Lista Aktualności

Narada kierowników jednostek

Eksploatacja złóż mineralnych na terenie RDLP w Katowicach była tematem narady kierowników jednostek, która tym razem odbyła się 9 czerwca w Chrzanowie. Wybór Nadleśnictwa Chrzanów na gospodarza spotkania nie był przypadkowy.

Aby poznać technologię eksploatacji złóż, problemy z tym związane ale także sposoby rekultywacji gruntów poprodukcyjnych w tym wprowadzanie drzewostanów na terenach po rekultywacji najlepiej rozmawiać w terenie na konkretnych przykładach.A właśnie na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Chrzanów trwa eksploatacja piasku na skalę przemysłową.

Zatem pierwsza częścią narady w formie warsztatów było odwiedzenie Zakładu Bukowno Sibelco Sp. z o.o. który zajmuje się pozyskaniem i przerobem piasku. Uczestnicy zapoznali się z technologiąjego wydobycia, w samym sercu eksploatowanego złoża na terenie leśnictwa Sławków.

- Później zarównoprzedstawiciele Nadleśnictwa Chrzanów jak i Zakładu Sibelco zapoznali uczestników z technologią rekultywacji gruntów poeksploatacyjnych oraz problemami w prowadzeniu drzewostanów na terenach po rekultywacji oraz zasadami współpracy pomiędzy Nadleśnictwem i Zakładem. Widok kopalni i zagadnienia związane z eksploatacją wzbudziły wśród uczestników wiele emocji – mówi Ewelina Boruń, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Chrzanów.

Drugim etapem części terenowej było sprawdzenie jak wyglądają dziś odnowienia na na zakończonej z początkiem lat 90. eksploatacji. Warto zaznaczyć, że rekultywacje tego obszaru zakończono dopiero w 2005 r. a więc ponad dekadę później.

- Chcieliśmy zwrócić uwagę uczestników narady, jak dużym determinantem życia na tych terenach jest woda. Różnorodność kondycyjna jak i wzrostowa drzew wskazują z jak trudnymi warunkami życia zmagają się uprawy i młodniki. Kierownicy jednostek mogli zobaczyć również powierzchnie, na których odnowienia pozostawiono siłom natury. Mam tu na myśli trzy oddziały położone na terenie tzw. Zbiornika Bukowno w leśnictwie o tej samej nazwie – dodaje Ewelina Boruń.

Warto zaznaczyć, że, teren ten został zrekultywowany w latach 1999 – 2002. Rekultywacja prowadzona była w oparciu o zamysł utworzenia w tym miejscu zbiornika wodnego. Jednak w związku z brakiem finansowania projektu ze strony gminy Bukowno, zamysł utworzenia zbiornika wodnego na tym terenie upadł i pozostawiono ten obszar naturalnej sukcesji.

- Jesteśmy przekonani, że wyjazd i związane z tym pokazane miejsca przede wszystkim pozwoliły zapoznać się z problematyką z która na swoim terenie borykają się nadleśnictwa na terenie których prowadzona jest eksploatacji złóż z obszarów leśnych – usłyszeliśmy na zakończenie od pracowników Nadleśnictwa Chrzanów.

(red.)


14 czerwca 2017r. NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKICH NAZISTOWSKICH OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH I OBOZÓW ZAGŁADY

Przedstawiciele Lasów Państwowych z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz Krakowie uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych, które odbywały się  w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Podczas obchodów zapalono znicze pod Ścianą Śmierci oraz złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą  przybycie pierwszego transportu do Auschwitz.

W głównej uroczystości rocznicowej udział wzięła Pani Premier Beata Szydło


Audycje radiowe „Cztery pory roku”

„Cztery Pory Lasu" – głos leśników w radiu

Cztery Pory Lasu, to tytuł cyklu 30 audycji przygotowanych przez dziennikarzy Radia Fiat, Radia Doxa i Radia eM wspólnie z leśnikami Regionalnej Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach.

W każdą środę na antenie „pierwsze skrzypce" grać będą: leśnictwo, ochrona środowiska, ale także historia i przyszłość leśnictwa RDLP w Katowicach.

Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić do ich słuchania.

Radio Fiat godz. 14.30 (Wieluń - 88,1 FM; Częstochowa 94,7 FM ),

Radio Doxa godz. 15.27 (Opole- 107,9 FM, Kędzierzyn-Koźle- 89,6 FM, Nysa – 96,7 FM, Racibórz – 87,8 FM)

Radio eM godz. 14.15 (Katowice – 107,6FM)


Obchody Dnia Leśnika połączonego z obchodami Dnia Dziecka – Leśnicy z rodzinami

Hamerla na Dzień Dziecka

Leśnicy z biura RDLP w Katowicach wraz z rodzinami spotkali się 1 czerwca w osadzie Hamerla na pikniku z okazji Dnia Dziecka. Przy okazji upiekli na tym samym ogniu i drugą pieczeń – świętowali Dzień Leśnika.

– Cieszę się, że jesteśmy tutaj razem, że przyszliście świętować całymi rodzinami. To tworzy i wzmacnia więzi nie tylko w pracy ale i poza nią. Myślę, że organizacja tego festynu stanie się nową tradycją katowickiej dyrekcji i spotkamy się wspólnie również całymi rodzinami za rok – powiedział Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP zapraszając do wspólnej zabawy.

Zresztą nikogo nie trzeba było do niej namawiać. Boisko czekało na piłkarzy, namiot z przyborami do malowania, rysowania i wyklejania szybko zapełnił się najmłodszymi uczestnikami zabawy a i dorośli przy ognisku i stołach bynajmniej nie pustych, ze sobą się nie nudzili.

Jeśli dodamy do tego możliwość spróbowania swoich sił w strzelectwie i przejażdżki naprawdę mocnym quadem Straży Leśnej, to leśnicy z pewnością byli w swoim żywiole.

Ta krótka notatka jest świetną okazją do przypomnienia skąd się wzięła nazwa Hamerla i kto jest dziś jej gospodarzem.

Osada została założona przezrodzinę Hamerla - mamy więc już na wstępie rozwiązanie zagadki nazwy. Rodzina ta zresztą opuściła te tereny w latach 40. ubiegłego wieku, przekazując je Nadleśnictwu Katowice.Na przysiółek w środku mieszanego lasz pięknymi świerkami (do szosy 2,8 km drogi leśnej gruntowej) składają się dwa domy mieszkalne, z czego jeden jest własnością tyskiego Koła Łowieckiego „Daniel". Na terenie Hamerli znajduje się również trutowiskoŚląskiego Związku Pszczelarzy, gdzie co roku odbywają się okolicznościowe spotkania, a w sąsiedztwie także dwa stawy zarybiane przez członków koła łowieckiego.

Droga dojazdowa do Hamerli i murckowskie lasy są ulubionym miejscem wycieczek rowerowych mieszkańców aglomeracji zarówno od strony Katowic jak i Tychów.

Sławomir Cichy


21 Piknik Naukowy w Warszawie

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Beskidu Śląskiego” reprezentował Lasy Państwowe podczas tegorocznego 21 Pikniku Naukowego w Warszawie. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa plenerowa impreza popularnonaukowa w Europie. Motywem przewodnim była Ziemia. Leśnicy dzięki interaktywnym zadaniom tłumaczyli między innymi jak rodzaje gleb wpływają m.in. na kształtowanie siedlisk lasowych.

Ile wody może zmagazynować drewno?  Jak nasze codzienne konsumenckie wybory wpływają na powierzchnię i bioróżnorodność lasów na świecie?  Czy rodzaj podłoża przekłada się na coroczne liczenie populacji  dzikich zwierząt w lasach?  O tym w eksperymentalny, interaktywny sposób mógł się przekonać każdy gość naszego stoiska. Specjalnie dla najmłodszych uczestników pikniku zostało zorganizowane stanowisko, na którym  szablony zwierząt z drewnianej sklejki można było pokolorować używając naturalnych barwników pochodzących ze świeżych  kwiatów , traw i różnych rodzajów ziemi : od torfu, poprzez glinę, po piasek.  Ogromną atrakcją pikniku była również ścieżka zmysłów, czyli szlak wysypany szyszkami, igliwiem, żwirem, torfem , drobnymi kamieniami i piaskiem. Centrum stoiska stanowiła przygotowana we współpracy z krakowskim Muzeum Gleb  ekspozycja profili glebowych oraz stanowisko, na którym korzystając z fachowych wskazówek leśnika można było własnoręcznie wykonać mini przekrój gleby – „profilek".  Na rodziny czekała gra plenerowa , w której każdy etap był poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie czy gospodarujemy powierzchnią naszej planety na tyle mądrze, by uratować lasy i dżungle –producentów niezbędnego nam i życiu biologicznemu tlenu. Dla dorosłych i dzieci leśnicy przygotowali również quiz wiedzy przyrodniczej.  Amatorzy grzybobrania mogli rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące jadalnych i trujących gatunków grzybów podczas bezpośredniej rozmowy z grzyboznawcą Justynem Kołkiem.

Ideą Pikniku Naukowego organizowanego przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik jest popularyzacja nauki i badań naukowych w różnych dziedzinach.  Forma warsztatów wymuszająca bezpośrednie zaangażowanie zwiedzających to promocja nauki poprzez bezpośrednie doświadczenie.  Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się "żywa biblioteka",   w której eksperci z różnych dziedzin przez 20 minut, w bezpośredniej rozmowie  odpowiadali na pytania zainteresowanych. Jednym ze specjalistów był profesor Łukasz Turski, fizyk, zawodowo związany z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN,  pomysłodawca Pikniku Naukowego. Odwiedzający piknik mogli również  m.in. przekonać się, jak wyglądały gatunki zwierząt starsze niż ludzkość , zobaczyć czaszkę nadwiślańskiego mamuta,  zobaczyć jak wygląda Ziemia z kosmicznej perspektywy i zgłębić tajniki badań wnętrza naszej planety.


Ekosong

W Panewnikach - ekologicznie

Festiwal Piosenki Ekologicznej i Religijnej – EKOSONGna stałe wpisał się już w kalendarz wydarzeń artystycznych na Śląsku. W tym roku 3 czerwca na scenie zaprezentowali się artyści już po raz XXIV.Ale oprócz samego konkursu piosenki ekologicznej i religijnej organizatorzy zawsze przygotowują szereginnych atrakcji. Nie zabrakło ich i tym razem zwłaszcza, że festiwal połączono z obchodami Dnia Dziecka.

Co może bardziej uszczęśliwić dzieci niż: „dmuchańce", wata cukrowa i popcorn? „Dmuchańce", wata cukrowa i popcorn w dużych ilościach! Kto był w sobotę w Panewnikach wie, że żadnych z tych rzeczy nie brakowało.

Leśnicy z Nadleśnictwa Katowice przygotowali m.in. specjalną prezentację pod nazwą  „Bogactwo przyrodnicze Górnego Śląska". Jak przystało na „festiwal eko" nie zabrakło zbiórkielektrośmieci i nagród za ich oddanie w postaci sadzonek. Oprócz tego przygotowano szereg konkursów i gier, a więc każdy znalazł coś dla siebie.

Przed publicznością oprócz biorących udział w konkursie wystąpili m.in.: „Z miłości" - chór gospel śpiewający po polsku, Mona Lisa, Univers, The Chance a także Orkiestra Górnicza KWK „Marcel".

Organizatorem Festiwalu EKOSONG jest Zakon Braci Mniejszych – Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach.Wśród współorganizatorów sąRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych oraz Nadleśnictwo Katowice a także Urząd Miasta Katowice. Miło nam poinformować, że honorowy patronat nad imprezą objął Wiesław Kucharski, dyrektor RDLP w Katowicach.

(CIS)


Gliwicki Piknik Lotniczy Śląskie Służby Mundurowe Dzieciom

Gliwicki Piknik Lotniczy – na zielono

Karkołomneakrobatyczne ewolucje mistrzów wolantu, skoki spadochronowe, przeloty tuż nad ziemią i spektakularne gaszenie pożaru z samolotu. To nie wszystko co można było zobaczyć 3 czerwca podczas Gliwickiego Pikniku Lotniczego 2017. Nie zadzierając głowy, na ziemi też było co oglądać i słuchać.

Zespół Reprezentacyjny Sygnalistów MyśliwskichRDLP w Katowicach zaprezentował się publiczności z repertuarem złożonym z fanfar oraz marszy, namioty Nadleśnictw Rybnik i Świerklaniec, które prezentowały swoje stoiska edukacyjne były wręcz oblegane przez młodszych i starszych widzów pokazów lotniczych.

I trudno się  uczestnikom pikniku dziwić. Leśniczy Piotr Kulczynaz leśnictwa Leboszowice wchodzącego w skład Nadleśnictwa Rybnik z werwą i bardzo plastycznie opowiadał swoje przygody związane z podróżą przez Syberię, Mongolię i Kaukaz a niejako przy okazji wystąpił w historycznym mundurze leśnika. Konkursy z nagrodami sprawdzające jednocześnie wiedzę o lasach i przyrodzie, to zazwyczaj również magnes, przyciągający młodych do namiotów leśników a jeśli dodać do tego, że strażnicy leśni rozmawiali bez groźnych min i na luzie o właściwy zachowywaniu się w lesie oraz środkach jakie należy zachować, by czuć się w nim bezpiecznie, to z pewnością udział w gliwickim pikniku należy uznać za udany.

Z kronikarskiego obowiązku ale również z zamiłowania do lotnictwa by nie powiedzieć tęsknoty za lotniczym mundurem odnotowujemy, że podczas Gliwickiego Pikniku Lotniczego na niebie rządzili: Zespół Akrobacyjny „Orlik", podziwialiśmy powietrzne akrobacje grupy spadochronowej, a także pokaz jednostek wojskowych Agat i 6. Brygady Powietrzno-Desantowej. Niebo przecinały samoloty:Eurocub, 3-Xtrim, Bu-131, Skylark, Cessna 172, Cessna 150, Zlin 526AFS, Socata TB 20, Husky A-16 oraz wiatrakowiec Cavalon.

Sławomir Cichy


U źródeł Odry

W piątek 2 czerwca odbyło się spotkanie leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach z leśnikami Lasów Wojskowych Czeskiej Republiki. Spotkanie miało na celu stworzenie porozumienia o współpracy w ramach projektu przeznaczonego do realizacji ze środków Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Współpraca w tym programie ma w przyszłości zaowocować międzynarodową bazą edukacyjną gdzie przewodnim tematem jest rzeka Odra i jej wpływ na nasze życie.


Pielgrzymka Mężczyzn do Piekar Śląskich

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja odbyła się coroczna pielgrzymka mężczyzn
i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich, będąca jednym z największych wydarzeń religijnych regionu. Tysiące pielgrzymów od samego rana podążało na piekarskie wzgórze aby oddać pokłon Matce Bożej Piekarskiej. W uroczystej mszy na kalwaryjskim wzgórzu, leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na czele z Dyrektorem Wiesławem Kucharskim. Po raz pierwszy w historii w pielgrzymce wzięli udział umundurowani leśnicy wraz z pocztami sztandarowymi: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, NSZZ „Solidarność", Związku Leśników Polskich. Leśnicy przygotowali kosze z darami lasu, które zostały złożone w czasie uroczystej procesji przed mszą świętą. Homilię wygłosił pochodzący z Dąbrówki Wielkiej abp Józef Kupny – metropolita wrocławski. Głównym przekazem była rola rodziny jako podstawowej jednostki społecznej.


60-lecie Edukacji Leśnej w Tułowicach

27 maja 2017 roku odbył się jubileusz 60-lecia Edukacji Leśnej w Tułowicach. Oficjalną część obchodów jubileuszu poprzedziła uroczysta msza święta w Kościele Parafialnym w Tułowicach. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Leśnych w Tułowicach, gdzie przedstawiono rys historyczny szkoły. Polskie dzieje oświaty leśnej w Tułowicach obejmują utworzenie Państwowego Leśnego Ośrodka Szkoleniowego, powstanie Państwowej Leśnej Szkoły Technicznej i Technikum Leśnego.

Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach reprezentowali  Dyrektor Wiesław Kucharski ora Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Hubert Wiśniewski.


Edukacja leśna Nadleśnictwo Gidle

W piątek 26 maja odbyło się posiedzenie Komisji „Programu edukacji leśnej społeczeństwa w Nadleśnictwie Gidle" w którym brali udział przedstawiciele: Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Pławnie, Publicznego Gimnazjum w Gidlach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Ciężkowicach , Kościoła Katolickiego, Koła Łowieckiego „Łowiec", Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Nadleśnictwa Gidle, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Bączek z Koniakowa pensjonariuszem Leśnego Pogotowia

25 maja 2017 roku w Koniakowie, na terenie nadleśnictwa Wisła, znaleziono wymagającą pomocy młodą samicę Bączka (Ixobrychus minutus), została przetransportowana do Ośrodka Rehabilitacyjnego dla dzikich zwierząt działającego przy Nadleśnictwie Katowice „Leśne Pogotowie", gdzie po wstępnych oględzinach okazało się,że ptak ma uszkodzone skrzydło. Po wnikliwej diagnozie okazało się, że kość przedramienia jest złamana. Uraz ten nie eliminuje pensjonariuszki „Leśnego Pogotowia" do wypuszczenia na wolność po przebytej rehabilitacji.

Bączek to najmniejsza europejska czapla znajdująca się wśródzwierząt objętych ścisłą ochroną gatunkową w Polsce. Prowadzi skryty tryb życia i niechętnie pokazuje się na otwartej przestrzeni. Góry to nie jest jego naturalny biotop, ponieważ występuje na całym niżowym obszarze kraju. Jego naturalnym siedliskiem są różnego typu zbiorniki wodne takie jak jeziora, stawy hodowlane, starorzecza i doliny rzeczne z szuwarami.  W Polsce występuje około 700 – 800 par lęgowych, a więc każdy osobnik jest cenny, dlatego będziemy się starać zapewnić mu szybki powrót do zdrowia i pełnej sprawności, aby jak najszybciej mógł wrócić do swojego naturalnego środowiska.


Kobieca energia w Policji

Już po raz drugi Panie pracujące w Komendzie Wojewódzkiej Policji, jednostkach terenowych oraz służbach i instytucjach współpracujących  ze śląską Policją wzięły udział w spotkaniu  pod hasłem „Kobieca energia w Policji" 

Regionalną Dyrekcję Lasów państwowych reprezentowała Pani Wioletta Koper Staszowska Naczelnik Wydziału Organizacji i Kadr.

Spotkanie miało na celu przedstawienie praktycznych porad w zakresie profilaktyki zdrowia kobiet, budowania wizerunku osobistego i odpowiednich relacji damsko męskich w pracy od których zależy dobra atmosfera w pracy. Spotkanie  umilił koncert wykonywany przez  muzyków z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Więcej informacji: http://slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/203165,Podzielily-sie-kobieca-energia.html


Leśny Piknik Rodzinny- EKOODPOWIEDZIALNIE

20 maja w Katowickim Parku Leśnym odbył się Leśny Piknik Rodzinny EKOODPOWIEDZIALNIE. Lasy Państwowe reprezentowane były przez leśników z Nadleśnictw: Brynek, Kobiór, Lubliniec, Rudy Raciborskie, Siewierz, Ustroń, Bielsko, Węgierska Górka, Wisła oraz Katowice jako gospodarza.

Bogata oferta edukacyjna leśników przygotowana była zarówno dla dorosłych jak i tych najmłodszych, gdzie odwiedzający mogli zapoznać się z bogatą oferta zaprezentowaną przez wystawców, miło spędzając przy tym swój wolny czas. Leśnicy poprzez zabawę przekazywali wiedzę i informacje o zrównoważonej gospodarce leśnej, ochronie naszych polskich lasów, bogactwie przyrodniczym i udostępnieniu terenów leśnych dla społeczeństwa. Na pikniku miał miejsce występ sygnalistów z Technikum Leśnego w Brynku.


"Dwie Godziny dla Rodziny"

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach włącza się w akcję „Dwie Godziny dla Rodziny"

15 maja 2017 r. ma swój finał VI edycja akcji ,,Dwie Godziny dla Rodziny" organizowanej przez Fundację Humanites w związku z Międzynarodowym Dniem Rodzin. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem ,,Gotowanie na Rodzinnym Planie". Tego dnia pracodawcy – uczestnicy akcji – skrócą czas pracy o symboliczne dwie godziny, by zachęcić pracowników do spędzania czasu przy stole z bliskimi na dobrej rozmowie i dobrej, wielopokoleniowej kuchni.

Obecnie na rynku pracy coraz więcej uwagi poświęca się roli społecznej pracodawców, ponieważ sukces firm w dużej mierze zależy od jakości życia prywatnego zatrudnionych
 w niej osób. Badania pokazują również, że udane życie rodzinne ma istotny wpływ na gospodarkę, a dezintegracja rodziny obniża tempo wzrostu gospodarczego.


9 edycja akcji „Po Stronie Natury”

Leśnicy z Nadleśnictwa Węgierska Górka już po raz dziewiąty wzięli udział w akcji „Po Stronie Natury”- tym razem na terenie żywieckiego rynku.

Lasy Państwowe włączyły się do akcji wspólnie z firmą Żywiec Zdrój, Fundacją Nasza Ziemia i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym.

W dniach 6-7 maja wszyscy mieszkańcy Żywca i okolic mogli wziąć udział w niezliczonych grach i konkursach z nagrodami. Leśne koło fortuny, quizy i zagadki to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez leśników. Uczestnicy mieli także szansę otrzymać sadzonki drzew.

Leśnicy odpowiadali także na wszystkie pytania związane z rolą drzew, sadzeniem drzew, funkcjami lasu, ekologią, różnorodnością biologiczną czy leśną turystyką.  

O niezwykle ważnej roli i misji Lasów Państwowych w bieżącym funkcjonowaniu Państwa mówił ze sceny Nadleśniczy Marian Knapek.

Największym zainteresowaniem cieszyły się zadania praktyczne polegające na własnoręcznym skręcaniu budek lęgowych dla ptaków.

Cieszymy się z tak ogromnego zainteresowania naszym stoiskiem. Obok mieszkańców w akcji wzięli udział także samorządowcy, przedstawiciele władz szkolnych oraz służby mundurowe.


Quady w służbie RDLP w Katowicach

Quady już w służbie

Przed majówką do Nadleśnictw Wisła i Złoty Potok dotarły zamówione quady dla straży leśnej.

Na Jurze pojazd zaczął służbę już w długi majowy weekend, natomiast w Beskidach, zgodnie z harmonogramem został dostarczony w piątek 28 kwietnia dlatego na leśne dukty wyruszy tydzień później od swojego brata bliźniaka.

Zakupione quady, to Polarisy XP 1000 dostarczone w barwach straży leśnejprzez firmę która wygrała przetarg.

W razie potrzeby mają wspomagać sąsiednie nadleśnictwa. Jeśli zauważalnie spełnią swoje zadanie, nie jest wykluczone, że kolejne maszyny trafią do leśników.

(CIS)


Policja konna w lasach RDLP w Katowicach

Policja konna w lasach RDLP w Katowicach

To co w marcu było jedynie zapowiedzią możliwej współpracy, dziś stało się faktem.

Oto w lasach RDLP pojawiły się partole konne policji.

- Podpisaliśmy umowę o współpracy na rok – mówi Wojciech Jaroń , główny specjalista ds. ochrony mienia w Biurze RDLP w Katowicach. Pierwszy raz patrole wyruszyły na leśne dukty w długi majowy weekend.

Policje konna można było spotkać w  Nadleśnictwie Kobiór, na Pogoria Ii nad zalewem Nakło-Chechło w nadleśnictwie Świerklaniec.

- Są tylko trzy powody, które mogą w przyszłości pokrzyżować nam plany związane z patrolami: temperatura poniżej – 5 st. C albo powyżej 25 st. C lub padający deszcz. I nie chodzi o nas, bo funkcjonariusze nie są z cukru, ale o zdrowie i kondycję koni – powiedział nam Przemysław Wiza z Policji konnej w Chorzowie.

RDLP w Katowicach została podzielona na dwa obszary północny i południowy. Północną część patrolować będą policjanci z Częstochowy, południową z Chorzowa.

(CIS)

 

Na zdjęciach sierżant sztabowy Przemysław Wiza na koniu Smyczek,

sierżant sztabowy Krzysztof Czekaj na koniu Atos.

Policja Konna Chorzówz Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie.

Patrol wspólnie z komendant Straży Leśnej Henrykiem Kozakiem z Nadleśnictwa Kobiór.


"Śląsk dla Peru" koncert charytatywny

26 kwietnia w hotelu Katowice miał miejsce koncert charytatywny „Śląsk dla Peru", kraju nawiedzonego powodziami niosącymi za sobą zniszczenia i zagrożenia epidemiologiczne. Koncert miał na celu zebranie potrzebnych funduszy dla potrzebujących.Gościem specjalnym tego wydarzenia była Pani Konsul Aurora Lugue De Hjort z Ambasady Peru w Warszawie.  

W programie koncertu między innymi miał miejsce występ:

 • Eduardo Bortolotti na skrzypcach,
 • Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Katowice Uniwersytetu Śląskiego
 • Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach
 • Peruwiańskiego zespołu „Kantu"

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach włączyła się w ten szczytny cel, prezentując stoisko edukacyjne wystawione przez Nadleśnictwo Katowice oraz promując dary z naszych polskich lasów w postaci wyrobów z dziczyzny.


XIV MISTRZOSTWA NADLEŚNICTW O PUCHAR DYREKTORA RDLP KATOWICE W SIATKÓWCE.

24-25 kwietnia 2017 w Żorach odbyły się XIV MISTRZOSTWA NADLEŚNICTW O PUCHAR DYREKTORA RDLP KATOWICE W SIATKÓWCE.

W zaciętej rywalizacji walczyło czternaście drużyn. Mecz o trzecie miejsce na podium rozegrały nadleśnictwa Chrzanów i Kłobuck ( 2:1 ).  W meczu finałowym zmierzyły się reprezentacje z Nadleśnictwa Złoty Potok oraz RDLP w Katowicach. Zwycięstwo wywalczyła drużyna RDLP w Katowicach z wynikiem 2:1.

Puchary ,medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe zostały wręczone przez Pana Huberta Wiśniewskiego Zastępcę Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej.

Wyróżniono najlepszą grającą zawodniczkę tegorocznych Mistrzostw Karolinę Dorosz z Nadleśnictwa Chrzanów.

MVP turnieju wybrany został Piotr Chrzęszczyk z biura RDLP Katowice.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA XIV MISTRZOSTW NADLEŚNICTW O PUCHAR DYREKTORA RDLP KATOWICE W SIATKÓWCE.

 1. RDLP KATOWICE
 2. NADLEŚNICTWO ZŁOTY POTOK
 3. NADLEŚNICTWO CHRZANÓW
 4. NADLEŚNICTWO KŁOBUCK
 5. NADLEŚNICTWO GIDLE
 6. NADLEŚNICTWO UJSOŁY
 7. NADLEŚNICTWO WISŁA
 8. NADLEŚNICTWO BRZEG
 9. NADLEŚNICTWO NAMYSŁÓW
 10. NADLEŚNICTWO RYBNIK
 11. NADLEŚNICTWO OLKUSZ
 12. NADLEŚNICTWO KĘDZIERZYN
 13. NADLEŚNICTWO SIEWIERZ
 14. NADLEŚNICTWO KOBIÓR

Zielony czek 2017 dla Czesława Tyrola

Zielony czek 2017 dla Czesława Tyrola

Czesław Tyrol, podleśniczy w Leśnictwie Lipowiec (Nadleśnictwo Koszęcin), został jednym z laureatów „Zielonych Czeków 2017" – corocznie przyznawanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach osobom, które w szczególny sposób popularyzują działalność proekologiczną.

Kilkadziesiąt lat prelekcji, pogadanek, wiele wydań książkowych, artykułów w prasie leśnej i lokalnej na temat walorów przyrodniczych Ziemi Lublinieckiej – to tylko niektóre walory leśnika laureata, które doceniła Kapituła „Zielonych Czeków 2017" w kategorii „publicystyka ekologiczna".

Nagrody przyznawane są od 1994 roku. W ciągu 23 lat doceniono ponad 250 osób, a wysokość nagród przekroczyła 2 mln zł. W tym roku przyjęto 38 nominacji zgłoszonych m.in. przez przedstawicieli organizacji ekologicznych i samorządów.

24 kwietnia, podczas uroczystej gali wręczania nagród w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, każdy z laureatów – oprócz „Zielonego Czeku 2017" - otrzymał sadzonki jesionów i buków.


Zaproszenie do współpracy

RDLP w Katowicach zaprasza wszystkie firmy zainteresowane promocją budownictwa drewnianego oraz wystawieniem swoich stanowisk promocyjnych do współpracy z Lasami Państwowymi.

RDLP w Katowicach ze swojej strony umożliwia wystawienie produktów reklamowych np. namiotu reklamowego, banerów, stanowisk promocyjnych. Istnieje także możliwość ustawienia ekspozycji promującej budownictwo drewniane w tym np. przekrój konstrukcji drewnianej.

Firmy zainteresowane promocją budownictwa drewnianego będą mogły zaprezentować  swoje produkty na międzynarodowych wydarzeniach odbywających się  w terminach:

4 - 6.08.2107r .           III Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia
                                       o Trofeum Śląska.
12 - 13.08.2017r .       VIII Piknik Leśno – Łowiecki „Cietrzewisko."

19.08.2017r .               Uroczystość 25-lecia pożaru w Kuźni Raciborskiej.

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń do Koordynatora Wdrażania Projektów Rozwojowych  RDLP
w Katowicach, Pana Wojciecha Jendroska (tel. 601 456 925) na adres e-mail: wojciech.jendroska@katowice.lasy.gov.pl w terminie do dnia 12.05.2017r.


Życzenia Świąteczne

 

ExpoHunting 2017 Sosnowiec

ExpoHunting czyli Targi łowieckie w Sosnowcu

Ósma edycja Międzynarodowych Targów Łowieckich ExpoHunting, trwająca przez trzy dni: od piątku do niedzieli w EXPO Silesia w Sosnowcu, była doskonałą okazją do spotkań pasjonatów łowiectwa . Nie mogło na nich zabraknąć stoisk Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, wszak łowiectwo jest częścią gospodarki leśnej.

O prestiżu targów niech świadczy fakt, że na ich otwarciu obecny był pierwszy garnitur samorządowców m.in. prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i wiceprezydenta Katowic Waldemar Bojarun. Obecność dyrektora Wiesława Kucharskiego i Huberta Wiśniewskiego zastępca dyrektora ds. Gospodarki Leśnej RDLP w Katowicach oraz dyrektora  Jana Kosiorowskiego z  RDLP w Krakowie, potwierdza wagę, tego regionalnego spotkania branży.Dyrekcję Generalną  LP reprezentował szef Zespołu ds. Łowiectwa Jan Błaszczyk.

Nadleśnictwa Katowice, Kobiór, Siewierz, Wisła, Gidle, Olesno czy Tułowice prezentowały się obok 200 firm Polski, Austrii, Niemiec, Pakistanu, Republiki Czeskiej, RPA, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier.
- Świetnie zorganizowaliście zabawy dla młodszych zwiedzających. Wnuczka zagrała w koło fortuny a i widzę, że są chętni na gry planszowe. Ja znalazłam wiele ciekawych pozycji, które zabiorę do domu – powiedziała nam Zofia Kocurek z Sosnowca, która odwiedziła stoiska LP.

Na sympatyków łowiectwa czekały liczne wystawy, m.in. myśliwskich miejsc kultu z okręgu katowickiego, prezentująca kapliczki św. Huberta, tablice pamiątkowe i obeliski związane z patronami łowiectwa. Nie zabrakło pokazów szlachetnej sztuki wabienia jeleni. Po raz pierwszy na targach w Sosnowcu odbył się też pokaz wabienia drapieżników. Po raz drugi w Expo Silesia zaprezentowała się czołówka psów aktywnie polujących i posiadających certyfikaty użytkowości łowieckiej, a to wszystko za sprawą II Krajowej Wystawy Użytkowych Psów Ras Myśliwskich.

Uroczystą oprawę pierwszemu dniu targów nadał koncert Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich RDLP w Katowicach, który rozpoczął się bezpośrednio po  ich uroczystym otwarciu którego dokonał b. prezydent RP Bronisław Komorowski.

Sławomir Cichy


Ślubowanie wstępujących do Służby Leśnej

Data 21 marca 2017 r. zostanie zapisana w historii RDLP w Katowicach w sposób wyjątkowy. Oto po ponad 70 latach po raz pierwszy w Polsce młodzi leśnicy składali ślubowanie wstępując do Służby Leśnej

28 młodych leśników ślubowało strzec honoru, godności i dobrego imienia leśnika Rzeczpospolitej Polskiej.

Uroczystość odbyła się przy pełnym ceremoniale z udziałem Sztandaru RDLP w Katowicach oraz Zespołu Reprezentacyjnego Sygnalistów Myśliwskich. Wśród asystujących przy przyrzeczeniu byli dyrektor RDLP w Katowicach Wiesław Kucharski, jego zastępcy oraz nadleśniczowie. Gościem specjalnym uroczystości był marszałek Kornel Morawiecki. Przybyły też rodziny i bliscy wstępujących do SL.

Zabierając głos dyrektor Wiesław Kucharski zwrócił się do młodych pracowników LP: „Po wielu trudach i różnych swoich osobistych ścieżkach życia osiągnęliście jeden z zawodowych celów – stajecie się elitą Lasów Państwowych – Służbą Leśną". Przypomniał, że uroczyste ślubowanie nawiązuje swą historią do etosu zawodu leśnika kształtującego się wraz z odzyskaną przez Polskę niepodległością.

Nie zabrakło również wątku komentującego bieżące, nie zawsze przychylne komentarze pod adresem leśników: „Patrzenie na lasy państwowe tylko przez pryzmat pieniądza jest wypaczeniem. Leśnicy doskonale wiedzą, że zarządzanie tym majątkiem narodowym generuje nie tylko przychody, ale i olbrzymie koszty. PGL LP to nowoczesna organizacja, która jest dobrze przygotowana do wyzwań współczesnego świata.

Ból niezrozumienia, wszechobecny relatywizm oraz próby destabilizacji dobra, które generują leśnicy polscy kiedyś się skończy. To nie nadzieja lecz nasza przyrodnicza wiedza i doświadczenie podpowiadają nam, że mądrość i dobro zawsze zwycięża".

Na koniec uroczystości leśnicy rozpoczynający swoje zawodowe życie w RDLP w Katowicach otrzymali imienne akty ślubowania.

 

ROTA ŚLUBOWANIA

/ „Ja leśnik Rzeczypospolitej Polskiej / wstępując w szeregi Służby Leśnej, / uroczyście ślubuję: /

/ służyć wiernie Lasom Państwowym, /

/ dbając i troszcząc się o wspólne dobro narodowe – lasy / nie szczędzić wysiłku w pracy dla ich zachowania i powiększania, /

/ chronić wszystkie zasoby przyrody ojczystej. /

/ Pełniąc służbę, zobowiązuję się przestrzegać prawa, / rzetelnie i sumiennie wykonywać polecenia przełożonych / oraz szanować wszystkich ludzi. /

/ Ślubuję, strzec honoru, godności / i dobrego imienia leśnika Rzeczpospolitej Polskiej. /

/ Swoją służbą przyczyniać się / do rozwoju Ojczyzny – Polski. /

/ Tak mi dopomóż Bóg". /

 


Zeige 1 - 25 von 176 Ergebnissen.
Elemente pro Seite 25
von 8