Lista Aktualności Lista Aktualności

XX submisja RDLP w Katowicach rozstrzygnięta

Po 10 latach od pierwszej submisji drewna zorganizowanej na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, zwiększa się ilość wystawianego drewna i jego średnia cena.

Największym popytem cieszy się dąb i jesion. Spada zainteresowanie sosną, bukiem, olchą i modrzewiem. XX submisja drewna szczególnego, której wyniki ogłoszono 16 listopada w Nadleśnictwie Turawa, nie przyniosła niespodzianek. Spotkanie było okazją do podsumowania wszystkich submisji organizowanych przez RDLP w Katowicach.

Podczas jesiennej edycji submisji sprzedano całość wystawionego drewna – ponad 1 117 m3 w średniej cenie 2 317 zł/m3. Najdrożej wyceniona sztuka drewna dębowego (4 466 zł/m3) pochodziła z Nadleśnictwa Namysłów. Bardzo wysoką cenę uzyskał dąb czerwony – 1952 zł/m3.

W submisji wzięło udział 12 kontrahentów: 8 firm krajowych i 4 zagraniczne.

- Gdyby nie możliwość udziału w submisjach, nie mógłbym prowadzić swojej działalności – mówił Marek Gleba z firmy „CZECH. Wytwórnia Oklein. Eksport-Import”, który uczestniczył we wszystkich submisjach katowickiej Dyrekcji LP. – Tutaj znajduję drewno najwyższej jakości, które jest niezbędne do produkcji mebli.

XX submisja była okazją do podsumowań. Podczas dotychczasowych dwudziestu edycji sprzedaży: jesiennej (8) i wiosennej (12) sprzedano ponad 20 tys. m3 drewna najwyższej jakości. Nabywców nie znalazło tylko 0,3% surowca. Drewno na submisje pochodziło z większości nadleśnictw RDLP w Katowicach – 31 na 38 jednostek, najwięcej z Opolszczyzny, głównie nadleśnictw Tułowice, Prudnik i Prószków. Najchętniej kupowany był dąb (ok. 66% udziału w sprzedaży). Najdroższa sztuka tego gatunku w historii organizowanych submisji osiągnęła 5206 zł/m3 i pochodziła z Nadleśnictwa Kluczbork.

- Czas pokazał, że submisje na stałe weszły do, naszego i odbiorców, kalendarza sprzedaży drewna – powiedział Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP w Katowicach. – To najbardziej emocjonująca forma sprzedaży surowca, ale i najpiękniejsza, gdyż kłody wystawione na składach przykuwają oko. To wyjątkowy przykład świetnej współpracy leśników z firmami leśnymi i drzewnymi.

W spotkaniu w Nadleśnictwie Turawa – obok kierownictwa RDLP w Katowicach, pracowników Wydziału Gospodarki Drewnem i Zakładu Transportu i Spedycji LP w Świerklańcu, bezpośredniego organizatora submisji – wzięli udział wszyscy, którzy zajmują się organizacją i przygotowaniem drewna na submisję. Nadleśniczowie, leśniczowie, przedstawiciele ZUL-u oraz firmy transportowej za tę wspólną pracę zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami.

Więcej w grudniowym wydaniu Trybuny Leśnika.