje stoisko miały także Lasy Państwowe. Naszą firmę promowali a także prowadzili zajęcia edukacyjne, Zygmunt Kwapis z Nadleśnictwa Kobiór, Zbigniew Vasina z Nadleśnictwa Wisła, Władysław Żółty z Nadleśnictwa Węgierska Górka oraz Anna Tarkowska z RDLP w Katowicach. W otoczeniu ekspozycji głuszców, puzzle z żubrami pszczyńskimi układały przedszkolaki z warszawskich placówek oświatowych. Liczne konkursy z nagrodami podkreślały związek łowiectwa z lasami oraz wzbogacały wiedzę najmłodszych o faunie i florze polskich lasów.

Gośćmi honorowymi stoiska LP byli m.in. ks. Tomasz Duszkiewicz generalny duszpasterz leśników, Jan Szyszko minister środowiska, Krzysztof Janeczko zastępca dyrektora generalnego LP.

Targom towarzyszyły pokazy sokolnicze, wabienia zwierzyny, kynologiczne, kulinarne i mody.

(Tl) 


Śląski drukarz

Rozmowa z Zastępcą Dyrektora RDLP w Katowicach - Jurandem Irlikiem o tym jak niewielki kornik drukarz może stać się wielkim problemem

Program ekologiczny "Przyrodnik"

Zimowa submisja w RDLP w Katowicach

Ponad 1433 m3 drewna specjalnego przeznaczenia znalazło się na corocznej submisji na terenie RDLP w Katowicach. Jej rozstrzygniecie nastąpiło 19 lutego br. Wszystkie z 1326 wystawionych losów znalazły nabywców.

Drewno zgromadzone na składach w Jełowej (Nadleśnictwo Turawa) i Szydłowie (Nadleśnictwo Tułowice) pochodziło z terenu 20 nadleśnictw katowickiej dyrekcji LP oraz trzech jednostek w RDLP w Łodzi. Najwięcej było surowca dębowego – prawie 1080 m3, w dalszej kolejności jesionowego – niewiele ponad 203 m3. Swój udział w ogólnej puli wystawionej do sprzedaży miały także gatunki: olcha, sosna, dąb czerwony, lipa i modrzew.

Mimo że na katowickiej submisji od czasu do czasu pojawiają się rzadziej wystawiane gatunki (dąb czerwony, modrzew), kontrahenci wolą kupować tradycyjny surowiec, głównie dęba. Powodzeniem cieszy się też tzw. drewno „postrzelane", czyli z odłamkami metalu. Tym razem tego surowca sprzedano prawie 86 m3 za średnią cenę 1959 zł/m3. Rekordową pod względem ceny była sztuka drewna dębowego z Nadleśnictwa Tułowice sprzedana za 16 tys. 681 zł.

W submisji wzięło udział 21 firm: cztery spoza kraju (estońska, dwie austriackie i szwajcarska) oraz 17 z całej Polski.

Organizatorem submisji była katowicka RDLP, w tym Zakład Transportu i Spedycji w Świerklańcu oraz nadleśnictwa: Turawa i Tułowice.

(JD)


Na ferie do lasu

Semestr w szkołach się kończy i jak co roku pojawia się pytanie, co zrobić z dzieckiem w trakcie ferii zimowych, aby ten dwutygodniowy okres nie spędziło na oglądaniu telewizji i wpatrywaniu się w komputer.

Co robić podczas zimowych ferii, kiedy nie ma śniegu? Jeśli szukasz ciekawych form spędzania wolnego czasu, przyjdź do lasu. Ruch na świeżym powietrzu, kontakt z naturą to dobra alternatywa dla komputera.

Zapraszamy wszystkich: grupy zorganizowane dzieci i młodzieży, rodziny, dorosłych na spacer po leśnych ścieżkach edukacyjnych, do izb edukacji, na spotkania z leśnikiem.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z pracownikiem najbliższego nadleśnictwa. Więcej informacji na stronach internetowych nadleśnictw.

Dlaczego do lasu?

Według naukowców już 5 minut aktywności na świeżym powietrzu wystarczy, by odczuwalnie poprawić nasze samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Zieleń przyrody działa uspokajająco, odświeżająco, przywraca równowagę, likwiduje napięcia, stymuluje układy nerwowy, odpornościowy, hormonalny i krwionośny.

Do tego wszystkiego dodajmy funkcje edukacyjne czy też stymulujące. Dzieci chłoną świat wszystkimi zmysłami, a na dworze bodźców nie brakuje. Dodatkowo są to bodźce najlepiej dostosowane do potrzeb maluchów, bo naturalne! Starsze dzieci mogą do woli obserwować świat, który je otacza, a z którym coraz częściej zatracamy kontakt. (AT)

Leśne szlaki i obiekty

Obiekty turystyczne i edukacyjne na terenie RDLP w Katowicach:

Ścieżki biegowe – 48,2 km

Ścieżki do nordic walking – 55,1 km

Ścieżki konne – 533,94 km Nartostrady – 78,3 km

Ścieżki rowerowe – 1811,46 km

Ścieżki przyrodniczo-leśne i edukacyjne – 126

Izby przyrodniczo-leśne – 35

Ośrodki edukacyjne – 7

Punkty widokowe – 34

Miejsca postoju pojazdów – 428

 

Media o nas:

TVP Katowice - AKCJA ZIMA


Koń to nie przeżytek

VI Międzynarodowe Zawody Furmanów w Węgierskiej Górce

Najlepsi furmani i najsilniejsze konie już po raz szósty zaprezentowali swoje umiejętności w trakcie Międzynarodowych Zawodach Furmanów, które rozegrały się 31 stycznia w Węgierskiej Górce. 18 zaprzęgów z Polski i Słowacji  rywalizowało w trzech konkurencjach, sprawdzających szybkość, dokładność i siłę uciągu koni.

Konie, odkąd zaczęły służyć człowiekowi, były wykorzystywane do pracy w lesie przy zrywce drewna. Mechanizacja współczesnej gospodarki leśnej nie wyparła jednak całkowicie konia z lasu. Zrywkę konną nadal z powodzeniem stosuje się w trudnych terenach górskich. Krótko mówiąc, gdzie maszyna dojechać nie może, tam leśnik furmana z koniem pośle.  Nadleśnictwo Węgierska Górka od lat z powodzeniem stosuje się do tej „zasady" . Dlatego też tamtejsi leśnicy, dla których konna zrywka to chleb powszedni, tradycyjnie już sędziowali w zawodach. Popisy mistrzów wzbudzały zachwyt licznie zgromadzonej publiczności. Chwilami można było mieć wątpliwości kto w zaprzęgu dowodzi.  Relacja furmana z jego koniem to nie tylko ciężka praca, ale współpraca,  zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, po prostu przyjaźń.  W pracy w lesie taki zgrany duet jest bezkonkurencyjny. Zawody w Węgierskiej Górce są nie tylko atrakcją dla okolicznych mieszkańców i turystów, ale też pokazują jak ważna, a zarazem ciężka jest praca furmanów i ich koni w lesie.

Oto najlepsi z najlepszych:

  • konkurencja: siła sprawności - I miejsce: Władimir Czerwieniec, Jano Czerwieniec (konie: Kuba i Buba). II miejsce: Piotr Kubica, Gienek Ciapka (konie: Pepita i Gostella). III miejsce: Michał Raszkiewicz, Władimir Połomciak (konie: Kuba i Bistro)
  • konkurencja: dokładność - I miejsce: Władimir Czerwieniec, Jano Czerwieniec (konie: Kuba i Buba). II miejsce: Sławomir Pawlus, Łukasz Tracz (konie: Staszek i Siwy). III miejsce: Piotr Kubica, Gienek Ciapka (konie: Burek i Naczo).
  • konkurencja: siła uciągu - I miejsce: Grzegorz Ciapka (koń: Siwy). II miejsce: Mirosław Szuława (koń: Czek). III miejsce: Piotr Kubica (koń: Pepita).

Media o nas:

TVN24

Dziennik Zachodni

Zdjęcia: Paweł Griner Nadl.Węgierska Górka


LKP - liderem

„Leśny kompleks promocyjny", to pojęcie pojawiło się po raz pierwszy w 1994 r. w piśmie do Banku Światowego z wnioskiem o wsparcie finansowe idei ekologizacji gospodarki leśnej. Od chwili wpisania LKP do Ustawy o lasach do dnia dzisiejszego Dyrektor Generalny LP powołał 25 Leśnych Kompleksów Promocyjnych o łącznej powierzchni 1267803 ha.

8 stycznia br. Regionalny Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Leśnik" w Ustroniu gościł członków rady naukowo społecznej LKP Lasy Beskidu Śląskiego. Więcej informacji w styczniowym wydaniu "Trybuny Leśnika".


Choinki nadziei po śląsku

W ostatni przedświąteczny poniedziałek tj. 21 grudnia w DPS Zacisze w Katowicach miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W ramach 11. już edycji akcji "Choinki Nadziei "organizowanej przez Fundację Ekologiczną "Arka", przy współpracy z Lasami Państwowymi, młodzież z katowickiego Gimnazjum nr 21 zaprezentowała seniorom "Jasełka po śląsku".

Święta Bożego Narodzenia to okres niezwykły. To czas radości, miłości, czas spędzony wspólnie z najbliższymi. Niestety są ludzie, zwłaszcza osoby starsze, dla których święta oznaczają samotność, ból i poczucie odrzucenia. Nazwa akcji ma wymiar symboliczny. Choinki, tak dosłownie, dostarczają leśnicy z lokalnego nadleśnictwa, a nadzieję na lepsze jutro przynosi młodzież. Choinki Nadziei łączą pokolenia. Tych młodszych uczą empatii, wrażliwości i szacunku dla starszych. Seniorom sprawiają radość, rozbudzają wspomnienia i przywracają wiarę w ludzi.

"Jestem na prawdę pod wrażeniem jak oni pięknie mówią po śląsku i jak dużo pracy włożyli w swoje przedstawienie. Należy uczyć młodych naszej gwary i pielęgnować tradycje, bo odejdą w zapomnienie, tak jak my….." - mówił po występie jeden z pensjonariuszy DPS Zacisze.

Katowiccy leśnicy są zaangażowani w akcję od samego początku jej istnienia. Co roku wraz z młodzieżą i dziećmi odwiedzają  Domy Pomocy Społecznej, ofiarując ich podopiecznym  jeden z najpiękniejszych symboli Bożego Narodzenia – naturalne, prawdziwe wigilijne drzewko.

"To wszystko po to, aby stworzyć w takich miejscach prawdziwą magię świąt". - wyjaśnia Sławomir Forystek  (Nadl.Katowice).

I chyba coś w tym jest, bo jak twierdzili zgodnie seniorzy i juniorzy - "Sztuczna choinka to nie jest choinka".

(MG)


Przedświąteczna narada

7 grudnia w Ustroniu Jaszowcu kierownictwo Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach spotkało się na ostatniej w tym roku naradzie z kierownikami wszystkich jednostek, która była podsumowaniem 2015 roku.

Merytoryczne spotkanie miało także akcenty świąteczne. Zaproszenie przyjęli m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, straży pożarnej, wojska, policji, Polskiego Związku Łowieckiego, świata nauki leśnej oraz organizacji pozarządowych i mediów. Licznie reprezentowani byli emeryci katowickiej dyrekcji. Gościem specjalnym uroczystości był Piotr Greger, biskup pomocniczy Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Kordelasy Leśnika Polskiego otrzymali: prof. dr hab. Jerzy Starzyk z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, prof. dr hab. Andrzej Kolk z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie, dr hab. Wojciech Grodzki prof. nadzw. z Zakładu Lasów Górskich IBL w Krakowie oraz Samuel Śliwa, leśniczy-kierownik gospodarstwa szkółkarskiego w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie.

Za bardzo dobre wyniki w zwalczaniu szkodnictwa leśnego i ochronę mienia Skarbu Państwa, za ostatnie dwa lata, zostali wyróżnieni strażnicy leśni: Marek Jędryszczak (Nadl. Tułowice), Stanisław Stępień (Nadl. Złoty Potok), Tomasz Paciepnik (Nadl. Kłobuck), Dariusz Kucharski (Nadl. Gidle), Jerzy Bednarz (Nadl. Ujsoły) i Waldemar Wilk (Nadl. Opole).

Uhonorowano także pracowników nadleśnictw w katowickiej dyrekcji LP, którzy wyróżniają się w działalności medialnej oraz edukacji: Agnieszkę Jamrozik (Nadl. Zawadzkie), Mariusza Kowalskiego (Nadl. Siewierz), Sławomira Forystka (Nadl. Katowice), Zygmunta Kwapisa (Nadl. Kobiór) i Wiesława Kucharskiego (Nadl. Strzelce Opolskie).

Uroczystości towarzyszyła muzyka Zespołu Sygnalistów „Leśny Róg" z Nadleśnictwa Prószków, natomiast w kameralnej części spotkania Jacek Woleński, znany popularyzator muzyki, konferansjer, zaprosił do wysłuchania koncertu w wykonaniu Michała Kubarskiego, akordeonisty, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach.

Tekst i zdjęcia: Jacek Derek

 


Okaż kulturę i chroń naturę

„Milsze jest człowiekowi jedno drzewo, które sam zasadził, niż cały ogród przez innych zasiany". Te ponadczasowe słowa Wojciecha Bogusławskiego niezwykle trafnie oddają sens programu edukacyjnego „Okaż kulturę i chroń naturę" realizowanego w Zakładzie Karnym w Wojkowicach przy współpracy z Nadleśnictwem Siewierz oraz Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim.

- Głównym celem programu jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród więźniów. Chcemy wzbudzić w nich poczucie odpowiedzialności za środowisko i uświadomić, że troszcząc się o naturę troszczą się tym samym o własne zdrowie – wyjaśnia mjr Joanna Korczyńska, rzecznik prasowy ZK w Wojkowicach.  Programem resocjalizacji poprzez działania proekologiczne objęto 20 osadzonych. Pracownicy Nadl. Siewierz - Sławomir Paciej i Michał Polok, zadbali o merytoryczne przygotowanie więźniów. Leśnicy zaprezentowali  uczestnikom programu zasady gospodarki leśnej oraz zasoby leśne  w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem walorów przyrodniczych siewierskich lasów, a także wyjaśnili z jakimi wyzwaniami i problemami borykają się w swojej codziennej pracy. Zwieńczeniem akcji było wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, czyli sadzenie drzew na terenie Zakładu Karnego. 23 października więźniowie pod czujnym okiem leśników posadzili brzozy, dęby, graby, świerki, w sumie ponad 100 sadzonek. Wymierne efekty programu widoczne były od razu. Więźniowie dokładnie przygotowywali glebę, usuwając zbędne kamienie i stare korzenie. W każdą jamkę wsadzali nie tylko młode drzewko, ale i swoje serce:

- Boję się, że tu nic nie wyrośnie na tych kamieniach – mówił jeden ze skazanych.

(MG)


Surowce dla dzieci

Zmiana nazwy ("Surowce dla dzieci"), terminu a nawet miejsca oraz przenikliwy, zimny wiatr nie odwiodły mieszkańców Bielska-Białej i okolic od skorzystania z oferty beskidzkich leśników oraz Fundacji Ekologicznej Arka  i uczestnictwa w kolejnej akcji zbiórki surowców wtórnych.

Każdy kto przyniósł stosowną ilość butelek (PET lub szklanych),  puszek aluminiowych, elektrozłomu, makulatury i.in. surowców wtórnych otrzymywał sadzonkę brzozy, lipy, świerka, buka lub pigwowca.

W ciągu trzech dni  (8-10)  października dostarczono na ul. Krakowską 315 prawie 4 tony makulatury, 660 kg tworzyw sztucznych, ponad 1,5 tony szkła, 120 kg aluminium  i prawie 1 tonę elektrozłomu.

Rozdając  5 tys .drzewek i 1 tys. bratków leśnicy z nadleśnictw wchodzących w skład LKP "Lasy Beskidu Śląskiego" wspólnie z ekologami z Arki odpowiadali na wiele pytań dotyczących ekologii i problemów z jakimi leśnictwo boryka się w Beskidach.

Tym razem pieniądze otrzymane ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych zostaną przeznaczone na zakup rowerów dla dzieci z bielskich świetlic środowiskowych.


Nasza Klasa – TL Brynek 1945-2015

W sobotę 3 października br. w Brynku, spotkali się absolwenci, nauczyciele i wychowawcy roczników 1945-2015. Okazja nie byle jaka, bo jubileusz 70-lecia istnienie najstarszej w Polsce średniej szkoły leśnej.

Pierwszy dzwonek w pałacu w Brynku zabrzmiał pod koniec 1945 roku. Misję utworzenia placówki kształcącej przyszłych leśników powierzono Stanisławowi Morawskiemu, a kadra nauczycielska składała się w większości z pedagogów z Żyrowic - jednej z dwóch funkcjonujących w okresie międzywojennym szkół tego typu.

W pałacu otoczonym pięknym parkiem, do tej pory wykształciło się 5745 uczniów. Pałac – własność rodziny Donnersmarcków – od przebudowy w latach 1904-1905, do dziś funkcjonuje (poza wnętrzami) w stanie niezmiennym. Już w latach II wojny światowej służył celom oświatowym. Donnersmarckowie musieli przenieść się do domku ogrodnika, ponieważ w pałacu otwarto niemiecką placówkę oświatową.

- Jeszcze w latach 60-tych w budynku mieściły się klasy lekcyjne i sale internatu. Najmniejsza z nich mieściła 8 łóżek. W innych spało na piętrowych łóżkach po 30 uczniów – wspomina Roman Ziebura absolwent rocznik 69 – potem sale lekcyjne przeniesiono do nowego budynku.

Dzisiejszy internat zajmujący górne pietra pałacu to już nie to samo. Oprócz 200 miejsc noclegowych, oferuje uczniom siłownię, salę TV, komputerową, bilardową, bibliotekę, czytelnię, kuchenkę uczniowską. Na ścianach korytarzy wiszą tabla upamiętniające nauczycieli i absolwentów. Oprócz programowego kształcenia, w technikum leśnym zawsze były i po dziś dzień fukcjonują koła zainteresowań. Najbardziej prężne to koło sygnalistów myśliwskich, koło PCK, koło fotograficzne, teatralne, szachowe i wiele innych. To wszystko, wraz z doskonałą kadrą nauczycielską tworzyło i tworzy niezwykłą atmosferę. Dowodem na to jest obecność na uroczystościach jubileuszowych absolwentów, uczniów, grona pedagogicznego i przyjaciół Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych im. St. Morawskiego.

- W naszych sercach odżywają wzruszające wspomnienia. Po latach wiemy, że oprócz gruntownej wiedzy leśnej, nauka w tej szkole dała nam również świadomość, że nie ma niczego, czego nie moglibyśmy się nauczyć – mówił do zgromadzonych Ireneusz Gudowicz – obecny dyrektor placówki, absolwent rocznik 82.

I rzeczywiście wśród gości-absolwentów, licznie przybyli leśnicy na wszystkich szczeblach zarządzania w LP, oraz ci, którzy wybrali inne, dalsze kierunki kształcenia.

- Nasze osiągnięcia, to wasza zasługa. Obecnych i emerytowanych nauczycieli, dyrektorów i wychowawców. Za lata pracy i trudu wychowawczego bardzo wam dziękuję – zakończył Ireneusz Gudowicz. A Kazimierz Szabla Dyrektor RDLP w Katowicach, za te osiągnięcia przyznał Kordelasy Leśnika Polskiego. W gronie odznaczonych znaleźli się: Władysław Drozdowski, Maria Dyner, Halina Michalak - Kawka, Henryk Szołtys, Adam Wcisło, Eugeniusz Rogacz, Teresa Kimla i Kazimierz Kimla.

A redakcja życzy kolejnych, udanych siedemdziesięciu lat.

at

 


70 lat RDLP w Katowicach

Blisko 500 leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz ich gości – m.in. władze wojewódzkie, samorządowe, przedstawiciele przemysłu, straży pożarnej, wojska i policji – wzięło udział w jubileuszu katowickiej dyrekcji LP, który się odbył w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach koncelebrowanej przez abp. Wiktora Skworca, który w homilii skierowanej do śląskich leśników, mówił m.in. o ich wielopokoleniowej pracy w terenie zagrożonym przez przemysł, w skrajnie trudnych warunkach, które wywoływane są przez globalne zmiany klimatyczne.

- Bóg dał nam naturę we władanie, ale nie traćmy poczucia realizmu – mówił abp. W. Skworc. – Jesteśmy osadnikami na ziemi i z pełną odpowiedzialnością musimy doglądać „ogrodu  świata", tak jak czynią to leśnicy katowickiej dyrekcji Lasów Państwowych.

Główną część rocznicowych uroczystości, odbywającą się w Sali Koncertowej  Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej zrewitalizowanego, zabytkowego budynku katowickiej AM, ku miłemu zaskoczeniu zaproszonych gości, prowadził emerytowany z-ca dyrektora RDLP w Katowicach Bogdan Gieburowski.

Dr inż. Kazimierz Szabla, dyrektor RDLP w Katowicach, przedstawił powojenną historię katowickiej dyrekcji LP uwzględniając wiele zmian organizacyjnych, których jednym z autorów był zmarły przeszło dwa lata temu Walenty Bartoszewicz, nadleśniczy w Kobiórze, na przełomie lat 60. i 70.  wiceminister Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.

- Lasy na Śląsku przez cały powojenny okres były poddane olbrzymiej antropopresji, cierpiały na skutek immisji przemysłowych i szkód górniczych  – mówił dyrektor K. Szabla. – Nasi poprzednicy zmagali m.in. z problemem zamierania wielu gatunków drzew: świerka i jodły, ale także sosny. Jak się później okazało, w następnych dekadach procesy chorobotwórcze się rozprzestrzeniały, a w latach 2000. toczyliśmy, i nadal ją prowadzimy w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, walkę o utrzymanie drzewostanów w Beskidach.

W ciągu 70 lat istnienia RDLP w Katowicach klęski dotykające lasy zmuszały leśników do nadzwyczajnych działań. Tak – przy wsparciu władz wojewódzkich – zrodziła się zrealizowana koncepcja Leśnego Pasa Ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Już w latach 50. ub. wieku rozpoczęto przebudowę drzewostanów, która – w szczególności w górach – trwa do dziś. Nowoczesne technologie w szkółkarstwie leśnym i przechowalnictwie nasion, zrealizowane programy małej retencji, a także system ochrony przeciwpożarowej  – będący pokłosiem wielkiego pożaru w Kuźni Raciborskiej w 1992 r. – to mocne punkty katowickiej dyrekcji LP.

- Wzrasta przeciętny wiek drzewostanów i ich zasobność – mówił K. Szabla, dziękując pracowników kierowanej przez siebie dyrekcji za ciężką pracę i ofiarną służbę, a przedstawicielom m.in. władz wojewódzkich i samorządowych, wojska, straży pożarnej, policji, RDOŚ, PZŁ, firmom leśnym i nauki leśnej, za dobrą współpracę.

– Lesistość jest wyższa niż średnia krajowa. Problemem jest zaspokojenie potrzeb wszystkich – od firm drzewnych po organizacje pozarządowe, których sposób widzenia gospodarki leśnej jest często diametralnie różny. A my ją prowadzimy tak, jak nakazuje nam prawo, a swoją pracę, odpowiadając za stan środowiska, wykonujemy zgodnie z własnym sumieniem.

Piotr Litwa, wojewoda śląski, gratulując wszystkim pracownikom RDLP w Katowicach jubileuszu, podkreślił ogromną rolę lasów dla mieszkańców regionu dziękując leśnikom za prowadzenie gospodarki leśnej zgodnie z modelem zrównoważonego rozwoju.

Dr inż. Janusz Zaleski, zastępca dyrektora generalnego LP ds. gospodarki leśnej, powiedział m.in., że wobec nowych wyzwań, jakie pojawiają się przed Lasami Państwowymi, wierzy w to, że śląscy leśnicy, podobnie jak to było w ciągu całej historii RDLP w Katowicach, dadzą „dobrą i merytoryczną odpowiedź, mocną i zdecydowaną".

- W katowickiej dyrekcji, po tylu doświadczeniach borykania się z trudnościami spowodowanymi przez naturę, potraficie znaleźć się w nowych sytuacjach – mówił do leśników J. Zaleski.

Z okazji jubileuszu pracownikom katowickiej Dyrekcji LP przyznano honorowe odznaki „Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej", „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego" oraz kordelasy leśnika polskiego, które otrzymali także goście uroczystości – osoby współpracujące z LP: Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski, Antoni Konopka, wicemarszałek województwa opolskiego, Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach, Karol Stępień, opolski komendant wojewódzki PSP, Marek Rączka, śląski komendant wojewódzki PSP, Zbigniew Piątek, doradca marszałka województwa śląskiego, Piotr Uszok, doradca prezydenta Katowic ds. polityki inwestycyjnej, o. Antoni Brząkalik, minister prowincjalny Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce i o. Marcelin Pietryja, gwardian klasztoru Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach-Panewnikach.

W części artystycznej wystąpił znakomity kwintet smyczkowy "Vołosi", których dynamiczna interpretacja utworów inspirowanych muzyką nie tylko ludową spotkała się z gorącym aplauzem jubileuszowej publiczności.

"Muzyczną oprawę" mszy św. i części uroczystości jubileuszowej zapewnił zespół sygnalistów "Es-Kadra".

Tekst i zdjęcia: JACEK DEREK

Media o nas:

TVP Katowice

Dziennik Zachodni

Archidiecezja Katowicka

Diaporama - 70 lat RDLP w Katowicach

 


Wyświetlanie 1 - 25 z 94 rezultatów.
Pozycji na stronę 25
z 4