Lista Aktualności

Adoracje przy żłóbku panewnickim

Tradycją adoracji przy żłóbku panewnickim stały się już koncerty kolędowe. W tym roku wraz z Ojcami Franciszkanami kolędować będą leśnicy z katowickiej dyrekcji, a najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zagra Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Zespół Carrantouhill.

Program uroczystości:

17.45 – zwiedzanie największej w Europie szopki ołtarzowej

18.30 – msza św. w intencji leśników z  Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach

19.15 – koncert Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich RDLP w Katowicach oraz Zespołu Carrantouhill

Zapraszamy Leśników, ich Rodziny oraz wszystkich Przyjaciół Lasu

 

Materiały do pobrania


Na ferie do lasu

Co robić podczas zimowych ferii? Przyjdź do lasu. Leśnicy z RDLP w Katowicach zapraszają na zajęcia przyrodniczo-leśne zimą

Zimą las żyje innym, nieznanym przeciętnemu turyście rytmem. Leśnicy znają tajemnice drzew i krzewów w stanie bezlistnym i chętnie opowiedzą o przygotowaniach roślin i zwierząt do zimy, pokażą jak wyznaczać kierunki świata, odnajdywać i rozpoznawać ślady i tropy leśnych mieszkańców. Wystarczy ciepła odzież i wygodne buty, aby bez przeszkód cieszyć się urokami natury. Ruch na świeżym powietrzu, kontakt z naturą to dobra alternatywa dla komputera czy telewizora. Dlatego leśnicy z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach zapraszają na zajęcia przyrodniczo-leśne zimą.

Jedną z naszych propozycji jest akcja „Zima w lesie", adresowana głównie do dzieci i młodzieży, która zastanawia się jak spędzić ferie zimowe. Zapraszamy wszystkich -  grupy zorganizowane dzieci i młodzieży, grupy dorosłych i całe rodziny na spacer po leśnych duktach, ścieżkach edukacyjnych oraz do odwiedzenia ośrodków i izb edukacyjnych.

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z pracownikami najbliższego nadleśnictwa - adresy i telefony znajdują się  na naszej stronie internetowej w zakładce KONTAKT.


Świąteczne gyszynki rozdane

Trzysta choinek w pięciu miastach w ciągu pięciu dni rozdali leśnicy z katowickiej dyrekcji w ramach przedświątecznej akcji „Świąteczne gyszynki" organizowanej we współpracy z Radiem Piekary

„Świąteczne gyszynki"  to coroczna akcja piekarskiego radia, w czasie której mieszkańcy Śląska i Zagłębia otrzymują choinki i drobne, świąteczne upominki, czyli śląskie gyszynki. Tegoroczna trwała 17 - 22 grudnia i zaangażowane w nią były cztery nadleśnictwa katowickiej dyrekcji – Brynek, Katowice, Siewierz i Świerklaniec. W ciągu pięciu dni leśnicy odwiedzili pięć miast i obdarowywali ich mieszkańców naturalnymi, pachnącymi lasem choinkami. Aby otrzymać świąteczne drzewko prosto z Lasów Państwowych wystarczyło rozwiązać świąteczny mini – konkurs przygotowany przez pracowników radia. „W worku z prezentami" znalazły się również płyty z kolędami w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy RDLP w Katowicach, śląskich artystów oraz dziennikarzy Radia Piekary.

Stoiska edukacyjne naszych nadleśnictw zaprezentowały się w świątecznej odsłonie. Leśnicy opowiadali lesie a odwiedzający mogli stworzyć własne stroiki i ozdoby świąteczne z plastrów drewna, stroiszu czy szyszek.

Każda choinka rozdana w ramach akcji „Świąteczne gyszynki" posiadała Certyfikat Magicznych Świąt, który świadczył o legalności pochodzenia drzewka, przekonywał o jej wyższości nad choinką sztuczną oraz gwarantował radosne i pachnące lasem Święta Bożego Narodzenia.


Życzenia Świąteczne

.


Polski karp w Watykanie

Przedstawiciele Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp" wraz z ekipą kucharzy oraz smakowicie przyrządzonymi polskimi rybami w dniach 18-22 grudnia gościli w Stolicy Apostolskiej.

To już czwarta „wyprawa" polskiego karpia do Watykanu. Pierwsza odbyła się w 2013 roku. Wówczas polskie ryby podano na obiad Gwardii Szwajcarskiej. W następnym roku nasze ryby gościły na stołach polskiej wspólnoty przy parafii św. Stanisława w Rzymie. W 2015 rok ich smakiem delektowali się uczestnicy spotkania opłatkowego polskich środowisk, zorganizowanego przez Ambasadora RP w Rzymie. Przy okazji każdej z wizyt ryby przekazywano również papieżowi.

Tym razem papież Franciszek za pośrednictwem Jałmużnika Papieskiego przekazał polskie smakołyki rybne potrzebującym, m.in. z noclegowni "Dar Miłosierdzia". "Pan Karp" pomaga innym, jednocześnie promując polskich rybaków.

Tegoroczne  „watykańskie menu" zostało przygotowane w oparciu o pierwszą polską książkę kucharską wydaną w 1628 roku, autorstwa Stanisława Czarnieckiego. Korzystając z przepisów spisanych w  "Compendium Ferculorum" kucharze przygotowali tradycyjne, choć zapomniane potrawy, jak "karp bez ości", "szczupaki śpikowane świeże warzone" czy" ryby smażone z chrzanem".

Celem „wyprawy Pana Karpia" do Watykanu jest nie tylko symboliczne zaoferowanie potraw z polskich ryb na stół Papieża i dostojników Stolicy Apostolskiej, ale też zwrócenie uwagi polskich konsumentów i mediów na krajowych producentów ryb i przetworów rybnych.

RDLP w Katowicach była partnerem tegorocznej „wyprawy Pana Karpia" do Watykanu.


Pamiętamy o Dziewięciu z Wujka

W tym roku minęła 35. rocznica pacyfikacji KWK „Wujek". W jubileuszowych uroczystościach 16 grudnia w Katowicach udział wziął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Pamięć poległych górników uczcili również katowiccy leśnicy.

Obchody rozpoczęła msza św. koncelebrowana przez  ks. arcybiskupa Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie. Główne uroczystości odbyły się przed  Krzyżem-Pomnikiem, upamiętniającym śmierć dziewięciu górników z kopalni „Wujek". W apelu pamięci  i modlitwie w intencji górników uczestniczyły tłumy. Obecni byli przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych na czele z Jarosławem Wieczorkiem, Wojewodą Śląskim, Wojciechem Saługą, Marszałkiem Województwa Śląskiego, Marcinem Krupą, Prezydentem Miasta Katowice oraz parlamentarzyści, radni, działacze samorządowi, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji związkowych. NSZZ „Solidarność" reprezentował Piotr Duda i Dominik Kolorz, przewodniczący zarządu regionu śląsko-dąbrowskiego. Byli również harcerze, młodzież z okolicznych szkół i mieszkańcy Katowic. Kwiaty pod pomnikiem złożył Wiesław Kucharski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Tadeusz Norman, nadleśniczy Nadleśnictwa Katowice.


szlachetna paczka prosto z lasu

Jak co roku leśnicy z katowickiej dyrekcji przyłączyli się do przedświątecznej akcji Szlachetna Paczka.

Pracownicy RDLP w Katowicach akcję Szlachetna Paczka wpierali już po raz czwarty. W tym roku prezenty trafiły do mieszkańca Chorzowa, który samotnie wychowuję trójkę dzieci. Ideą akcji jest mądre pomaganie, dlatego też w „leśnej" paczce znalazły się podarunki na prawdę potrzebne rodzinie. Oprócz żywności, ubrań i środków czystości, leśnicy przekazali łóżko i węgiel na zimę. Nie zabrakło również prezentów niespodzianek.

- Moment przekazania paczki rodzinie jest zawsze bardzo wzruszający, ale te emocje dają nam jeszcze większą motywację do organizowania kolejnych akcji. Jest jeszcze tyle rodzin, którym trzeba pomóc. – mówi Agnieszka Sztos – Sobala z katowickiej dyrekcji LP.

Swoją Szlachetną Paczę przekazali również pracownicy Nadleśnictwa Katowice. Z inicjatywy Związku Leśników Polskich do jednej z siemianowickich rodzin trafiło kilka wielkich pudeł, wózek „chodzik", drewno opałowe i obowiązkowo żywa choinka.

W akcję zaangażowani byli nie tylko leśnicy z katowickiej dyrekcji, ale także ich rodziny. Wszyscy zapewniają, że w przyszłym roku powtórzą przedświąteczną zbiórkę dla potrzebujących, bo nie ma większej nagrody niż uśmiech na twarzach obdarowanych.

Szlachetna Paczka to projekt Stowarzyszenia Wiosna, którego ideą jest mądre pomaganie, a przy tym budowanie wspólnoty opartej na otwartości, zaufaniu i wzajemnej inspiracji.


w świątecznym klimacie

Świąteczne choinki z kobiórskich lasów rozbłysnęły przed Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Wojewódzkim w Katowicach

Trzy 12 - metrowe świerki, które  stanęły przed budynkami Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pochodzą z leśnictwa Żwaków (Nadleśnictwo Kobiór). Poszukiwania odpowiednich drzewek trwały kilka dni, a ich transport do centrum miasta stanowił nie lada wyzwanie. Ozdobione tysiącami światełek umilają mieszkańcom Katowic przedświąteczny czas.

 


Komunikat o obrocie drewnem energetycznym w roku 2017

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach zaprasza podmioty  uprawione do przystąpienia do negocjacji dotyczących zakupu drewna energetycznego na szczeblu Regionalnej Dyrekcji w Katowicach  w ramach realizacji przedsięwzięcia „Drewno dla samowystarczalności energetycznej samorządu oraz bezpieczeństwa energetycznego państwa". Oferowana masa drewna wynosi 217 131 m3.

Zgłoszenia zainteresowanych podmiotów przyjmowane będą do dnia 9 grudnia 2016 r. przez Wydział Gospodarki Drewnem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Zakończenie negocjacji planuje się na dzień 15 grudnia 2016 r.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych

IX Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej

IX Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej już za nami. Tytuł Mistrza Polski drugi rok z rzędu wywalczyła reprezentacja RDLP w Zielonej Górze. Drużyna katowickiej dyrekcji zajęła 11. miejsce.

16 ekip z dyrekcji regionalnych i drużyna Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych przez 3 dni walczyło o miano Mistrza Polski Leśników w Piłce Siatkowej. Tytuł mistrza obroniła drużyna z Zielonej Góry, pokonując w finale Białystok. Trzecie miejsce na podium zajęła RDLP w Szczecinie. Reprezentacja RDLP w Katowicach była 11.

- Poziom tegorocznych zawodów był bardzo wyrównany, o zwycięstwie często decydowały tie-breaki (sety decydujące). Z Wałbrzycha wróciliśmy silnie zmotywowani do jeszcze intensywniejszych treningów i walki o medale za rok. - mówi Piotr Chrzęszczyk, kapitan reprezentacji RDLP w Katowicach.

Gościem specjalnym wydarzenia był Krzysztof Ignaczak, Mistrz Świata i Europy, wielokrotny Olimpijczyk i Reprezentant Polski.

IX Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej odbyły 29 listopada – 2 grudnia br. w Wałbrzychu (RDLP we Wrocławiu). Organizatorem kolejnych jubileuszowych zawodów będzie RDLP w Poznaniu.

 


Submisja drewna cennego zakończona

Ponad 1000 m3 drewna zostało wystawione na corocznej submisji drewna specjalnego przeznaczenia zorganizowanej przez RDLP w Katowicach. Jej rozstrzygnięcie nastąpiło 18 listopada br. Wszystkie z 856 wystawionych losów znalazły nabywców.

Podczas submisji zainteresowani mogli zakupić drewno specjalnego przeznaczenia, czyli najlepsze i najcenniejsze pod względem jakości. Drewno dębowe i jesionowe zgromadzone na składzie w Jełowej (Nadleśnictwo Turawa) pochodziło z terenu 11 nadleśnictw katowickiej dyrekcji LP oraz trzech jednostek z RDLP w Łodzi. Najwięcej było surowca dębowego – 769 m3, jesionowego – niewiele ponad 245 m3. Na każdą sztukę (los) składano ofertę oddzielnie. Potwierdzeniem najwyższej jakości przygotowanego drewna była osiągnięta średnia cena sprzedaży, wynosząca 2 477 zł/m3 w przypadku drewna dębowego i 1 234 zł/m3 dla drewna jesionowego. Najwyższą wartość osiągnął los dębowy pochodzący z Nadleśnictwa Koszęcin. Rekordzistę sprzedano za 27 tys. zł.

W przetargu uczestniczyło 18 firm w tym: cztery zagraniczne (estońska, dwie austriackie i czeska) oraz 14 krajowych.

Organizatorem submisji była katowicka RDLP.


Lasy Państwowe to nie administracja rządowa

Organy administracji leśnej nie zaliczają się do administracji rządowej – napisała w opinii Państwowa Komisja Wyborcza.

Wątpliwości, czy Lasy Państwowe są częścią administracji rządowej, a tym samym czy pracownicy LP mogą pełnić funkcje w jednostkach samorządu terytorialnego, pojawiły się po ostatnich wyborach samorządowych. W art. 27 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym zapisano, że funkcji wójta nie można łączyć z zatrudnieniem w administracji rządowej, złamanie tego zakazy skutkuje wygaszeniem mandatu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy mandaty zostały wygaszone m.in. wójtom gmin Bralin oraz Słupi Koneckiej. Tamtejsi komisarze wyborczy stwierdzili, że samorządowcy będąc pracownikami LP łamią zakaz łączenia stanowisk.

Obecnie na różnych szczeblach samorządów działa 527 obecnych i byłych pracowników LP (najwięcej na terenie regionalnych dyrekcji LP w Białymstoku – 59 oraz Olsztynie – 50).

Wydana właśnie opinia Państwowej Komisji Wyborczej ostatecznie rozwiewa wątpliwości dotyczące pracowników LP wybranych do samorządu terytorialnego. Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, po zapoznaniu się z opracowaniem dyrektora generalnego LP Konrada Tomaszewskiego „Państwowe Gospodarstwo Leśne 'Lasy Państwowe' – Forma Organizacyjno-Prawna, w tym Status LP", wyjaśnia, że „organy administracji leśnej, o których mowa w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2015 r. poz. 2100, z późn. zm.), nie zaliczają się do administracji rządowej. Oznacza to zatem, że pracownicy Lasów Państwowych nie są zatrudnieni w administracji rządowej".

Według PKW fakt, iż jednostki organizacyjne Lasów Państwowych nie są zaliczane do administracji rządowej wynika także z art. 50 i 54 ustawy o lasach. „Zgodnie bowiem z art. 50 ust. 1 powołanej ustawy Lasy Państwowe prowadzą działalność na zasadzie samodzielności finansowej i pokrywają koszty działalności z własnych przychodów".

W wydanej opinii PKW powołuje się także na analogiczny wyrok Sądu Najwyższego z grudnia 2004 r. „Z uwagi na powyższe, według oceny Państwowej Komisji Wyborczej pracownicy Lasów Państwowych, o których mowa w ustawie o lasach, nie podlegają zakazowi łączenia mandatu wójta z zatrudnieniem w administracji rządowej, o którym mowa w art. 27 pkt 3 ustawy o samorządzie terytorialnym" podsumowuje PKW.

Cała opinia Państwowej Komisji Wyborczej.

 


Leśnicy uczcili Święto Niepodległości

Setki mieszkańców województwa śląskiego uczciły 98. rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystościach wzięli udział leśnicy z katowickiej dyrekcji LP.

Wojewódzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się  przed Archikatedrą Chrystusa Króla,  gdzie zebrani wysłuchali pieśni patriotycznych w wykonaniu Górniczej Orkiestry Dętej KWK Katowice-Kleofas oraz chóru X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego J. Paderewskiego w Katowicach.  Następnie  odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny celebrowana przez abp Wiktora Skworca, metropolitę katowickiego.

- W jedno nas tu zgromadziła miłość Chrystusa. W jedno nas tu zgromadziła miłość do Ojczyzny. (…) Nie ma Ojczyzny tam, gdzie człowiek nie szanuje człowieka, gdzie współobywatel nie szanuje współobywatela. (…) Brak wzajemnego szacunku jest zagrożeniem dla Ojczyzny- mówił podczas kazania abp W. Skworc.

Po mszy św. zaproszeni goście, kompanie honorowe, poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy Katowic i okolic  przeszli pod pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Bolesława Chrobrego, gdzie odbył się uroczysty apel pamięci, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce.

Obchody Święta Niepodległości w Katowicach zakończyła widowiskowa defilada ulicą Jagiellońską, w której udział wzięli przedstawiciele mundurowi,  zespół mażoretek z MDK Ligota oraz orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W uroczystościach zorganizowanych przez Jarosława Wieczorka, wojewodę śląskiego, Wojciecha Saługę, marszałka województwa śląskiego  i Marcina Krupę, prezydenta Katowic leśników z katowickiej dyrekcji reprezentował Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP w Katowicach oraz Bolesław Bobrzyk, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Katowice.

 


Inwentaryzacja dzików zakończona

Ponad 144 tys. sztuk - tyle wynosi liczebność dzików w całym kraju. W czwartek, 10 listopada do Ministeria Środowiska trafiło sprawozdanie z ogólnopolskiej inwentaryzacji dzika na terenach obwodów łowieckich.

Ministerstwo Środowiska, zleciło inwentaryzację dzików, która ma między innymi związek z zagrożeniem występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jej celem było uzyskanie informacji o wielkości populacji dzików i jej rozmieszczenia w Polsce. Inwentaryzacja miała również pokazać, czy Polski Związek Łowiecki (PZŁ) wywiązuje się ze swoich zadań w zakresie sanitarnego odstrzału dzików. 

- Inwentaryzacja dzików trwała od 15 października do 6 listopada na terenie Lasów Państwowych. Dziś ogłoszono jej efekty, z których wynika że mamy ponad 140 tysięcy sztuk dzika, co przekłada się na 0,5 szt. na km2– powiedział Andrzej Konieczny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

Wiceminister Andrzej Szweda-Lewandowski dodał, że obecnie inwentaryzacja jest prowadzona także w ośmiu parkach narodowych, które są położone w strefie zagrożonej ASF. - Jej wyniki będą znane do 30 listopada. Dopiero wtedy będziemy mieli pełny obraz inwentaryzacji na wschód o Wisły  - podkreślił wiceminister Szweda-Lewandowski.

Wiceminister Andrzej Konieczny zwrócił również uwagę, że silny wzrost wielkości populacji dzika nastąpił po 2008 r., kiedy zaniechano jego odstrzału- W tej chwili my jako rząd ratujemy polski przemysł przetwórstwa mięsa i hodowli trzody chlewnej. Rząd PO-PSL błędnymi decyzjami doprowadził do wzrostu populacji dzików, przez co stanęliśmy w obliczu problemu rozprzestrzeniania sie wirusa ASF. Na działania naszych poprzedników złożyliśmy zawiadomienie w sprawie zaniedbań i zaniechań – poinformował wiceminister Konieczny.

Liczebność dzików w całym kraju oszacowano na poziomie 144 079 sztuk. Najmniej dzików stwierdzono w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Warszawa (3 344 szt.) oraz RDLP Kraków (3 902 szt.). Najliczniej występują one natomiast w RDLP Katowice (12 746 szt.) oraz RDLP Olsztyn (12 728 szt.). Uśrednione zagęszczenie dla całego kraju wyniosło 0,5 szt./km2.

Inwentaryzacja dzików była prowadzona od 15 października do 6 listopada 2016 r. Wzięło w niej udział ponad 85 tys. osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele: Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, pracownicy Zakładów Usług Leśnych (10 proc.) oraz innych organizacji i instytucji. 
- Ta inwentaryzacja wykazała również, że zaangażowanie Polskiego Związku Łowieckiego  i Lasów Państwowych pozwoliło uzyskać bezpieczny zalecany poziom populacji dzika dla całej Polski. Chcę podkreślić, że te podmioty zabezpieczają właściwy poziom bezpieczeństwa ekologicznego i żywnościowego Polski – zaznaczył wiceminister Konieczny.

Źródło: PZŁ


Dziki policzone

Zakończyła się jesienna inwentaryzacja dzików na terenie RDLP w Katowicach, przeprowadzona w ramach akcji ogólnopolskiej. Wielkie liczenie zwierząt miało m.in. związek ze wzrastającym zagrożeniem rozprzestrzenienia się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF), choroby śmiertelnej dla trzody chlewnej i dzików

Szacowanie liczebności dzików przeprowadzono metodą tyraliery na nieco ponad 10% powierzchni leśnej nadleśnictw oraz dodatkowo na wybranych fragmentach wielkopowierzchniowych upraw kukurydzy i innych siedlisk chętnie zajmowanych jesienią przez dziki. Liczenie „tyralierą" wymaga zaangażowania wielu osób. Zadaniem części z nich jest przejście przez las, a tym samym zmuszenie zwierzyny do przemieszczania się w kierunku ustawionych co kilkadziesiąt metrów obserwatorów. Wszyscy uczestnicy inwentaryzacji posiadają specjalne karty, na których zapisują ile zwierząt i jakiego gatunku widzieli.

W inwentaryzacji przeprowadzonej w dniach 15-23 października br. oprócz pracowników katowickiej dyrekcji uczestniczyli myśliwi z kół łowieckich, przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich, Izb Rolniczych, Ochotniczej Straży Pożarnej, uczniowie szkół o profilu leśnym oraz pracownicy zakładów usług leśnych. W trakcie tygodniowej akcji w las wyruszyło 7,5 tys. osób i udało się zrealizować 731 powierzchni próbnych. Po przeliczeniu wynik jesiennej inwentaryzacji w katowickiej dyrekcji to ponad 12 tys. sztuk dzików, o zagęszczeniu 0,63 dzika/ km² obwodu łowieckiego. Podsumowanie ogólnopolskiej inwentaryzacji dzika na terenach obwodów łowieckich dostępne na stronach Lasów Państwowych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.


Od Antona do Antonka

Pod tym hasłem, 25 października br. odbyła się inauguracja 14. Święta Drzewa w Katowicach. Młodzież z okolicznych szkół oraz przedszkolaki w barwnym pochodzie, ze śpiewem na ustach przybyły na Plac pod Lipami, gdzie rośnie ponad 100 letni buk Anton. Jego imię nawiązuje do budowniczego giszowieckiego osiedla – ogrodu Antona Uthemanna.

Stary Anton, który jeszcze pięć lat temu zajął drugie miejsce w plebiscycie Klubu Gaja – drzewo roku na najbardziej niezwykłe drzewo w kraju, dziś obumiera.

Symbolicznie doczekał się swego następcy Antonka, zasadzonego wspólnie z zaproszonymi gośćmi m.in. przedstawicielami Miasta Katowice, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Zakładu Zieleni Miejskiej, Miejskiego Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec". Inaugurację uświetnił happening „Od Antona do Antonka" z udziałem uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Katowicach.

- Buk Anton to część dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Śląska, a dzieci, które dziś biorą udział w tym wydarzeniu oprócz lekcji ekologii dostają także lekcję historii – mówił Jacek Bożek, szef Klubu Gaja.

Inauguracja programu Święto Drzewa w Katowicach ma szczególny wymiar, bo jest to jedno z najbardziej zielonych miast wojewódzkich w Polsce. Pod względem lesistości plasuje się na drugim miejscu po Zielonej Górze. To pokazuje, że leśnicy dobrze gospodarują, wzorowo wręcz współpracują z samorządem lokalnym i organizacjami pozarządowymi, z korzyścią dla mieszkańców Katowic i okolicy.

Program Święto Drzewa objęty jest Patronatem Marszałka Województwa Śląskiego i Wojewody Śląskiego. Partnerem strategicznymi są Lasy Państwowe.

 


Akcja stroisz

Za nami dzień Wszystkich Świętych, czas zadumy i refleksji. Dla Straży Leśnej był to okres wytężonej i często niebezpiecznej pracy. Jak co roku strażnicy leśni RDLP w Katowicach przeprowadzili akcję „Stroisz", która trwała do końca października

Stroisz czyli gałązki drzew i krzewów iglastych są podstawowym materiałem do produkcji wieńców i różnego rodzaju ozdób nagrobnych. Nielegalne pozyskiwanie stroiszu stanowi poważne zagrożenie dla naszych lasów.

Skala kradzieży i wielkość zniszczeń w lasach w znacznym stopniu zależy od liczby amatorów kradzionego stroiszu. Dlatego warto o tym pomyśleć przed zakupem. Straty przyrodnicze są w tym wypadku olbrzymie. Wiązka stroiszu to jedna zniszczona ok. 20-letnia jodła. Łatwo wyobrazić sobie obraz corocznie dewastowanych całych młodników jodłowych.

Patrole straży leśnej będą kontrolować miejsca, gdzie rosną jodły (głównie tereny RDLP w Katowicach, Krośnie, Krakowie i Radomiu). Strażnicy sprawdzą źródło i legalność pochodzenia stroiszu. Pojazdy poruszające się po drogach leśnych oraz przebiegających w pobliżu lasów także będą poddawane kontrolom.

Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł

Podczas ubiegłorocznej akcji „Stroisz" stwierdzono w LP 42 przypadki nielegalnego pozyskiwania gałązek, 101 przypadków kradzieży drewna oraz znaleziono 166 wnyków, 13 przypadków kłusownictwa.

Strażnicy leśni nałożyli ponad 400 mandatów na kwotę ponad 40 tys. zł.

W ubiegłym roku na terenie RDLP w Katowicach w akcji wzięło udział 73 strażników leśnych. Nałożono 35 mandatów na kwotę blisko 5 tys. złotych.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z ozdób wykonanych ze stroiszu. Legalnie pozyskany pochodzi ze specjalnie do tego celu przeznaczonych plantacji i upraw oraz zabiegów pielęgnacyjnych w lesie. Ozdoby wykonane z tego materiału roślinnego ulegają biodegradacji i nie są tak szkodliwe dla środowiska jak tworzywa sztuczne.

Dla złodziei stroiszu liczy się tylko zysk i nie zaprzątają sobie głowy pielęgnacją i dobrem lasu. Wskutek takich nielegalnych działań w niektórych lasach niemal 100 proc. drzew zostaje uszkodzonych. Czasem tak mocno, że trzeba je wszystkie usunąć i całe lata pracy bezpowrotnie przepadają. Proces hodowli lasu na tym terenie należy zacząć od nowa.

Osoby, sprzedające stroisz powinny posiadać dokumenty, poświadczające legalność pozyskania. Stroisz pochodzący z Lasów Państwowych posiada tzw. asygnatę, wystawianą przez nadleśnictwo. Mandat za kradzież stroiszu wynosi do 500 zł.

Media o akcji "Stroisz"

Nielegalna wycinka choinek - TVP Katowice

Złodzieje kradną stroisz i choinki - TVN24


Leśnicy odznaczeni

Złotymi i Brązowymi Krzyżami Zasługi oraz Medalami za Długoletnią Służbę nadanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali szczególnie zasłużeni pracownicy RDLP w Katowicach. Uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych odbyła się 21 października r. w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach

Na wniosek Ministra Środowiska za zasługi w działalności na rzecz leśnictwa w Polsce Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali: Zdzisław Dzwonnik, nadleśniczy Nadleśnictwa Opole i Witold Szozda, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Wisła. Brązowe Krzyże Zasługi Otrzymali Czesław Tyrol, podleśniczy w Nadleśnictwie Koszęcin i Jan Nowak, leśniczy Nadleśnictwa Namysłów.

Krzyż Zasługi, nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, poprzez ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa Medale za Długoletnią Służbę otrzymali: Mirosław Siuda, Urszula Krzemińska-Plesner, Mieczysław Jarosz, Zbigniew Warmuz, Krzysztof Mikiewicz, Zbigniew Gil, Stanisława Szwagrzyk, Urszula Troll, Waldemar Rawicki, Józef Wiącek, Roman Ziebura, Henryk Chowaniok, Stefan Barczyk.

Odznaczenia państwowe, będące wyrazem najwyższego uznania za wkład w rozwój polskiego leśnictwa, w imieniu Prezydenta RP wręczał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

 


Diamentowy Kordelas

Diamentowy Kordelas dla dr inż. Kazimierza Szabli

           

            W Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, 18 października br. odbyła się przy wypełnionej po brzegi sali, uroczysta Regionalna Narada Leśników, podczas której prof. Jan Szyszko, Minister Środowiska dziękował odchodzącemu na emeryturę dr. inż. Kazimierzowi Szabli, wieloletniemu dyrektorowi RDLP w Katowicach, za jego niezwykły wkład w rozwój i trwanie polskich lasów. Taka, godna naśladowania forma uznania  za niezwykłe osiągnięcia podległego pracownika, połączona z symbolicznym przekazaniem obowiązków dyrektorskich następcy, zdarzyła się w tym resorcie po raz pierwszy.

            Dr inż. Kazimierz Szabla, absolwent obecnego Uniwersytetu Rolniczego w  Krakowie, przeszedł wzorcowo wszystkie szczeble kariery w przedsiębiorstwie, od stażysty do dyrektora, przypominał prezentujący  bardzo trudną 43- letnią drogę zawodową Dyrektora - Bogdan Gieburowski, jego emerytowany od ubiegłego roku zastępca. I dodawał: dyrektor Szabla poradził sobie z największymi klęskami, jakie dotknęły lasy, zarządzane przez katowicką  RDLP.  Największym w Europie pożarem w Rudach Raciborskich w 1992 roku; powodziami, okiścią, huraganami i trąbami powietrznymi oraz klęską zamierania świerczyn w Beskidach. Wskazał też na jego wzorcową współpracę z naukowcami, samorządami, NGO-sami, mediami oraz Kościołem. Dzięki tej współpracy udało się nie tylko zlikwidować skutki tych klęsk, a i wypracować wartość dodaną, w postaci najnowocześniejszego w Europie polskiego systemu osłony przeciwpożarowej, technologii produkcji sadzonek mikoryzowanych z zakrytym systemem korzeniowym, czy przebudowy drzewostanów w Beskidach. Ten dorobek  i praktyczny i naukowy pokazał również na specjalnie przygotowanej multimedialnej prezentacji.

            Minister środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko w swoim przemówieniu za ten dorobek i wzorową pracę podziękował  dr. Kazimierzowi Szabli. Podkreślił, że polskie lasy to unikat w skali światowej, przykład realizacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, ich użytkowania z poszanowaniem praw przyrody i praw człowieka oraz że właśnie dzięki tej gospodarce polska przyroda nie straciła ani jednego gatunku chronionego.

            Z kolei dr inż. Konrad Tomaszewski dyrektor generalny Lasów Państwowych powiedział wzruszony: „ to spotkanie wiąże się z jednej strony z powiedzeniem „do widzenia" dyrektorowi Kazimierzowi Szabli, bo my się nie żegnamy i „dzień dobry" nowemu dyrektorowi Wiesławowi Kucharskiemu. Lasy Państwowe to nieprzeciętna instytucja, która jest wzorcem rozwoju na przykładzie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Największą wartością tej instytucji są zasoby ludzkie. Bez najmniejszych wątpliwości chcę powiedzieć dyrektorowi Kazimierzowi Szabli, że choć wywodzimy się z różnych pozycji, z różnych stron, to ma Pan, Panie Dyrektorze  niemałe zasługi w budowaniu wielkości Lasów Państwowych, za co serdecznie panu dziękuję, z głębi serca. Nie mówię żegnaj, bo umówiliśmy się, że Pan Dyrektor będzie doradzał w wielu przedsięwzięciach rozwojowych – dodał dyrektor generalny.

            Najbardziej wzruszającym momentem zarówno dla samego Kazimierza Szabli jak i dla zgromadzonych, było przyznanie mu przez dyrektora generalnego najważniejszego odznaczenia leśnego – Diamentowego Kordelasa Leśnika Polskiego. Odznaczenie jest tym bardziej prestiżowe, że opatrzone numerem trzecim.

Odznaczony  dr inż. Kazimierz Szabla powiedział skromnie: „gdybym miał znowu wybierać, to wybrałbym zawód leśnika, bo to nie tylko doskonała praca, mundur, ale i pewien system wartości. W naszej pracy wcale nie las jest najważniejszy. Najważniejszy jest człowiek, a jest on tyle wart ile da innym i ile po sobie zostawi. Mojemu następcy chcę życzyć dużo wytrwałości, ludzkiej życzliwości i tego żeby kiedyś mógł stanąć za taką mównicą i miał takie audytorium", zwracał się do swojego następcy Wiesława Kucharskiego Kazimierz Szabla.

            Najtrafniejszym symbolem przekazania  steru nowemu dyrektorowi była sadzonka świerka z zakrytym systemem korzeniowym, która pojawiła się na scenie. Nad nią też pracował dr inż. Kazimierz Szabla. Obecnie jest dla niego symbolem nieustającego ogromu pracy do wykonania w zagrożonych świerczynach. Dlatego życzył nowemu dyrektorowi, by mu się powiodło. Bo kiedy Panu się powiedzie, to powiedzie się nam wszystkim, powiedzie się lasom. Darz bór, dodał.

            „Leśnicy wiedzą, że sadzonka z zakrytym systemem korzeniowym, nawet posadzona w bardzo trudnych warunkach, da sobie radę, bo ma zapas składników pokarmowych i wody. Potrzeba czasu żeby się ukorzeniła i być może pielęgnacji leśnika - doświadczonego Kazimierza Szabli. Dołożę wszelkich starań by być odpowiedzialnym zarządcą lasu i ludzi", odpowiedział Wiesław Kucharski, nowy dyrektor RDLP w Katowicach.

Media o Regionalnej Naradzie Leśników:

Śląskie lasy z nowym dyrektorem - telewizja TVT

Dyrektor z Diamentowym Kordelasem - Gazeta Wyborcza

 


Liderzy spotkali się w Jaszowcu

Coroczne warsztaty dla liderów edukacji z Leśnych Kompleksów Promocyjnych oraz koordynatorów z regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych stały się już tradycją. W tym roku, na siedemnaste już warsztaty, w dniach 13-14 października, do Regionalnego Leśnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Leśnik" w Ustroniu Jaszowcu przyjechali edukatorzy z całej Polski.

Pierwszy dzień intensywnych zajęć warsztatowych rozpoczął się wystąpieniem dyrektora generalnego LP dr Konrada Tomaszewskiego, który przywitał ponad setkę zgromadzonych. Oficjalnego otwarcia tegorocznych „Dni rozwoju edukatorów leśnych" dokonała Anna Pikus naczelnik Wydziału Edukacji i Udostępniania Lasu Dyrekcji Generalnej LP. Warsztaty poświęcone były trzem tematom. Pierwszy to priorytety edukatora, rozumienie własnej roli, zarządzanie czasem, negocjowanie zasobów z przełożonymi i współpracownikami. Druga grupa zagadnień, nad którymi pracowali edukatorzy to zarządzanie zmianą i wizerunek w roli edukatora oraz wdrażanie strategii komunikacyjnych. Ostatnia grupa tematów warsztatowych obejmowała inspirujące projekty edukacyjne oraz budowanie zaangażowania zespołu i wizerunku projektów. Uczestnicy pracowali pod okiem moderatorów – trenerów z Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W części wykładowej Marcin Gołębiowski z CKPŚ przybliżył założenia projektu leśnych gospodarstw węglowych, a Sergiusz Sachno z CILP funkcjonowanie leśnej telewizji internetowej.

Nad sprawną organizacją czuwał zespół pracowników Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.

 

Więcej w najbliższym numerze Trybuny Leśnika.

 


Nowy dyrektor RDLP w Katowicach

Wiesław Kucharski został nowym dyrektorem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. 11 października br. nominację, w imieniu dyrektora generalnego Lasów Państwowych, wręczył prof. dr. hab. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki

- Dyrektor Wiesław Kucharski obejmuje dzisiaj jedną z największych i najtrudniejszych dyrekcji w Polsce – mówił prof. T. Zawiła-Niedźwiecki. - Jestem pewien, że sprosta temu zadaniu i dzieło jego poprzednika będzie kontynuowane. Życzę Panu wielu spokojnie przespanych nocy, ponieważ na tym stanowisku zarwane noce to chleb powszedni.

Słowa uznania i podziękowania T. Zawiła-Niedźwiecki skierował do Kazimierza Szabli, który, po 15 latach pełnienia funkcji dyrektora RDLP w Katowicach, przeszedł na emeryturę.

W. Kucharski jest absolwentem Technikum Leśnego w Brynku oraz Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie. Pracę zawodową w LP rozpoczął w Nadleśnictwie Brynek, zajmując kolejno stanowiska podleśniczego i leśniczego . W 2013 r. podjął pracę w Wydziale Audytu i Kontroli Wewnętrznej RDLP w Katowicach, jako specjalista ds. kontroli a następnie został powołany na stanowisko inżyniera nadzoru w Nadleśnictwie Strzelce Opolskie.

Nowy dyrektor katowickiej dyrekcji LP ukończył studia podyplomowe na kierunkach: ekologia człowieka i edukacja ekologiczna, nadzór, kontrola i audyt wewnętrzny w gospodarce i administracji oraz gospodarka łowiecka i ochrona zwierzyny.

W. Kucharski ceni sobie rzetelną organizację pracy, sprawne i odpowiedzialne zarządzanie, a przede wszystkim dobrą, bezpośrednią współpracę z ludźmi.

 

 


Komunikat

W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego  dr inż. Kazimierz Szabla w dniu 11 października br. został odwołany  ze stanowiska dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na stanowisko dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach powołał  mgr inż. Wiesława Kucharskiego.


Jesienne drzewka za odpady

1641,5 kg surowców wtórnych oddali mieszkańcy Bielska-Białej i okolic w czasie jesiennej edycji akcji „Drzewko za surowce", która odbyła się w sobotę 8 października w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów . Ideą akcji organizowanej przez Fundację Ekologiczną Arka jest zachęcenie mieszkańców Bielska-Białej do segregowania odpadów, tak by część z nich zamiast trafiać na wysypiska została ponownie wykorzystana. Współorganizatorem akcji jest Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Beskidu Śląskiego", w skład którego wchodzą nadleśnictwa Bielsko, Ustroń, Wisła i Węgierska Górka.

 3820 kg makulatury, 1940 kg szkła, 300 kg plastików, 320 kg aluminium, 1200 kg elektro- śmieci,60 kg baterii i 1,5 kg zużytych świetlówek zostało wymienionych na 1000 bratków i ponad 2 tys. sadzonek drzew leśnych. Dla mieszkańców Podbeskidzia „Drzewko za surowce" ma już stałe miejsce w kalendarzu. Większość osób, które przyniosły 8 października surowce wtórne, brało udział w tej akcji wielokrotnie. Uczestnicy podkreślali, że segregowanie odpadów stało się w ich domach nawykiem. Nagrodą za odpowiedzialne podejście do kwestii śmieci były sadzonki kwiatów i drzewek. Podobnie jak podczas wiosennej edycji akcji leśnicy przygotowali sadzonki gatunków lasotwórczych wykorzystywanych podczas przebudowy drzewostanów świerkowych w Beskidach, czyli buki, jodły i świerki oraz modrzewie. Niespodzianką były sadzonki czereśni ptasiej, które leśnicy wprowadzają do drzewostanów jako gatunek biocenotyczny, czyli wzmacniający bioróżnorodność i jednocześnie wzbogacający „ptasią stołówkę" . Leśnicy z nadleśnictw: Bielsko i Ustroń chętnie służyli także radą jak prawidłowo posadzić i pielęgnować sadzonki drzew, jednocześnie korzystając z okazji by mieszkańcom Bielska przybliżyć skład gatunkowy beskidzkich lasów. Dla najmłodszych uczestników akcji „Drzewko za surowce" organizatorzy przygotowali drobne upominki, a dla dorosłych mapy z propozycjami krótkich tras turystycznych w Beskidach, wydanych w ramach kampanii społeczno-informacyjnej „Nasze górskie lasy się zmieniają".

Media o akcji:

TVP3 Katowice


Lecąc z łabędziami

Jedna kobieta, 7000 km, 11 krajów - to hasło kampanii Wildfowl & Wetland Trust – Lecąc z łabędziami, poświęconej problemowi ochrony migrujących ptaków. Lasy Państwowe są polskim partnerem tego wydarzenia.

Sasha Dench. Australijka. Na co dzień szefowa działu medialnego Wildfowl & Wetland Trust (WWT), jednej z najbardziej zasłużonych organizacji ochrony przyrody na świecie, na paramotolotni przemierza trasę corocznej migracji łabędzi czarnodziobych, zwanych także łabędziami Bewicka. Przed nimi do pokonania ponad 7000 km przez 11 krajów, z północnych krańców syberyjskiej tundry, aż do Slimbridge w Anglii.

Trasa biegnie także przez Polskę, dlatego Lasy Państwowe, stowarzyszenie Ptaki Polskie, Biebrzański Park Narodowy i stowarzyszenie paralotniarzy Black Wings są polskimi partnerami WWT tego wyjątkowego wydarzenia.

Łabędzie czarnodziobe nie są ptakiem lęgowym w Polsce, ale podobnie jak polskie rybołowy, orliki krzykliwe, bieliki czy bociany czarne pokonują niebezpieczną trasę tysięcy kilometrów lecąc na swoje zimowiska i niestety nie wszystkie z nich powracają do Polski. Przyczyną spadku liczebności gatunków migrujących są bardzo często nielegalne polowania na te ptaki. Projekt WWT ma na celu zwrócenie uwagi na problem ochrony migrujących ptaków, właśnie dlatego Sasha i jej ekipa podczas wyprawy organizują spotkania edukacyjne z lokalnymi społecznościami i szukają sposobów na poprawę tej sytuacji.

Kampania „Lecąc z łabędziami" (Flight of the swans) trwa od września do października, a sam przelot nad Polską od 22 – 31 października. Cały lot Sashy zostanie sfilmowany, a filmy z tej niezwykłej podniebnej podróży będzie można zobaczyć na oficjalnej stronie WWF.

Więcej informacji o migracji ptaków dostępnych jest na stronach i fanpage'u akcji "Flight of the Swans" oraz stronie Stowarzyszenia Ptaki Polskie

Lasy Państwowe relacje z tego niezwykłego wydarzenia publikować będą na profilu Rybołowy Online oraz swoich LP.

Aktualne pozycje „ptasich uczestników" projektu można znaleźć na mapie


25. ROCZNICA PRZYJĘCIA USTAWY O LASACH

28 września minęło 25 lat od przyjęcia ustawy o lasach. 1991 r. przyjęto ustawę o lasach. Ten podstawowy dla PGL LP dokument określa zasady prowadzenia gospodarki leśnej zarówno przez LP, jak i w lasach innych własności

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. stawia ponad korzyściami ekonomicznymi trwałość i wielofunkcyjność lasów, podkreślając jednocześnie znaczenie funkcji ekologicznych, produkcyjnych i społecznych obszarów leśnych.

Położono również nacisk na zachowanie trwałości lasu oraz ciągłości jego wielofunkcyjnego użytkowania przez obecne i przyszłe pokolenia. Koszty tych działań nie obciążają budżetu państwa, ponieważ PGL LP jest jednostką organizacyjną w pełni samofinansującą swoją działalność. Wejście w życie tej ustawy spowodowało przemianowanie Naczelnego Zarządu LP w Dyrekcję Generalną LP, a Okręgowych Zarządów LP w regionalne dyrekcje LP. Określono zostały również na nowo kompetencje poszczególnych jednostek organizacyjnych.  

Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych, o rocznicy 25.  uchwalenia ustawy o lasach


Wyświetlanie 1 - 25 z 136 rezultatów.
Pozycji na stronę 25
z 6