Lista Aktualności

Dziennikarze w terenie

W kolejnej sesji dziennikarskiej, zorganizowanej przez RDLP w Katowicach, w dniach od 8-11 czerwca br. wzięło udział ponad 50 dziennikarzy z Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS, Stowarzyszenia Krajowy Klub Reportażu a także mediów regionalnych.

 

Zgromadzonych w RLOEE w Ustroniu Jaszowcu redaktorów przywitał dyrektor RDLP w Katowicach – Kazimierz Szabla. Swoją prezentację poświęcił problemowi rozpadu świerczyn beskidzkich. Choć „Program dla Beskidów", który był odpowiedzią na rozpoczynający się proces degradacji świerka powstał w 2003 r., to w gospodarce leśnej jest to zbyt krótki okres, aby powiedzieć, że klęska została opanowana. Dalsze zagrożenia to szkody od huraganów, chorób grzybowych i czynników glebowych, z którymi leśnicy będą musieli sobie poradzić przez najbliższe kilka lat. Dyrektor Szabla podkreślił, że wiedzą jak to zrobić.

„Lekcję terenową", rozpoczął spacer z użyciem kijków „nordic walking", po ścieżce wytyczonej w ramach projektu „Wolność jest w naturze". Ścieżka rozpoczyna się przy parkingu leśnym w Wapienicy w Nadleśnictwie Bielsko i świetnie nadaje się do spacerów, joggingu czy jazdy na biegówkach. W czasie spaceru, dziennikarze mogli przekonać się co Lasy Państwowe robią aby udostępnić las społeczeństwu, a także obejrzeć szkody w infrastrukturze technicznej spowodowane przez wodę. Gospodarzowi tej części sesji – Hubertowi Kobarskiemu – nadleśniczemu, towarzyszył Jurand Irlik – zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej w RDLP w Katowicach.

Jeszcze tego samego dnia, uczestnicy sesji zostali przewiezieni na teren Nadleśnictwa Wisła, gdzie na własnej skórze poznali ciężką pracę leśników w szczególnych warunkach klęski kornika. Pod okiem nadleśniczego – Andrzeja Kudełki wyszukiwali drzewa trocinkowe i korowali drewno zasiedlone przez szkodnika.

Dzień zakończył się zwiedzaniem Ośrodka Edukacji Leśnej w Istebnej i wspaniałą prezentacją hodowli głuszców na Wyrchczadeczce. Tu dołączyli: Kazimierz Szabla – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Andrzej Pilot – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dzień drugi to wizyta w gościnnym Nadleśnictwie Gidle. Żurnaliści mogli zobaczyć zupełnie inną specyfikę działania nadleśnictwa w granicach tej samej Dyrekcji Regionalnej. Prezentacja Jana Wiśniewskiego – nadleśniczego Nadleśnictwa Gidle pokazała jak działa Ośrodek Szkolenia Operatorów Maszyn Leśnych, a bezpośrednio „na powierzchni", dziennikarze z bliska obserwowali jak maszyny (m.in. harwestery, forwardery) zastępują „ręczną" pracę leśników. Dzień zwieńczyła wizyta w Gospodarstwie Szkółkarskim Sowin, które produkuje do 10 mln sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym rocznie.

Dzień ostatni, to pobyt w Nadleśnictwie Ujsoły. Tu publicyści, dziennikarze radiowi i telewizyjni, zobaczyli częściowo przebudowane i uprzątnięte tereny po wiatrołomach, zabytkową modrzewiową leśniczówkę oraz rezerwaty Lipowska i Pod Rysianką, gdzie przekonali się jak ogromnym zadaniem, wykonywanym z wykorzystaniem dużej wiedzy leśników, jest ochrona przyrody w lasach. Nadleśniczemu Piotrowi Olesiakowi w oprowadzaniu pomagał także - były już nadleśniczy – Józef Worek.

W ciągu tych kilku dni, uczestnicy sesji, zobaczyli jak różna jest praca leśników w zależności od rozmaitych uwarunkowań, jaki wpływ na las mają odmiennego rodzaju klęski oraz jak różnorodna jest RDLP w Katowicach.

Mamy nadzieję, na „życzliwe pióro" dziennikarzy i wiele materiałów prasowych.

AT


Pobudka!!! Jaka? Zielona!

„Wyprawa po prawa" pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątanie Świata – Polska. Inauguracja dwudziestej drugiej edycji tej zakorzenionej już w świadomości Polaków kampanii, miała miejsce 31 maja br. na zamku w Ogrodzieńcu.

Organizatorem pikniku ekologicznego „Zielona pobudka", towarzyszących konkursów oraz „biegu gwiaździstego" było Nadleśnictwo Siewierz. Fundacja Nasza Ziemia, Fundacja Zielonej Ligi oraz „Zamek" Sp. Z o.o..

 

Na inaugurację ogólnopolskiej kampanii, przybyła inicjatorka i założycielka Fundacji Nasza Ziemia, Mira Stanisławska – Meysztowicz, która kilka dni wcześniej przyleciała z Australii. To właśnie tam w 1987 roku Sprzątanie Świata miało swój początek.

W tym roku, w organizację akcji aktywnie włączyło się Nadleśnictwo Siewierz. Finałem wielomiesięcznej pracy był piknik ekologiczny – Zielona Pobudka. Pierwsi na plac zamkowy przybyli uczestnicy II Biegu Zdobywców Orlich Gniazd. Biegacze, pasjonaci nordic walking oraz ich rodziny, zanim wyruszyli na trasę, odwiedzili ponad dwadzieścia stoisk edukacyjnych, wśród których, swoją ofertę pokazały nadleśnictwa: Siewierz, Złoty Potok, Koniecpol oraz Katowice.

Na scenie, tuż po uroczystym otwarciu imprezy, wręczono nagrody dla zwycięzców konkursów: „Recykling = drugie życie odpadów" oraz „Segregować śmieci potrafią nawet małe dzieci".

Tuż przed występami uczestników konkursu „Śpiewam i recytuję – przeciwko zaśmiecaniu Ziemi się buntuję", podzamcze zapełniło się grupami rowerzystów i pieszych, którzy brali udział w „rajdzie gwiaździstym".

Szereg atrakcji zapewniły stoiska, rowerowe kino oraz mobilne centrum edukacji ekologicznej, Fundacji Ekologicznej Arka. W ramach akcji „Drzewko szczęścia" rozdawano także sadzonki drzew ufundowane przez Nadleśnictwo Siewierz.

Członkowie Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego udostępnili swoje zbiory i pokazali gabloty, w których wyeksponowano 163 gatunki motyli dziennych żyjących w Polsce.

Nie lada atrakcją były ekologiczne kosiarki – owce, które wykorzystuje się w programie ochrony muraw Jury Krakowsko-Częstochowskiej, prezentowane na stoisku Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego.

O dobrą zabawę zadbali prowadzący piknik Gabriela Kaczyńska z Polskiego Radia Katowice i Szymon Kułakowski z fundacji Arka. Aż do godziny 17.00, ogłaszali konkursy, quizy i zachęcali do odwiedzania punktów edukacyjnych, bo to właśnie edukacja ekologiczna jest głównym celem akcji.

„Niczego nie zrobiłabym sama. Najważniejsi są partnerzy akcji: samorządy, organizacje pozarządowe, sponsorzy i ci, którzy są bezpośrednio zaangażowani w organizację akcji. Chciałabym serdecznie podziękować wszystkim, dzięki którym, ta dzisiejsza inauguracja kampanii „Sprzątanie Świata – Polska 2015" mogła się odbyć. Szczególne podziękowania należą się Mariuszowi Kowalskiemu zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa Siewierz, za osobiste zaangażowanie. Nie byłoby tej imprezy gdyby nie dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Podziękowania składam na ręce pana prezesa WFOŚIGW Andrzeja Pilota." – mówiła Mira Stanisławska Meysztowicz na zakończenie, tej wyjątkowo udanej, również z powodu przepięknej pogody, imprezy.

Tekst i zdjęcia: Anna Tarkowska


Piknik na „starym kampusie” SGGW

W dniach 22-23 maja br. na terenie „starego kampusu" Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, obchodami Dni SGGW rozpoczęto uroczystości 200-lecia uczelni.

Tysiące mieszkańców Warszawy, odwiedziło „leśne miasteczko", czyli stoiska edukacyjne Lasów Państwowych reprezentowanych przez Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Beskidu Śląskiego",  „Lasy Warszawskie" oraz Nadleśnictwo Gdańsk. Mocna ekipa z czterech Nadleśnictw: Bielsko, Węgierska Górka, Ustroń i Wisła, edukowała za pomocą gry „koło fortuny", rozpoznawania śladów zwierząt, odgadywania po dotyku „co kryje się w dziupli", ekspozycji głuszców oraz budowy domku z drewna. Nasze stoiska odwiedzili także dyrektor generalny LP Adam Wasiak oraz dyrektor RDLP w Katowicach Kazimierz Szabla.

Oprócz prezentacji 13 wydziałów SGGW, odwiedzający kampus, mogli wziąć udział w pokazach kulinarnych, skorzystać z porad przyszłych dietetyków, weterynarzy, obejrzeć stare rasy zwierząt gospodarczych, zakupić zdrową żywność oraz rozmaite sadzonki. Całość ubarwiły występy artystyczne zespołów SGGW, a także sygnaliści.

(at)


Cietrzewisko 2015

Parada myśliwska ulicami Koszęcina, pokaz musztry paradnej, rywalizacja sygnalistów myśliwskich, eliminacje Mistrzostw Polski Drwali, galowy Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk były głównymi atrakcjami VI Pikniku Leśno-Łowieckiego Cietrzewisko. Piknik do tej pory organizowany w sierpniu został przeniesiony na maj i tym samym otworzył cykl leśnych imprez plenerowych na Śląsku.

Dobrej zabawie w plenerze nie przeszkodziła nawet kapryśna aura, która nie rozpieszczała uczestników ani ciepłem, ani słoneczną pogodą. Mimo to leśnicy ze stoisk przygotowanych przez nadleśnictwa katowickiej RDLP  nie narzekali na nudę i brak zainteresowania. O tym „co w lesie piszczy" chcieli dowiedzieć się nie tylko najmłodsi uczestnicy Cietrzewiska. Tropy zwierząt, gatunki leśnych drzew, sekretne życie pszczół, wykorzystanie drewna ciekawiły także dorosłych.

Główną atrakcją tegorocznej imprezy był XX Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego" z ponad 300 uczestnikami. Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się już w piątek w salach zamku Technikum Leśnego w Brynku. Zwycięzcą okazał się Zespół Trębaczy Myśliwskich „Venator" z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Sporo emocji wywołały także eliminacje do Mistrzostw Polski Drwali, w klasyfikacji ogólnej zwyciężył reprezentant Czech Jindřich Fazekaš.

Koncert galowy, na którym wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" mimo deszczu zgromadził wierną publiczność, wśród której nie zabrakło znakomitych gości: Makoto Yamanaka, ambasadora Japonii, Andrzeja Pilota, prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Kazimierza Szabli, dyrektora RDLP w Katowicach, Joachima Smyły, starosty lublinieckiego oraz Grzegorza Ziaji, gospodarza gminy Koszęcin.

Zgodnie z piknikową tradycją w sobotę i niedzielę wieczorem w parku otaczającym siedzibę ZPiT „Śląsk"  odbyły się koncerty plenerowe. W tym roku gwiazdami Cietrzewiska były zespoły: „Carrantuohill" oraz „Universe".

Organizatorem Pikniku Leśno – Łowieckiego „Cietrzewisko" był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" we współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Katowicach (przy udziale 17 nadleśnictw), Centrum Informacyjnym Lasów Państwowych, Gminą Koszęcin, Polskim Związkiem Łowieckim, oraz firmą Makita (główny sponsor Eliminacji Mistrzostw Polski Drwali). Koordynatorem imprezy ze strony Lasów Państwowych było Nadleśnictwo Koszęcin.


Europejskie Biathlonowe Zawody Leśników

Relacja z wyjazdu reprezentacji polskich leśników na 47 Europejskie Zawody w Biathlonie Leśnym

47 EFNS za nami (11-18.01 br.). Tym razem gospodarzem był jeden z najmniejszych i najbogatszych krajów Europy – Szwajcaria. Znana ze wspaniałych warunków narciarskich i drożyzny – nie zawiodła w żadnym punkcie.  Po 14 godzinach spędzonych w autokarze, 26 – osobowa ekipa leśników polskich (dyrekcje: wrocławska, katowicka, krośnieńska, szczecińska) dotarła do celu. Kanton Gryzonia, miejscowość Lenzerheide -  ponad 1400 m npm.

Wyjazd naszej ekipy zorganizowało Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Zarząd Główny(SITLiD).

Po zakwaterowaniu się, małym odpoczynku i aklimatyzacji  oraz dopełnieniu wszelkich formalności przyszedł czas na przypięcie nart i „popłynięcie" po świetnie przygotowanych trasach.  Na razie na luzie,  treningowo (zero pudeł na strzelnicy – jak zwykle). Trasy wydają się być łatwe, chyba najbardziej płaskie ze wszystkich dotychczasowych. Jest tylko jeden, dosyć karkołomny zjazd, zakończony mocnym zakrętem i wjazdem na wąski mostek – znak, że będzie się działo.

Po udanych treningach (wszyscy w super  formie, nikt nie pudłuje) udajemy się na uroczyste otwarcie naszych zawodów. To zawsze najbardziej wzruszająca część -robi się kolorowo od flag państwowych. Obok nas jak zwykle Norwegia. Przypadek? To również czas na przywitanie i porozmawianie z leśnikami z innych części Europy. Są Włosi z Tyrolu , są leśnicy słowaccy, czescy, pracownicy TANAPU (Tatranskego  Narodnego  Parku), Niemcy, Łotysze, Estończycy – same znajome twarze. Nikt jeszcze nie myśli  o walce na trasach.

Wieczór przed zawodami zaczyna się wielkie smarowanie nart, bagatela jest ich ok. 40 par czyli 80 sztuk. Biegi są rozgrywane w dwóch różnych stylach, a to wymaga dwóch różnych kompletów nart. Niezły trening przez zawodami.

Dzień startów, nerwowo od rana.  Zabieramy narty, buty, ubrania, okulary – wszystkiego jest tyle, że ledwo się mieścimy w autokarze. Na stadionie feria barw, tylko w zimie można zobaczyć  taki kolorowy  tłum ludzi. Pierwsze starty w stylu klasycznym rozpoczynają się tuż po 8,00 rano. Wszystko idzie sprawnie i bez problemów. Jak w zegarku. Szwajcarskim. Zawodnicy wypuszczani są pojedynczo z bramek. Na pierwszy ogień idą kobiety, później mężczyźni. No i okazuje się, że człowiek strzela a Pan Bóg kule nosi… tam gdzie nie trzeba. Oj, nabiegali się niektórzy rund karnych.
Styl klasyczny przyniósł naszej drużynie 1 medal brązowy - wśród kobiet (zdobyła go autorka tekstu – Iwona Kocoń, red.)
Rozgrywki w klasyku zakończyły się ok południa, na trasy wyjechał sprzęt i po ok. dwóch godzinach trasy  były już przygotowane do stylu dowolnego.  Znowu rozgrzewka, start, strzelenie , rundy karne i meta.  Niestety, najlepsze zdobyte miejsce to czwarta lokata wśród kobiet. No cóż, za rok będzie lepiejJ.  Jak co roku, prawie całe podium będzie fińsko-czesko-szwajcarskie. Jeszcze czekają nas sztafety, ale wcześniej jedziemy na wycieczkę do Chur, najstarszego miasta w Szwajcarii z historią sięgającą  5000 lat wstecz!

Sztafety kończą zmagania sportowe. Nasze 3 – osobowe zespoły kobiece i  4 – osobowe męskie plasują się w połowie stawki. Jeden plus, nie trzeba biegać rund karnych… bo nie ma strzelania.

Jeszcze wieczorem wspólne spotkanie, dekoracja najlepszych leśnych biathlonistów, przekazanie flagi, tym razem do Norwegii, ostatnie uściski dłoni z naszymi kolegami i czas na powrót do domu. Szwajcaria żegna nas dużymi opadami śniegu.

Bogatsi w kolejne doświadczenia, wrażenia i … 1 medal  wracamy do Polski.  Szwajcaria urzekła nas pięknymi widokami, niesamowitym dbaniem o turystę przybywającego w Alpy (czekają na niego setki znakomicie przygotowanych tras do narciarstwa biegowego oraz zjazdowego, i wiele innych atrakcji z których mogą korzystać duzi i mali. Urzekła nas również uprzejmość samych Szwajcarów ich perfekcyjność i punktualność. Podczas pobytu mogliśmy  również poznać pewnego niezwykłego ptaka o historycznie paskudnej reputacji, który dziś jest z powrotem przywracany alpejskiej przyrodzie – orłosępa.

Europejskie Leśne Zawody w Biathlonie Leśnym (EFNS) mają już 47 – letnią tradycję. Od 1969 roku, nieprzerwanie co roku, goszczą pracowników leśnictwa, przemysłu drzewnego, prywatnych właścicieli lasu, studentów leśnych uczelni z blisko 20 krajów z całej Europy. To zwykle około 1000 ludzi. Biathlon jest dyscypliną wybraną ze względu na bardzo bliskie powiązania z leśnictwem i  lasem. Żadna inna dyscyplina nie wpisuje się tak bardzo w leśny krajobraz, choć to zawody trudnie i kapryśne.   O sukcesie decydują bowiem dwa czynniki – bieg i strzelanie i zawsze może się zdarzyć, że zawodnik mający świetny czas w biegu spartoli wszystko podczas  pobytu na strzelnicy. Ot, życie. Kolebką EFNS-u są Niemcy, skąd rozpoczęła się wędrówka po całej Europie. Stadion w Kontiolahtii, Östersundzie, Holmenkollento miejsca doskonale znane miłośnikom biegów narciarskich i biathlonu. Co rok emocjonujemy się zmaganiami profesjonalistów na tych trasach. To niesamowite uczucie biegać po śladach Darii Domraczewej czy  Kaisy Makarainen.

Te zawody to coś więcej niż zwykłe zmagania sportowe, to czas na poznawanie innych krajów, innych ludzi, innego spojrzenia na świat i przyrodę.

Tekst

Iwona Kocoń

Nadleśnictwo Ujsoły


Wilk uratowany od śmierci w męczarniach w Nadleśnictwie Gidle

W dniu 27 stycznia tego roku w czasie obchodu lasu nieopodal miejscowości Garnek podleśniczy leśnictwa Brzozówki Jerzy Kutarba odnalazł w młodniku sosnowym dwa wnyki. Na jednym z nich uwięziony był wilk. Do wnyków zwabił go złapany dzik.

Akcję ratowania wilka koordynował zastępca nadleśniczego Andrzej Krzypkowski, powiadamiając służby weterynaryjne,  RDLP i Okręgowy Zarząd PZŁ.

Na miejscu zdarzenia obecni byli leśniczy leśnictwa Brzozówki Robert Łągiewka, wcześniej wspomniany podleśniczy oraz skierowani do akcji „uwolnienia wilka" strażnicy leśni komendant Dariusz Kucharski i strażnik Adam Ciężki dysponujący samochodem Nissan-Pickup mogącym posłużyć do ewentualnego transportu rannego zwierzęcia do Leśnego Pogotowia,  Ośrodka Rehabilitacji i Schroniska dla Dzikich Zwierząt przy Nadleśnictwie Katowice w Mikołowie. Do lasu przybył powiatowy lekarz weterynarii Pan Jerzy Smogorzewski oraz dwaj inni lekarze weterynarii. Po zaaplikowaniu zwierzęciu środka usypiającego uwolniono je z pętli wnyków a lekarze przystąpili do badania i oceny stanu zdrowia młodego basiora. Czynności te pozwoliły ustalić, że wilk doznał niewielkich obrażeń w postaci otarcia sierści oraz naskórka i może pozostać w miejscu bytowania.  

Następnego dnia tropy na śniegu wskazały, że wilk po odpoczynku i ugaszeniu pragnienia w strumieniu, oddalił się w głąb kniei. Ilość  tych chronionych i sporadycznie spotykanych w okolicy drapieżników nie zmniejszyła się.

tekst - Robert Łągiewka, zdjęcia - Jerzy Kutarba


Submisja drewna specjalnego przeznaczenia

Ogłoszenie o submisji surowca drzewnego

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach ogłasza submisję surowca drzewnego specjalnego przeznaczenia.

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 19.02.2015r., natomiast rozstrzygnięcie submisji 20 lutego 2015r. w siedzibie Nadleśnictwa Turawa

Oferta zawierać będzie surowiec: dębowy, olchowy,  jesionowy,  sosnowy oraz lipowy. Surowiec drzewny będzie przygotowany do oględzin dla zainteresowanych na składach:

w Jełowej – Nadleśnictwo Turawa oraz

w Szydłowie – Nadleśnictwo Tułowice.

Katalogi submisyjne zawierające charakterystykę poszczególnych sztuk surowca drzewnego oraz regulamin submisji będą dostępne od 09 lutego 2015r. w Nadleśnictwach Turawa, Tułowice,  ZTiS Świerklaniec oraz w Wydziale Gospodarki Drewnem RDLP Katowice. Od tego dnia będzie można dokonywać  oględzin drewna na gruncie.

Wszystkie zainteresowane firmy oraz osoby prywatne serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w submisji.

Informacja dodatkowa:

Wystawione drewno w całości objęte jest certyfikatem FSC i PEFC.

Szczegółowe informacje  na temat organizowanej submisji można uzyskać w Wydziale Gospodarki Drewnem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – Tel. kontaktowy (032 – 6094523 lub 6094561.

Materiały do pobrania


Choinki Nadziei

Choinki Nadziei w Nadleśnictwie Chrzanów

„Choinki Nadziei"

Pod takim tytułem odbyła się już X edycja ogólnopolskiej akcji organizowanej wspólnie przez Lasy Państwowe i Fundację Ekologiczną ARKA. Akcja ma na celu promować ekologiczne spędzanie świąt, przez np. używanie naturalnych choinek, czy nie marnowanie świątecznego jedzenia, jak również kształtować odpowiednie postawy dzieci i młodzieży wobec najbardziej potrzebujących.

W tym roku na terenie Katowickiej RDLP rolę wiodącą w prowadzeniu akcji przyjęło Nadleśnictwo Chrzanów. Pilotażowe w tej Dyrekcji „Choinki Nadziei" odbyły się w czwartkowe popołudnie, w dniu 18 grudnia w Domu Pomocy Społecznej w Bobrku (powiat Oświęcimski). Tam pod czujnym okiem personelu, nauczycieli i reprezentantów Nadleśnictwa z zastępcą nadleśniczego mgr inż. Eweliną Boruń na czele, uczniowie z Samorządowego Zespołu Szkół w Gorzowie, wraz z podopiecznymi domu, wystawili zjawiskowe jasełka. Nie obyło się również bez kolędowania przy akompaniamencie instrumentów, oraz wspólnego ubierania choinki kończącego wydarzenie.

Pomysłodawcą i inicjatorem „Choinek" jest Fundacja Ekologiczna ARKA, za to PGL LP jako partner strategiczny ma kluczowy wkład w ich organizację. Widać to i w tym przypadku, gdyż Nadleśnictwo Chrzanów nie tylko ufundowało tytułowe drzewka, ale również sfinansowało stroje dzieci, ich transport i całą oprawę wydarzenia.

Trzeba przyznać, że „Choinki Nadziei" są akcją bardzo potrzebną, gdyż nie tylko promują postawy prospołeczne i proekologiczne, dają radość i nadzieję najbardziej potrzebującym, promują kulturę, czy są dowodem zaangażowania PGL LP w życie społeczności lokalnych, lecz również są sztandarowym przykładem owocnej i wieloletniej współpracy fundacji ekologicznej z Lasami Państwowymi, co pozwala mieć  nadzieję, że taka współpraca jest możliwa na wielu polach i z wieloma innymi organizacjami pozarządowymi.

Tekst i zdjęcie: Piotr Klub

 

           

            


Choinki Jedynki w Gliwicach

 

Pomarańczowo i zielono

Radośnie, gwarno i barwnie było we wtorkowe (9 grudnia bm.) przedpołudnie na gliwickim Rynku. Barwnie, ale przeważały dwa kolory – pomarańczowy i zielony. Pomarańczowy, bo to barwa radiowej Jedynki, a zielony? Wiadomo, to my. O taką kolorystykę na gliwickiej starówce postarali się leśnicy z nadleśnictw Katowice i Rudziniec. Leśnicy tym razem wsparli akcję charytatywną Pierwszego Programu Polskiego Radia na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko" oraz Fundacji Andrzeja Brandstattera „ProArtis".

To plenerowa akcja, która w dniach od 6 do 13 grudnia br. jest prowadzona w ośmiu miastach Polski. Partnerem akcji „Choinki Jedynki" są Lasy Państwowe, a współorganizatorem na gliwickim Rynku - miasto Gliwice. Leśnicy dostarczyli okazałego 15-metrowego świerka, który przyozdobił Rynek, rozstawili namioty edukacyjne oraz zadęli w rogi, o co postarali się sygnaliści z zespołu „Waltornia" z Nadleśnictwa Zawadzkie.

Akcja „Choinki Jedynki" polega na licytowaniu obrazów wykonanych charytatywnie przez znanych aktorów, sportowców, muzyków oraz naukowców, a towarzyszy jej relacja na żywo prowadzona na antenie Programu Pierwszego PR, podczas audycji „Cztery Pory Roku" -  codzienne relacje ze studia plenerowego w poszczególnych miastach prowadzą redaktorzy: Karolina Rożej i Roman Czejarek.

Gdy podczas  licytacji w Jaśle (7 bm). zwyciężył choinkowy autoportret językoznawcy prof. Jerzego Bralczyka, za który aż 4 250 zł zaoferowała pani Małgorzata z Bydgoszczy, wydawało się, że to będzie rekord trudny do pobicia. A jednak…W Gliwicach zwycięska w licytacji okazała się praca prof. Henryka Skarżyńskiego (światowej sławy otochirurga i specjalisty z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii). Ostatecznie za 8 200złotych trafi ona do pani Małgorzaty ze Szczytnik.

W licytacji „rywalizowały" jeszcze trzy inne prace plastyczne. Obraz piosenkarza Mieczysława Szcześniaka wylicytował pan Stanisław z Buska Zdroju za6 000 złotych i ozdobi ona siedzibę firmy Metrol. Obraz siatkarskiego mistrza świata - Mariusza Wlazłego kupiła pani Monika z Huty Błędowskiej za 3 000 złotych, a  pracę aktorki Moniki Kwiatkowskiej zakupił pan Jerzy z Promnej, który wylicytował ją za 950 złotych. W sumie więc w Gliwicach udało się zebrać aż 18 150 złotych, co stanowi rekordowy plon spośród wszystkich dotychczasowych aukcji prac Przyjaciół Jedynki.

Gdy w studiu plenerowym i na antenie Jedynki licytowano wymienione prace, młodzi i starsi mieszkańcy Gliwic mogli zapoznać się z atrakcjami przygotowanymi dla nich przez leśników. Edukatorzy – inżynierowie z Katowic i Rudzińca zapoznawali z tajnikami pracy leśników, odpowiadając niejednokrotnie na trudne pytania. Najmłodsi – przedszkolaki i uczniowie miejscowych „podstawówek" uczestniczyli w zabawach i konkursach z nagrodami, np. w „leśnym kole fortuny. Mogli też stanąć „oko w oko" z lisem, małym dzikiem czy kuną,  uczyli się rozpoznawać tropy leśnych zwierząt, dowiadywali o zasadach zimowego dokarmiania ptaków. Duże zainteresowania, jak zwykle, wzbudziła tablica multimedialna przedstawiająca życie pszczół, a pytań o szczegóły nie brakowało, zarówno ze strony dorosłych jak i najmłodszych miłośników przyrody. Dla tych, którym żywego słowa było mało, nasi edukatorzy przygotowali wiele folderów i wydawnictw, a także sadzonki sosny i różne suweniry z logo LP. Przedświąteczne spotkanie z lasem i leśnikami na pewno mile zapadnie im w pamięć.

J.Machura


Świąteczne drzewka dla Prezydenta

Trzy jodły z Nadleśnictwa Węgierska Górka będą świąteczną ozdobą pałacu prezydenckiego.

Trzy jodły z Żywiecczyzny będą świąteczną ozdobą Pałacu Prezydenckiego. Leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka przywieźli do Warszawy nie tylko drzewka, ale także stroiki wykonane przez uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z okolic Żywca.

Tak jak w poprzednich latach Marian Knapek, nadleśniczy Nadleśnictwa Węgierska Górka, zwrócił się z propozycją udekorowania pałacu. Inicjatywa leśników z Żywiecczyzny spotkała się z aprobatą.

To dla nas zaszczyt, że świąteczne choinki będą ozdobą pałacu prezydenckiego – mówił nadleśniczy Knapek.

Jodły pochodzą z obrębu Lipowa w Nadleśnictwie Węgierska Górka. Wybór nie był łatwy. Według leśników drzewka dostarczone do pałacu powinny być nie tylko najładniejsze, ale również mieć „to coś".

Jodły dla prezydenta pozyskano w ramach planowych zabiegów pielęgnacyjnych. Co to oznacza dla lasu? Drzewka, które leśnicy dostarczają na rynek pozyskano bez szkody dla lasu. - Sprzedaż choinek przed świętami to dla leśników także okazja do przekazania wiedzy o hodowli lasu i jego ochronie. Mówimy wtedy o selekcji drzew, pielęgnowaniu drzewostanów. Wykorzystujemy ten czas także na edukację dzieci i dorosłych - mówi Marian Knapek.

Obok choinek leśnicy z Węgierskiej Górki zawieźli do kancelarii prezydenta stroiki z dedykacją dla pary prezydenckiej. Piękne, ręcznie wykonane ozdoby świąteczne są dziełem uczniów szkół z okolic Żywca. Za pośrednictwem leśników do Anny i Bronisława Komorowskich trafiła także szopka z piernika wykonana przez uczniów jednej ze szkół w Rydułtowach.

Choinki z Żywiecczyzny trafiły do prezydenta już po raz trzeci. - Jest to już świąteczna tradycja, że drzewka z tej części Beskidów zdobią prezydencki pałac - mówią leśnicy.

I dodają, że Bronisław Komorowski jest związany z Żywiecczyzną, przez dwa stulecia, od  XV-XVII w., dobrami żywieckimi władała rodzina Komorowskich.

 

tekst: Jacek Derek


Choinki Jedynki

Podczas XIII edycji „Choinek Jedynki" 10 grudnia ekipa radiowej Jedynki zawitała do Ustronia. Na tamtejszym rynku przeprowadzono aukcje obrazów, a leśnicy zdradzali tajniki życia leśnych zwierząt.

Na aukcję trafiły prace kompozytora i malarza Marka Ałaszewskiego, piosenkarza Krzysztofa Krawczyka i aktorki Katarzyna Pakosińskiej. Najwyżej została wyceniona praca Ałaszewskiego, którą sprzedano za niemal 7 tys. zł. Obraz Krzysztofa Krawczyka wylicytowano za 5 tys. zł, a Katarzyny Pakosińskiej za połowę mniej.

Aukcje prowadziła Małgorzata Raducha, relacje ze studia plenerowego prowadziliKarolina Rożej i Roman Czejarek z radiowiej Jedynki. Cały dochód z akcji charytatywnej „Choinki Jedynki" zostanie przekazany Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko" i Fundacji Andrzeja Brandstattera „ProArtis".

W akcję w Ustroniu zaangażowaniu byli także leśnicy z nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Beskidu Śląskiego": Bielsko, Ustroń. Węgierska Górka i Wisła. Uczestników imprezy uczyli, jak rozpoznawać tropy leśnicy zwierząt, stworzyć idealne menu dla ptaków oraz wyjaśniali dlaczego warto kupić naturalną choinkę zamiast sztucznej – o tym mówił m. in. na radiowej antenie Wiktor Naturski.

Dla każdego chętnego przygotowano również przedświąteczne gałęzie jodły i jemioły
Lasy Państwowe są dla bardzo dobrym partnerem – powiedział Roman Czejarek. –Żyjemy skomercjalizowanym świecie, a leśnicy mają do przekazania ważne treści o naszej przyrodzie i tradycji. Wszędzie tam, gdzie byliśmy z naszą akcją, pracownicy LP byli niezawodni i bardzo zaangażowani – dodał.

 

Tekst: Jacek Derek


Submisja drewna cennego

Ogłoszenie o submisji drewna cennego odbywającej się na terenie Nadleśnictwa Turawa

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach ogłasza submisję surowca drzewnego specjalnego przeznaczenia.

Rozstrzygnięcie submisji nastąpi 21 listopada 2014r. w siedzibie Nadleśnictwa Turawa

Oferta zawierać będzie surowiec dębowy, jesionowy oraz sosnowy.

Surowiec drzewny będzie przygotowany do oględzin dla zainteresowanych na składzie:

w Jełowej – Nadleśnictwo Turawa.

Katalogi submisyjne zawierające charakterystykę poszczególnych sztuk surowca drzewnego oraz regulamin submisji będą dostępne od 12 listopada 2014 r. w Nadleśnictwach Turawa, ZTiS Świerklaniec oraz w biurze RDLP Katowice. Od tego dnia będzie można dokonywać oględzin drewna na gruncie.

Wszystkie zainteresowane firmy oraz osoby prywatne serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w submisji.

Szczegółowe informacje  na temat organizowanej submisji można uzyskać w Wydziale Gospodarki Drewnem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – Tel. kontaktowy (032 – 6094523 lub 6094561.

Materiały do pobrania


„Sprzątanie świata” w przyszłym roku rozpocznie się na Śląsku

Fundacja „Nasza Ziemia" , inicjatorka polskiej edycji akcji „Sprzątanie świata" obchodzi w tym roku jubileusz dwudziestolecia działalności.  Na Śląsku działania w ramach „Clean Up The World" są organizowane od 17 lat. Regionalnymi partnerami akcji są Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Fundacja „Zielona Liga" i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. Podsumowanie dotychczasowych działań i plany na przyszłość  były tematem konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach.  W spotkaniu wzięli udział: Mira Stanisławska- Meysztowicz, założycielka fundacji „Nasza Ziemia", Gabriela Lenartowicz, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach, Anna Tarkowska, prezes fundacji „Zielona Liga", Bogdan Gieburowski, zastępca dyrektora RDLP w Katowicach oraz Mariusz Kowalski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Siewierz.  Konferencję zdominował temat  przyszłorocznej akcji „Sprzątanie świata", której inauguracja jest zaplanowana w województwie śląskim. Dużo mówiono także o idei zrównoważonego rozwoju i aktywizacji środowisk lokalnych na rzecz ochrony przyrody.

Tekst i zdjęcia: Monika Matl


Aleja Drzew Polskich

W Katowicach otwarta została Aleja Drzew Polskich

24 października w centrum Katowic na terenie kampusu uniwersyteckiego nastąpiło uroczyste otwarcie ścieżki dydaktycznej  „Aleja Drzew Polskich". W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele Nadleśnictwa Katowice, Uniwersytetu Śląskiego, Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Urzędu Miasta Katowice, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, Klubu Gaja oraz dzieci  i młodzież z placówek oświatowych z Katowic.  

Na ścieżce znajdują się tylko polskie gatunki drzew, takie jak lipa, jesion, grab czy klon. Pierwsze drzewo w ramach tej inicjatywy – klon polski został posadzony podczas inauguracji 10  edycji Święta Drzewa w 2012 roku.  Rok później kolejne 12 polskich drzew posadziło 12-tu Dziekanów Uniwersytetu Śląskiego. Znajdziemy tu tablice dydaktyczne  opisujące poszczególne drzewa oraz informację o lasach w naszym nadleśnictwie. Powstała we współpracy Uniwersytetu Śląskiego i Nadleśnictwa Katowice ścieżka umożliwi poznanie różnorodności biologicznej gatunków drzew występujących w polskich lasach.

Otwarcie ścieżki było wydarzeniem towarzyszącym 12 edycji Święta Drzewa na Śląsku, które organizowane jest przez Klub Gaja.

tekst:Grzegorz Skurczak

 

 


Profesor uhonorowany

Katowiccy leśnicy uhonorowali odchodzącego na emeryturę prof. Andrzeja Jaworskiego

Sesja terenowa międzynarodowej konferencji „Leśnictwo w Górach i Rejonach Przemysłowych" z pewnością będzie dla prof. Andrzeja Jaworskiego sesją niezapomnianą.

W czasie jej trwania Dyrekcja RDLP w Katowicach mile zaskoczyła odchodzącego na emeryturę Profesora uhonorowaniem jego zasług dla leśnictwa i leśników. Podczas wieczornego spotkania w Jeleśni, w gronie leśników i naukowców dyrektor Kazimierz Szabla doskonale scharakteryzował sylwetkę Profesora i dokładnie przedstawił jego imponujący dorobek naukowy. Podziękował za to, że katowiccy leśnicy, w chwili gdy stawali przed wyborami i trudnymi dylematami np. w obliczu klęsk – zawsze mogli liczyć na pomoc Profesora, jego wiedzę i doświadczenie. W uznaniu zasług Profesor otrzymał  rzeźbę głuszca, a także jodełkę, którą uroczyście zasadził przed budynkiem Nadleśnictwa Jeleśnia. Na pamiątkowej tabliczce posadowionej przy drzewku znalazła się inskrypcja mówiąca, że jodła posadzona została przez prof. dr hab. inż. Andrzeja Jaworskiego -  wychowawcę wielu pokoleń leśników. Do tego odniósł się dyrektor Bogdan Gieburowski, który podziękował Profesorowi za wybitny wkład w rozwój nauki i wieloletnie rzetelne kształcenie leśników. Trzytomową „Hodowlę Lasu" prof. Jaworskiego nazwał dziełem życia, z którego wiedzę będą czerpać następne pokolenia.  

Wyraźnie wzruszony i zaskoczony Profesor Jaworski powiedział, że o tą jodełkę, która jest pewnym symbolem, i o lasy jodłowe będzie dalej dbać na ile starczy mu sił. Wyraźnie podkreślił, że jest pełen uznania dla leśników dyrekcji katowickiej - od dyrektorów poczynając, przez wspaniałych nadleśniczych i bardzo dobrych, przyjacielskich leśniczych, z których strony zawsze spotykał życzliwość. - Jeśli coś mogłem  przekazać, to ta wiedza, którą otrzymałem od Państwa. W ostatnich pięciu latach badań w dyrekcji katowickiej, wykłady wzbogaciłem dość znacznie o doświadczenia dotyczące przebudowy świerczyn beskidzkich. To zawdzięczam Państwu. Bardzo serdecznie dziękuję. Gratuluję Dyrektorowi takich leśniczych i nadleśniczych, którzy doskonale radzą sobie z problemem gospodarowania w lasach górskich oraz przemysłowych.  

 

 

zdjęcia M.Kuc


Drzewko za surowce

W ostatni weekend września, na Sarnim Stoku w Bielsku-Białej miała miejsce kolejna akcja zbiórki surowców wtórnych, organizowana przez nadleśnictwa LKP „Lasy Beskidu Śląskiego" wspólnie z Fundacją Ekologiczną Arka oraz Centrum Handlowym Sarni Stok.

Każdy kto przyniósł 20 butelek (szklanych lub PET), 20 puszek aluminiowych lub 10 kg makulatury otrzymywał sadzonkę brzozy, świerka, buka, daglezji lub modrzewia. Oprócz drzewek na chętnych czekało 2  tys. bratków  W ciągu tych dwóch dni  mieszkańcy Bielska – Białej i okolic ( a nawet Czech!)  dostarczyli 12 ton odpadów  (również elektrośmieci) w tym ponad 5 ton makulatury.

Podczas gdy dorośli odpady wymieniali na sadzonki dzieci mogły wziąć udział w warsztatach ekologicznych. Przygotowano dla nich planszową eko-grę i kolorowanki z ekologicznym przesłaniem. Młodzi miłośnicy przyrody chętnie wykonywali również ozdoby i zabawki z surowców wtórnych.

Rozdając ponad 5 tys. drzewek, leśnicy z nadleśnictw Bielsko, Ustroń, Węgierska Górka i Wisła  wspólnie z ekologami z „Arki" informowali jak je hodować, odpowiadali na pytania dotyczące pracy leśnika i różnych problemów ekologicznych.

Tradycyjnie już w  spotkaniu uczestniczyło  kilkunastu uczniów z Technikum Leśnego w Brynku, których wzbudzająca duże zainteresowanie obecność zaowocowała wieloma pytaniami  dotyczącymi możliwości nauki w tej szkole.

Cały dochód ze zbiórki zostanie przekazany na  cele charytatywne.

Fundacja Ekologiczna Arka


Oczami śląskich fotografów

Okręg Śląski Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprasza serdecznie na wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej "Oczami śląskich fotografów – 2 edycja" poświęconej przyrodzie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru województwa śląskiego.

Wernisaż odbędzie się 8 października o godzinie 18:00 w Muzeum Śląskim w Katowicach, przy al. Korfantego 3.

 

Wystawa jest elementem realizowanego przez Okręg projektu pod nazwą Multimedialny Projekt Proekologiczny "Oczami śląskich fotografów - 2 edycja". Projekt ten skierowany jest, przede

wszystkim, do mieszkańców województwa śląskiego, ma charakter edukacyjny i proekologiczny.

Złożony jest z czterech elementów: wystawy fotograficznej, warsztatów terenowych, spotkania z autorami i publikacji katalogu zdjęć wystawy.

 

Wystawa złożona z 80 wielkoformatowych fotografii, 21 autorów członków Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, poświęcona jest przyrodzie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem obszaru województwa śląskiego. Na zdjęciach zobaczymy zagrożone wyginięciem

chronione gatunki, nietknięte ręką człowieka krajobrazy z obszarów chronionych oraz objętych programem Natura 2000. Wystawa ma charakter edukacyjny i proekologiczny. Każde zdjęcie opatrzone jest tytułem oraz tekstem autorskim o fotografii.

 

Szczegółowy program realizacji projektu:

 

1. Wernisaż wystawy fotografii przyrodniczej "Oczami śląskich fotografów – 2 edycja": 8 października 2014, godz. 18.00, MUZEUM ŚLĄSKIE w Katowicach przy al. Wojciecha Korfantego 3, ekspozycja wystawy: 9.10.2014 - 11.01.2015

 

2. Warsztaty terenowe z zakresu fotografii przyrodniczej i etyki w fotografowaniu przyrody w

rezerwacie przyrody Las Murckowski w Katowicach:

- miejsce zbiórki 18 października 2014, godz. 14.30 na parkingu w Dolince Murckowskiej w Katowicach, przy ulicy Pawła Kołodzieja, na trasie z Katowic-Murcki do Mysłowic-Wesołej, 150m za stacją LOTOS, po prawej stronie – wstęp wolny

- miejsce zbiórki 13 grudnia 2014 (drugi termin), godz. 13.00, na parkingu jw. – wstęp wolny

 

3. Spotkanie z autorami zdjęć wystawy, członkami Związku Polskich Fotografów Przyrody:

W programie

- prelekcja Tomasza Sczansnego pod nazwą „Skarby lasów rudzkich"

- prelekcja Artura Jurkowskiego pod nazwą „Przepis na fotografię krajobrazu"

- pokazy zdjęć i diaporam o tematyce przyrodniczej Okręgu Śląskiego ZPFP

 

Miejsce spotkania: 22 października 2014, godz. 17.30, Muzeum Śląskie w Katowicach przy al.

Wojciecha Korfantego 3 - wstęp wolny.

 

4. Rozprowadzenie katalogów zdjęć wystawy z tekstami ich autorów, wśród uczestników wymienionych tu imprez – bezpłatnie.

 

Autorzy zdjęć: Adrian Król, Artur Jurkowski, Bogusława Jankowska, Dariusz Przybyła, Dariusz Wojtyła, Grzegorz Smolarczyk, Jakub Spodymek, Janusz Wojcieszak, Jerzy Stasiak, Lesław Kostkiewicz, Łukasz Koba, Łukasz Łukasik, Marcin Karetta, Marek Śniegoń, Marek Wtorek, Paweł Niemiec, Paweł Smolik, Sebastian Słonina, Tomasz Sczansny, Zuzanna Kacperek-Karetta, Zygmunt Urzędnik

 

Okręg Śląski ZPFP jest jednym z 12 Okręgów w Związku Polskich Fotografów Przyrody, istnieje od 1996r., liczy teraz 34 członków. Organizuje spotkania otwarte dla publiczności, wystawy fotografii, konkursy, plenery, prowadzi stronę internetową, ma swój profil na facebooku. Jego członkowie są obecni na portalach internetowych, grupach dyskusyjnych, w konkursach i licznych wydawnictwach przyrodniczych.

 

Strona internetowa: http://www.zpfp.slask.pl

 

Profil na facebooku: http://pl-pl.facebook.com/zpfp.okreg.slaski

Organizator wystawy: Związek Polskich Fotografów Przyrody Okręg Śląski i Muzeum Śląskie w Katowicach

 

Dofinansowanie prac wystawy i katalogu: Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


Święto Lasu w Koszęcinie

Relacja z obchodów Święta Lasu, które odbyło się 11 września w Koszęcinie

Coroczne, ale tym razem wyjątkowe, gdyż połączone z 90-leciem powstania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, święto śląskich leśników odbyło się 11 września br. na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego – siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Coroczne spotkanie leśników Regionalnej Dyrekcji LP w Katowicach rozpoczęło się od mszy świętej w przepięknym, drewnianym - pochodzącym z XVIII wieku - kościółku p.w. Św. Trójcy w Koszęcinie. Na główne uroczystości przybyli – obok przedstawicieli Dyrekcji Generalnej LP na czele z Adamem Wasiakiem, dyrektorem generalnym, - nie tylko delegaci ze wszystkich jednostek katowickiej dyrekcji Lasów Państwowych, ale także ogromna grupa przedstawicieli władz województw: śląskiego i opolskiego, reprezentanci parlamentu RP, samorządów, wielu instytucji, nauki leśnej, branż i środowisk na co dzień współpracujących z RDLP w Katowicach. Obecni byli m. in. członkowie Polskiego Związku Łowieckiego oraz szefowie służb mundurowych: wojska, policji i straży pożarnej.

- Nasze, śląskie lasy, mają trudną historię – mówił dr inż. Kazimierz Szabla, dyrektor RDLP w Katowicach witając wszystkich gości. – Gospodarka leśna prowadzona była tutaj na terenach trzech zaborów ze zróżnicowaną strukturą własności. Po wojnie nasze lasy znalazły się pod olbrzymią presją, głównie przemysłu. W ostatnich 20 latach przeżywaliśmy tu klęski, od pamiętnego pożaru w 1992 r., przez powodzie, okiść, huragany oraz suszę, która dokończyła dzieła zniszczenia drzewostanów w Beskidach. Tylko jedna organizacja, jaką są Lasy Państwowe, mogła dokonać zabliźnienia tych ran. Dziś rośnie nowy las. Śląsk jest zielony, nie czarny. Żeby jednak być leśnikiem na Śląsku trzeba ogromnej determinacji. Chylę czoła przed leśnikami dawnych i obecnych lat, którzy nie pogodzili się z możliwością, aby na dużych obszarach regionu tego lasu ubywało. Dziękuję również za współpracę z naszym otoczeniem, władzami wojewódzkimi i samorządowymi, gdyż leśnicy nie pracują przecież w izolacji.

Piotr Litwa, wojewoda śląski, składając życzenia śląskim leśnikom, podziękował im za „służbę, misję, codzienną pracę na rzecz zrównoważonego rozwoju, który przyczynia się do poprawy warunków życia mieszkańców naszego regionu".

Uroczystość 90-lecia Lasów Państwowych na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach była również okazją do odznaczeń - państwowych i resortowych – byłych i obecnych pracowników tej dyrekcji. Uhonorowano również instytucje współpracujące z RDLP w Katowicach.


Edukacyjnie po stronie natury

Relacja z pikniku edukacyjnego zorganizowanego przez Nadleśnictwo Siewierz i Grupę Żywiec-Zdrój S.A. .

W dniu 13 września 2014 roku, na terenie leśnictwa Koziegłówki odbył się piknik edukacyjny połączony z sadzeniem lasu. Akcja ta została zorganizowana z inicjatywy Grupy Żywiec – Zdrój S.A. we współpracy z Nadleśnictwem Siewierz. Swą obecnością wsparł nas również Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy – Pan Jacek Ślęczka. 

Przyjemne z pożytecznym

Elementem akcji było sadzenie nowego lasu w miejsce niedawno wyciętego. Drewno ze starych drzew posłużyło do budowy domów a w ich miejscu leśnicy rozpoczęli dłuuuugą hodowlę nowego lasu. Co najmniej cztery pokolenia leśników muszą chronić posadzone drzewa i dbać o nie, by po 110 latach osiągnąć dorodny drzewostan. W przypadku buka, którego sadziliśmy, jeszcze dłużej – 120 lat.

W ramach akcji posadzono 2000 drzew. Nie jest to dużo zważywszy, że Lasy Państwowe sadzą rocznie 500 mln drzew. Od początku jednak podkreślaliśmy, że nie o ilość idzie, a o to by pokazać społeczeństwu jak ważny jest las – dla ochrony przyrody, dla gospodarki. Wszyscy uczestnicy sadzenia przekonali się, że to ciężka praca, a to dopiero początek długiej drogi. W życiu lasu czyhają na niego szkodniki, pożary, susze, huragany, gradobicia i wiele innych klęsk. Niestety czasem też sam człowiek.     

Pracownicy Nadleśnictwa instruowali uczestników jak prawidłowo należy posadzić drzewko w wykopanej jamce, zasypać i udeptać grunt wokół niego. Niektórym  trudność sprawiło utrzymanie tzw. więźby czyli odpowiednich odległości między sadzonkami. Mimo, że teren do sadzenia nie był zbyt łatwy, to jednak goście z entuzjazmem ciężko pracowali. Drzewka posadził również Fabrizio Gavelli -  Prezes firmy Danone – Żywiec Zdrój, który specjalnie na ten dzień przyleciał do Polski by spotkać się z pracownikami.

Edukacyjna sobota

W trakcie sadzenia lasu pojawiało się mnóstwo pytań o pracę leśników. Musieliśmy wytłumaczyć wszystkim np.  że buka sadzimy na żyznych siedliskach a sosnę na ubogich. Dzieci pytały o znalezione grzyby i małe ropuszki. Pytaniom nie było końca. To dobrze, bo atrakcji edukacyjnych było bardzo dużo. Leśnicy na swoim stoisku przygotowali Leśne Koło Fortuny i zagadki przyrodnicze. Uczyliśmy rozpoznawać drzewa i zwierzęta leśne. Po naszym „kursie" najwytrwalsi mogli nawet bawić się w trapera, bo uczyliśmy też rozpoznawać tropy i ślady zwierząt. Najmłodsi mogli zagrać na ogromnej planszy we „Wszędobyla leśnego".  Współorganizatorzy z grupy  Żywiec zaangażowali do współpracy Fundację Ekologiczną „Arka".  Ich stoisko cieszyło się dużą popularnością. Można było się np. przekonać ile zużywają prądu nasze urządzenia domowe.

 Nie zdawałam sobie sprawy ile energii czerpią łącznie wszystkie moje urządzenia w domu - mówi Pani Sylwia z Rzeniszowa. Bardzo ciekawie przedstawione zostały informacje nt. recyklingu, a moim dzieciom najbardziej podobało się własnoręczne zdobienie płóciennych toreb ekologicznych. Torby oczywiście dzieci zabierały do domu.

Na sportowo

Dodatkową atrakcją była również strefa Strong Man – siłaczy zaprosili współorganizatorzy z Żywca. Zarówno panowie, jak i panie zmierzyli się z rozmaitymi konkurencjami przygotowanymi przez herkulesów.

Na zakończenie na pamiątkę tego wydarzenia  wszyscy uczestnicy otrzymali 
okolicznościowe koszulki z logo kampanii „Lasy Państwowe. Zapraszamy" z datą sadzenia.
Mamy nadzieję, że akcja ta zostanie na długo w pamięci uczestników,
a za kilka lat będą mogli zobaczyć jak urósł efekt ich pracy.

Mariusz Kowalski


Wolność jest w naturze

We wrześniu w Nadleśnictwie Bielsko oraz w Nadleśnictwie Turawa zostaną otwarte trasy biegowe. Prezentujemy ich opisy oraz mapy i zapraszamy na szlak!

„Wolność jest w naturze". Pod takim hasłem Lasy Państwowe włączyły się do obchodów 25 rocznicy wydarzeń z 1989 roku wytyczając 25 tras biegowych w postaci pętli o długości 5 – 10 km na terenie całego kraju. Dwie z nich zlokalizowane zostały w obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, a mianowicie w Nadleśnictwie Bielsko i Nadleśnictwie Turawa. Otwarcie trasy biegowej w Nadleśnictwie Turawa odbędzie się w dniu  4 października br., zaś uroczyste otwarcie w Nadleśnictwie Bielsko zostanie połączone z otwarciem parkingu leśnego w Wapienicy w dniu 19 września. Bieg inauguracyjny połączony zostanie z ultra maratonem w dniu następnym.

Poniżej prezentujemy opisy tras w obu nadleśnictwach, a w załącznikach, w plikach PDF zamieszczamy mapy tras.

Trasa biegowa w Nadleśnictwie Bielsko

Trasa biegnie Doliną Wapienicy – malowniczym zakątkiem Beskidu Śląskiego, miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Bielska-Białej i okolic. Rozpoczyna się w pobliżu parkingu leśnego, mogącego pomieścić 120 samochodów osobowych oraz przy pętli autobusowej linii miejskich nr 16.

Początek trasy jest łagodny, o niewielkich wzniesieniach. Przebiega przez lasy, w których dominuje buczyna karpacka oraz przy granicy rezerwatu „Jaworzyna", który chroni cenne przyrodniczo jaworzyny górskie z wyróżniającą je rośliną - miesięcznicą trwałą. Wśród lasu płynie rzeka Wapienica, tworząca mikroklimat doliny, sprzyjająca tworzeniu środowiska dla zwierząt, w tym płazów i gadów. Trasa mija Zaporę Wapienica, zbudowaną w latach 1929-1932 i kamiennym przejściem przechodzi przez potok Błatnia, tworząc wyzwanie dla biegaczy, a następnie wiedzie mostkiem przez potok Barbara. Mija w niewielkiej odległości zabytkowy dworek myśliwski  księcia Sułkowskiego i pnie się wysoko w góręprzechodząc w etap trudniejszy. Na nim wije się drogą leśną w górach, następnie z powrotem przechodzi przez potok nieopodal rezerwatu Jaworzyna oraz zapory i wzdłuż rzeki kieruje się do mety. Cała liczy 12 km długości, a różnica wysokości wynosi 283 m.

Trasa biegowa w Nadleśnictwie Turawa

Początek trasy liczącej 5,7 km rozpoczyna się na miejscu postoju pojazdów w leśnictwie Kadłub Turawski, w sąsiedztwie pomnikowego dębu. W pobliżu znajdują się stawy rybne oraz niewielki pałacyk. Trasa biegnie częściowo przez pogranicze polno-leśne, przecinając las o zróżnicowanych stadiach rozwojowych oraz urozmaiconym składzie gatunkowym. Obok dojrzałych drzewostanów sosnowych  wzrastają uprawy bukowe, młode pokolenie lasu oraz stadia pośrednie. Na trasie można dostrzec 2 przydrożne krzyże oraz infrastrukturę łowiecką. Końcowa część trasy biegnąca przez las oferuje ocienienie i prowadzi w formie pętli z powrotem na miejsce początkowe - miejsce postoju przy miejscowości  Poliwoda.  

Materiały do pobrania


Bieg Katorżnika

Bieg Katorżnika to kultowa impreza sportowa organizowana przez Wojskowy Klub Biegacza „Meta" i Nadleśnictwo Lubliniec. W tym roku nad X jubileuszową edycją biegu patronat objął Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Stanisław Koziej a sama impreza została wpisana w kalendarium obchodów jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych

 

Trzeba nie tylko siły fizycznej ale przede wszystkim nie lada odporności psychicznej i woli przetrwania by ukończyć ten morderczy bieg. Dystans z pozoru niewielki bo tylko 10 km był najeżony naturalnymi przeszkodami. Trasa wytyczona w Leśnictwie Kokotek to nie tylko leśne odludzia, ale także przeprawa przez jezioro Posmyk, rowy melioracyjne, błoto i szuwary. Na śmiałków oprócz naturalnych przeszkód w postaci powalonych drzew, wystających z dna konarów i pijawek czekał również sztuczny tor przeszkód z zasieków drutu kolczastego. Przelotne opady deszczu, które podczas tegorocznego biegu nękały zawodników były nieplanowaną niespodzianką ze strony samej przyrody.

W Biegu Katorżnika biorą udział nie tylko wojskowi ale wszyscy , którzy chcą  poznać granice swojej wytrzymałości. Na starcie stanęło w sumie 1217 osób, z których trasę pokonało 1190.  W konkurencji drużynowej czyli w Galernik Team nie mogło zabraknąć leśników. W tym roku na starcie stanęły aż dwie drużyny: jedna reprezentująca Lasy Państwowe ( w składzie: Paweł Kosin, Andrzej Kubacki, Romuald Woźniak, Tomasz Sidorczyk), druga Klub Biegających Leśników ( w składzie: Piotr Król, Jarosław Oleksy, Marcin Jachym, Mateusz Garbacz). Do mety z najlepszym czasem przybiegł Piotr Król z Klubu Biegających Leśników z 48 lokatą i czasem 2h 2 min. 53 sek. Tuż za nim był Mateusz Garbacz z 64 lokatą, a trzeci Paweł Kosin biegnący w drużynie Lasów Państwowych, który uplasował się na 75 miejscu w klasyfikacji ogólnej. Wszyscy uczestnicy podkreślają ,że samo ukończenie biegu to już wielki sukces, wynik i lokata to dodatkowa satysfakcja.

Bieg Katorżnika cieszy się międzynarodową sławą. Co roku przybywa zawodników z zagranicy. W tegorocznej edycji wrażenie na uczestnikach i publiczności zrobiła drużyna Duńczyków, którzy wystartowali dwukrotnie: najpierw w „Ucieczce skazańców", biegu organizowanym z myślą o żołnierzach i prawdziwych „twardzielach", a kilka godzin później ponownie w  konkurencji drużynowej.

Tekst: Monika Matl


Maraton MTB - Mistrzostwa Polski Leśników

Informacja o III Mistrzostwach Polski Leśników w Maratonie MTB, które odbędą się na terenie Nadleśnictwa Głogów

Przychylając się do prośby Kolegów Leśników z Nadleśnictwa Głogów (RDLP we Wrocławiu) zamieszczamy informację o III Mistrzostwach Polski Leśników w Maratonie MTB.

MTB Obiszów, Gmina Grębocice oraz Nadleśnictwo Głogów w dniach 13 – 14 września organizują VII Maraton MTB o Puchar BIKE MTB OBISZÓW oraz  Mistrzostwa Polski XCM.

W ramach tej imprezy odbędą się III Mistrzostwa Polski Leśników w Maratonie MTB.  Honorowy patronat nad zawodami objął Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Grzegorz Pietruńko. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.mtbobiszow.pl .

Pasja kolarska związana z aktywnym spędzaniem czasu w połączeniu z rywalizacją, która odbywać się będzie na terenach leśnych Nadleśnictwa Głogów może działać tylko motywująco. Zachęcamy zatem do wzięcia udziału w tej sportowej imprezie!


Cietrzewisko

Relacja z V Pikniku Leśno - Łowieckiego

Kompleks pałacowo-parkowy w Koszęcinie w drugi weekend sierpnia stał się areną zmagań drwali i sygnalistów myśliwskich, którzy rywalizowali ze sobą odpowiednio w Mistrzostwach Polski Drwali oraz IV Śląskim Festiwalu Muzyki Myśliwskiej. Wydarzenia te odbywały się w trakcie Cietrzewiska – V Pikniku Leśno – Łowieckiego, którego gospodarzem był Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, który w sobotni wieczór wystąpił na dużej scenie z koncertem galowym przepełnionym energią głosów, tańca i kolorami wirujących strojów. 

W oficjalnym otwarciu pikniku oraz we wręczeniu nagród sygnalistom i strzelcom udział wzięli m.in. Piotr Żuchowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Główny Konserwator Zabytków wraz z żoną, gospodarz – Zbigniew Cierniak – Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, Bogdan Gieburowski – zastępca dyrektora RDLP w Katowicach, Adam Albertusiak – główny specjalista Zespołu ds. Gospodarki Łowieckiej i Rybackiej RDLP w Katowicach, Krzysztof Lysik – nadleśniczy Nadleśnictwa Koszęcin, Zdzisław Unglik – nadleśniczy Nadleśnictwa Złoty Potok.

Tegoroczne Cietrzewisko zorganizowane przez Zespół „Śląsk" we współpracy w RDLP w Katowicach, PZŁ oraz Gminą Koszęcin szczególnie promowało jubileusz 90-lecia Lasów Państwowych. Leśnicy zadbali by odwiedzający piknik goście, zarówno młodsi jak i starsi, mogli bliżej poznać polską przyrodę oraz tajniki sztuki leśnej. W namiotach rozstawionych m.in. przez nadleśnictwa Zawadzkie, Lubliniec, Świerklaniec, Brynek i Katowice edukatorzy wyposażeni w fantastyczne pomoce edukacyjne oraz liczne publikacje z pasją przekazywali swoją wiedzę. Pracy mieli bardzo dużo, bo zainteresowanych nie brakowało. Ul z przeszkloną ścianką, eksponaty leśnych zwierząt, konkursy wiedzy leśnej i liczne zabawy przyciągały jak magnes.

Atrakcji na pikniku było tak dużo, że ciężko było wybierać, w czym wziąć udział, co zobaczyć. W pięknie odrestaurowanym pałacu (siedzibie „Ślaska"), który można było zwiedzać z przewodnikiem prezentowana była wystawa łowiecka. Największe wrażenie na zwiedzających ją robiły trofea koronnych byków eksponowane w pięknym pałacowym holu. Dla tych, którzy dary lasu wolą oglądać na talerzu atrakcję stanowiły wystąpienia Grzegorza Russaka – znawcy i propagatora tradycyjnej kuchni myśliwskiej oraz jak się okazało – świetnego gawędziarza, który z poczuciem humoru, wplatając liczne anegdoty mówił o tradycjach polskich stołów i tajnikach przyrządzana nalewek. Szczęśliwie nie poprzestał jedynie na opowiadaniu i zaprosił zebranych na gulasz z jelenia. Tuż po Grzegorzu Russaku nastąpił pokaz psów rasy gończy polski oraz pokaz sokolniczy, z białozorem – największym sokołem – w roli głównej. Komu było mało oglądania psów i pokazów ich umiejętności, mógł w niedzielę posłuchać legendy treserów zwierząt – Franciszka Szydełko. To chodząca historia – ekspert, który od połowy ubiegłego wieku tresował m.in. Szarika, Sabę, Cywila oraz opracowywał sceny z  kilkuset innych zwierzętami w blisko 150 polskich filmach, nawet w „Misiu"…

Wydarzeniem w kompleksie pałacowo-parkowym towarzyszyły także Zawody strzeleckie o Puchar Dyrektora Zespołu „Śląsk" , które odbyły się w Kochcicach. Niestety nie sposób było być w kilku miejscach jednocześnie.  Cietrzewisko okazało się imprezą tak dużą i różnorodną, że od rana do późnych godzin wieczornych kiedy to duża scena zmieniała się w scenę „Country w Leśnej Dolinie" każdy, czy to młodszy czy starszy, zainteresowany łowiectwem bądź nie, znalazł w Koszęcinie coś dla siebie. 


Zaproszenie na Cietrzewisko

W pierwszy weekend sierpnia (9-10 sierpnia) Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk" przy ul. Zamkowej 3 odbędzie się „Cietrzewisko". Współorganizatorem leśno-łowieckiego pikniku są Lasy Państwowe. W szczególności wydarzenie wspierają nadleśnictwa:  Koszęcin, Lubliniec, Świerklaniec, Brynek, Olesno, Zawadzkie, Herby, Koniecpol, Złoty Potok, Siewierz, Kłobuck, Kluczbork, Rudziniec, Opole oraz Strzelce Opolskie. Część z nich będzie w Koszęcinie prezentować swoją działalność na stoiskach. 

Głównym wydarzeniem pikniku jest Śląski Festiwal Muzyki Myśliwskiej, który w tym roku odbędzie się po raz czwarty. W festiwalowym konkursie rywalizować ze sobą będzie w czterech kategoriach kilkudziesięciu sygnalistów.

Podczas „Cietrzewiska" rozegrają się również Mistrzostwa Polski Drwali. Po raz pierwszy w historii zawodów odbędą się one w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk".

Propozycją dla rodzin z dziećmi jest piknik Country w Leśnej Dolinie. Impreza, inspirowana kulturą Dzikiego Zachodu, jest doskonałą okazją do przygotowania wyjątkowej kowbojskiej stylizacji. Atrakcją spotkania będzie Country Motopiknik oraz występ zespołów country.

To nie koniec atrakcji. Odwiedzający będą mogli również obejrzeć pokaz sokolniczy, prezentacje ras psów myśliwskich czy też wysłuchać opowieści Franciszka Szydełki, legendarnego tresera psich gwiazd: Szarika, Cywila i Saby.

Szczegółowe informacje o imprezie zamieszczone są na stronie internetowej Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk


Zawody strzeleckie

Zawody strzeleckie leśników „O puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach”

 

Wzorem lat ubiegłych, 28 czerwca br. na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu-Grudzicach spotkali się leśnicy z nadleśnictw zgrupowanych w RDLP w Katowicach, by wraz z zaproszonymi gośćmi rywalizować w wieloboju myśliwskim o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Wśród zaproszonych gości ponownie byli z nami koledzy z Czech,  Słowacji, Technikum Leśnego w Tułowicach oraz, po raz pierwszy – i mamy nadzieję nie ostatni – przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Strzelcy rywalizowali w 3 klasyfikacjach: drużynowej, indywidualnej oraz indywidualnej wśród kadry kierowniczej. Ponadto przewidziano nagrody za najlepszy wynik w konkurencjach śrutowych i kulowych. Niekwestionowanym królem zawodów okazał się kolega Michał Soberka z Nadleśnictwa Bielsko, który z wynikiem 240 na 250 możliwych do zdobycia punktów, wygrał zarówno klasyfikację indywidualną, jak i nagrody za najlepszy wynik w konkurencjach śrutowych i kulowych. Ten wynik sprawił także, że ekipa strzelców z Nadleśnictwa Bielsko wywalczyła I miejsce w klasyfikacji drużynowej. Tylko kilka punktów mniej zdobyła drużyna RDLP we Wrocławiu zajmując drugie miejsce we wspomnianej wyżej klasyfikacji. Miejsce trzecie przypadło w udziale drużynie Nadleśnictwa Andrychów. W klasyfikacji indywidualnej na drugim stopniu podium stanął kolega Maciej Dzwonnik z wynikiem 231 punktów, zaś na miejscu trzecim, z wynikiem 227 pkt, uplasował się kolega Wacław Biereśniewicz z RDLP we Wrocławiu, który zwyciężył jednocześnie w klasyfikacji kadry kierowniczej, pokonując w tej kategorii kolegów Artura Ciba (2 miejsce) i kolegę z drużyny – Romana Palewskiego (3 miejsce). W nieformalnej klasyfikacji Dian zwyciężyła jedyna strzelająca koleżanka –Wiola Koper-Staszowska, reprezentująca biuro RDLP w Katowicach.

Oprócz pucharów, medali i dyplomów, zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji i wylosowani uczestnicy zawodów otrzymali także cenne nagrody rzeczowe ufundowane m.in. przez firmy: „Hubertech" z Katowic, BP Jaworski z Poznania, „Szóstak" z Wielunia, „Trop" z Wielunia, „Westfalia" z Niemiec, „Bavetia"  ze Szwajcarii  oraz „Makama" z Opola, a także RDLP w Katowicach, Nadleśnictwo Opole i ZO PZŁ w Opolu. Tradycyjnie już zwycięzca klasyfikacji indywidualnej w kadrze kierowniczej otrzymał ponadto nalewkę Nadleśniczego Nadleśnictwa Kluczbork wręczaną przez samego twórcę tego zacnego trunku. Poza ww. nalewką wszystkie puchary i nagrody wręczał Zastępca Dyrektora RDLP w Katowicach ds. Gospodarki Leśnej – Bogdan Gieburowski,  w asyście Prezesa Okręgowej Rady Łowieckiej w Opolu i jednocześnie Nadleśniczego Nadleśnictwa Opole – Zdzisława Dzwonnika, wiceprezesa ORŁ w Opolu – Jacka Sierżyńskiego, Łowczego Okręgowego z Opola – Wojciecha Plewki oraz Sędziego Głównego zawodów – Jerzego Adamczyka.

Fotorelację z zawodów, dzięki uprzejmości kolegi Zbigniewa Bocianowskiego, można obejrzeć na stronie . Ponadto na stronie http://www.opole.lasyonline.pl można obejrzeć panoramy z tej rywalizacji, których autorem jest Pan Jarosław Wieprow z Agencji Fotograficznej „Panoramica" z Wrocławia.


Wyświetlanie 1 - 25 z 57 rezultatów.
Pozycji na stronę 25
z 3