Asset Publisher Asset Publisher

Cietrzewisko 2019 w Koszęcinie

X Piknik Leśno - Łowiecki „Cietrzewisko” w Koszęcinie rozpoczął się mocnym akcentem, jakim był Leśny Dzień Edukacyjny. W piątek 17 maja można było m.in. zapoznać się z ofertami szkół i uczelni leśnych oraz odwiedzić stoiska promocyjno-edukacyjne Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

- Chcemy pokazać młodzieży, na czym polega edukacja leśna, z czym się wiąże praca leśnika. Jak zostało tu zasygnalizowane, aby zostać leśnikiem, trzeba być pasjonatem przyrody – mówił w Radiu Piekary Arkadiusz Wojciechowicz, Dyrektor RDLP w Katowicach.

Z kolei Regionalne Święto Lasu było dla leśników głównym punktem drugiego dnia „Cietrzewiska”. Tym bardziej, że 2019 r jest rokiem wyjątkowym. 95 lat temu powstały Lasy Państwowe w strukturze funkcjonującej do dziś, ale także w tym roku obchodzimy setną rocznicę Powstań Śląskich.

Podczas uroczystości z pełnym ceremoniałem leśnym, w obecności sztandaru RDLP w Katowicach wręczone zostały Kordelasy leśnika Polskiego. Otrzymali je:

Marcin Cichy, leśniczy - Nadleśnictwo Prudnik

Zdzisław Dzwonnik, nadleśniczy -Nadleśnictwo Opole

Waldemar Wencel, leśniczy - Nadleśnictwo Prószków

Zdzisław Płoskonka, emerytowany leśniczy - Nadleśnictwo Andrychów

Urszula Firlewicz, emerytowana kadrowa - Nadleśnictwo Prudnik

Kordelas jest najwyższym odznaczeniem, jakim honoruje się pracowników Lasów Państwowych za wybitne osiągnięcia i sumienną służbę. Kordelas może być nadany także osobom i instytucjom spoza struktur Lasów Państwowych, które poprzez swoją działalność w sposób wyjątkowy wspierają idee polskiego leśnictwa i swoim profesjonalizmem oraz zaangażowaniem przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku leśnika polskiego.

To wyjątkowe odznaczenie przyznawane jest od 1996 roku przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych i dyrektorów regionalnych dyrekcji. Wnioski o nadanie wyróżnienia opiniowane są przez Kapitułę Honorową. Sam kordelas, to paradna i honorowa broń pracowników służby leśnej, nawiązująca bezpośrednio do tradycji okresu międzywojennego. Obecny wzór obowiązuje od 1 marca 1930 roku, kiedy to wyszło Rozporządzenie Rady Ministrów „O umundurowaniu i oznakach służbowych funkcjonariuszy administracji Lasów Państwowych”.

Trzeciego dnia, w niedzielę o godz. 11:00 odprawiona została w kościele pw. św. Trójcy w Koszęcinie msza św. Hubertowska z muzyczna oprawa Zespołu reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich RDLP w Katowicach.

Wśród atrakcji niedzieli były: degustacja specjałów kuchni myśliwskiej, pokaz psów ras myśliwskich ale także muzyka myśliwska. Tym razem konkursy przeznaczone były dla dzieci. Poznaliśmy też zwycięzców Międzynarodowych Zawodów Drwali. Najlepszy w klasyfikacji generalnej okazał się Tomasz Bilski, na drugim miejscu uplasował się Valery Durovich z Białorusi, natomiast na trzecim miejscu stanął Szymon Kukuc ze Słowacji.

Przebieg wydarzeń, od piątku na żywo z Koszęcina relacjonowała stacja TVS w ramach programu Weekend z TVS. Na koniec wypada powtórzyć słowa prowadzącego relację: Do zobaczenia za rok.

Na ręce Dyrektora RDLP w Katowicach wpłynęło wiele podziękowań i życzeń z okazji organizacji Regionalnych Obchodów Dni Lasu. Podziękowania i życzenia złożyli m.in.:

Grzegorz Tobiszowski - Poseł na Sejm RP, Wiceminister Energii

Jacek Sagan - Dyrektor Departamentu Leśnitwa w Ministerstwie Środowiska

nadinsp. Jarosław Kaleta - Komendant Wojewódzki Policji w Opolu

Andrzej Konieczny - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

Grażyna Zagrobelna - Dyrektor RDLP w Krośnie

Marek Komala - Dyrektor RDLP w Lublinie

Mariusz Orzechowski - Dyrektor RDLP w Olsztynie

Tomasz Markiewicz - Dyrektor RDLP w Poznaniu